SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonlar Ligi’nde Juventus’u Türk Telekom Arena’da 1-0 yenerek son 16’ye kalan Galatasaray’da Türk Telekom Arena krizi yeniden boy gösterdi. Türk Telekom Arena’nın açılır-kapanır çatısının olmaması ve sarı-kırmızılı kulüp ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında 14 Ocak 2011 tarihinde imzalanan ek protokolde ‘tazminat’ maddesinin olması büyük bir tedirginlik yarattı.

BÜYÜK RESTTEN SONRA NELER OLACAK? Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın “Ya çatıyı yaparlar ya da tazminatı öderler” açıklamasının ardından gözler bir anda sarı-kırmızılı yönetime çevrildi. Galatasaray Yönetimi, çatının yapılmasının mimari olarak mümkün olmadığını ve zeminin ciddi olarak zarar göreceği yönünde görüş bildirirken; Bakan Kılıç, çatının yapılması için hiçbir engelin olmadığı ve stadın yapımının çatının yapılabileceği şekilde tasarlandığını dile getirdi.

ÇATININ MALİYETİ 10 MİLYON EURO Peki Galatasaray, çatı yapılmazsa devlete ne kadar tazminat ödeyecek? Sarı-kırmızılı yönetimi, kabus gibi bir tablo bekliyor. 14 Ocak 2011 tarihinde imzalanan ek protokolden maksimum 24 ay sonra Galatasaray’ın Türk Telekom Arena’nın çatısını işler hale getirmek zorundaydı ancak bu süre doldu. Yaklaşık 10 milyon euroluk bir çatı maliyeti ile karşı karşıya kalan Galatasaray, şayet bu çatıyı en kısa süre içerisinde tamamlamazsa Bakan Kılıç’ın sözünü ettiği tazminatı ödemek zorunda kalacak.

YÜZDE 50’SİNİ TAZMİNAT OLARAK ÖDEYECEK Peki Suat Kılıç’ın sözünü ettiği tazmianat ne kadar? Dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve G.Saray’ın 2. Başkanı Işın Çelebi’nin imzaladığı ek protokolün 8. maddesinin p bendine göre Galatasaray, açılır kapanır çatıya işlerlik kazandırmazsa stat inşaat maliyetinin yüzde 50’sini tazminat olarak ödemek zorunda kalacak.

80 MİLYON EUROLUK RAKAM… Sadece Türk Telekom Arena Stadyumu’nun inşaat maliyeti 160 milyon euro olarak bilinirken; yapılan anlaşmaya göre şayet Galatasaray bir tazminat ödemek zorunda kalırsa kasasından tam 80 milyon euroluk bir rakam çıkaracak.

İNŞAAT MALİYETİ 160 MİLYON EURO Sadece Türk Telekom Arena Stadyumu’nun inşaat maliyeti 160 milyon euro olarak açıklanırken, devletin bu stat için yaptığı toplam yatırım 600 milyon TL’yi buldu. 4.Levent-Hacıosman hattındaki metroya Sanayi İstasyonu’ndan 1.6 kilometrelik kol ile ayrılan Seyrantepe Hattı’nın istasyonla birlikte maliyeti 120 milyon euro dolayında.

SUAT KILIÇ SPOR BAKANI: “Tamamı devlet tarafından inşa edilen Arena'da Galatasaray'ın tek yükümlülüğü stadın üstünün kapatılması. Son oynanan maçta göle dönen tesisin Türkiye'nin imajına verdiği zarar da ayrı bir konu. Stadının çatısının bir önce kapatılması gerekiyor aksi takdirde tazminat konusu gündeme gelecek”

MEHMET BAYKAN SPOR GENEL MÜDÜRÜ: “Galatasaray, stadının çatısının yapılması için gereken parayı locaların yapımında kullandı. G.Saray stat kendisininmiş gibi davranıyor ama hiçbir bakımını üstlenmiyor. Daha ciddi yaptırımlar uygulayacağız”

METE ARAT, STADIN MİMARI: “Stat geometrisi ve kesit tasarımı buna göre yapıldığından çatı yapılmazsa 25'inci sıraya kadar en iyi ve pahalı yerler bile yağmurda ıslanacak ve kulübe sorun çıkaracaktır. Cluj maçında bu yaşandı.”

ŞÜKRÜ ERGÜN: “Proje çalışmaları yapıldı ancak bir kapatmaya elverişli olmadığını biliyoruz ve konstrüksiyon değiştirmeyi düşünüyoruz. Modifikasyon gerekiyor, şuan olan yapıya gelip kapak yapılamıyor. Modifikasyonun getirdiği ek bütçe var.”