SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2014 Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Belçika Milli Takımı’nın teknik direktörü Georges Leekens, turnuvada Türkiye’nin yer almamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünü söyledi.

Bir dönem Trabzonspor’u da çalıştıran Georges Leekens, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Milli Takımı’nın Brezilya’da olmamasına üzüldüğünü ifade etti.

2014 Dünya Kupası’nda H Grubu’nda Rusya, Güney Kore ve Cezayir ile aynı grupta yer alan Belçika’nın teknik direktörü Leekens, Türkiye’nin dünya futbolunda önemli bir yeri olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Keşke, Türk Milli Takımı da Brezilya’ya gelseydi. Güzel futbol oynayan bir milli takım. Kaliteli oyunculardan kurulu ve seyir zevki veren bir ekip. Dünyanın üst düzey futbol oynayan ülkelerinden biri olan Türkiye’nin, 2014 Dünya Kupası’nda olmaması gerçekten yazık. Türkiye’siz bir dünya kupasının tadı yok bence. Türkiye kesinlikle orada olmalıydı.”

“FATİH TERİM’E SAYGIM BÜYÜK”

Türk Milli Takımı’nın teknik direktörü Fatih Terim’in iyi bir arkadaşı olduğunu ve ona büyük saygı duyduğunu söyleyen Leekens, Türkiye’nin tek hedefinin artık 2016 Avrupa Şampiyonası olması gerektiğini belirtti.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde Türkiye ile aynı grupta olduklarını hatırlatan tecrübeli teknik adam, “O dönemde Türkiye bizden daha güçlüydü. Şimdi ise FIFA sıralamasında 11. sırada yer alıyoruz ve Dünya Kupası’nda sahne alacağız. Genç yetekleri bulup, onlara yatırım yaptık. Son beş yıl içinde gençlerden kurulu takımı iyi yerlere taşıdık. Türkiye de bunu başarabilir” açıklamasını yaptı.

“DÜNYA KUPASI’NIN GİZLİ FAVORİSİYİZ”

Brezilya’da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası’nda Belçika’nın şansını da değerlendiren 64 yaşındaki ünlü teknik adam, kendileri hakkında söylenen “gizli favori” tanımlamasına katıldığını ifade etti.

Leekens, H Grubu’nda seribaşı olarak yer aldıklarını hatırlatarak, kupadaki şansları hakkında şunları söyledi:

“Dünya Kupası elemelerinde çok güzel maçlar çıkararak, grubu lider tamamladık. Bence de Belçika, bu dünya kupasının gizli favorisi olacak. İkinci turu Gana veya Portekiz ile oynamak istiyoruz. Bizim için önce çeyrek ve sonrasında yarı finalin mümkün olduğunu düşünüyorum. Brezilya evsahibi ekip olarak kupanın adaylarından. Ancak seyirci ve basının baskısını üzerlerinde hissedecekler. Almanya ve İspanya da diğer favoriler arasında. Arjantin ise Messi gibi büyük yıldızıyla adından söz ettirebilir.”

LUKAKU’DAN BEKLENTİLERİ YÜKSEK

Belçika futbolunun son dönemde yetiştirdiği genç futbolcularla Brezilya’da olacağına dikkat çeken Leekens, Everton’da forma giyen Romelu Lukaku’dan beklentinin yüksek olduğunu söyledi.

Lukaku’nun İngiltere Premier Ligi’nde bu sezon büyük bir patlama yaptığını kaydeden Leekens, “Hafta sonu Arsenal’a karşı oynanan maçta onu izledim. Lukaku çok hızlı ve sonuca çabuk gidebilen bir golcü. Ona bu Dünya Kupası’nda çok iş düşecek. Milli takım kadrosunda Lukaku gibi çok genç ve yetenekli golcülerimiz var” yorumunu yaptı.

Yayınlanma Tarihi:11:34,