SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), internet sitesinde yer alan, “Drogba ve Eboue’ye ceza” haberini, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) uyarısı üzerine yayından kaldırdı.

FIFA’nın internet sitesinde yer alan bir haberde, Galatasaraylı futbolcular Didier Drogba ve Emmanuel Eboue’ye, vefat eden eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela anısına Elazığspor maçında giydikleri tişörtler nedeniyle ceza verildiği iddia edilmişti. İki futbolcunun tişörtlerinde yer alan mesajlar nedeniyle “ceza aldığı” savunulan ve okuyuculardan bu durum hakkında yorum yazması istenen haber, TFF yetkililerinin, ceza verildiğinin doğru olmadığını bildirmesi üzerine geri çekildi.

Konunun medya kuruluşlarınca haber yapılmasının ardından FIFA ile temasa geçen TFF, yetkililere Drogba ve Eboue ile ilgili son durumu aktardı.

Drogba, Spor Toto Süper Lig’in 14. haftasında Galatasaray’ın Elazığspor ile yaptığı maçta, 69. dakikada oyundan alınırken formasını çıkarıp, üzerinde “Thank you Madiba” (Teşekkürler Madiba) yazılı tişörtüyle sahadan ayrılmış, ilk yarının bitiminde formasını çıkaran Eboue’nin tişörtünde ise, “Rest in Peace Nelson Mandela” (Huzur içinde yat Nelson Mandela) mesajı yer almıştı.

Futbolcular, bu mesajlar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edilmişti.

FIFA’NIN ÖNCEKİ HABERİ

Yayınlanma Tarihi:16:27,