SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karlar altında yazılan tarih

12 Aralık 2013

Galatasaray uluslararası arenada rakiplerinden daha fazla maç yaptığından mıdır, yoksa tamamen talihsizlikten midir bilinmez; Avrupa kupalarındaki olağanüstü iklim şartları hep Galatasaray'ı buluyor.

1992'de Werder Bremen maçı öncesi, tüm İstanbul günlük güneşlikken Ali Sami Yen'e yağan kar; geçen yıl Cluj maçında yaşanan sağanak yağmur ve Salı gecesi Juventus karşısında aniden bastıran tipi bunlara sadece birkaç örnek…

Evet; Salı gecesi stada gelenler perişan oldu, maç çıkışı TEM'de viyadükler temizlenmediği için insanlar otoparkta mahsur kaldı ama olaya bir de iyi açıdan bakmak lazım: Maçın ilk düdüğü çaldığında Galatasaray'ın tamamen Avrupa kupalarının dışında kalma ihtimali vardı.

Maçın “Yarısı peşin, yarısı iş bittikten sonra”ki versiyonunda ise bu ihtimal tamamen ortadan kalkmış; Avrupa Ligi bileti 90 dakika tamamlanmadan cebe konmuştu.

Dolayısıyla kalan 60 dakikanın anlamı açıktı. Galatasaray 1-0 kazansa bile Şampiyonlar Ligi'ne devam edecek, 10-0 kaybetse bile Avrupa'ya veda etmeyecekti.

Galatasaray'dan daha istekli, daha arzulu bir futbol beklemek herkesin hakkıydı. Öyle de oldu. İnanılmaz kötü zemin şartlarına rağmen inanılmaz savaşan bir Galatasaray vardı sahada.

Aslında dünkü oyunla Galatasaray kazanamasa bile çok şey kazanacaktı. Kaybettiği takım olma hüviyetini, ekip ruhunu, saha içi dayanışmasını kazanacaktı.

Onları geri kazandığı gibi, maçı da, Şampiyonlar Ligi'nde son 16 biletini de kazandı. Hem de İtalya Ligi'nde 15 maçta 13 galibiyet, 1 beraberlik, bir yenilgiyle lider olan Juventus'u alt ederek kazandı.

Bu zaferin altındaki en önemli imzalardan biri de taraftara ait… Salı gecesi 52 bin, Çarşamba günü mesai saatinde 37 bin aşkın Galatasaraylı, Ali Sami Yen'i adeta Arena'ya taşıdı.

Dün takvimler 11.12.13'ü gösteriyordu… Tarihi bir gündü ve tarihe geçti… Ali Sami Yen Arena'da son iki güne tanıklık edenlerin, asla unutamayacakları, çocuklarına, torunlarına anlatacakları bir anıları var artık.

Ne mutlu onlara… Ne mutlu tüm Galatasaraylılar'a…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek