SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘G.Saray o çatıyı yapmazsa…’

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk Telekom Arena ve inşaatı süren Yeni Vodafone İnönü Stadı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 17:02, 12/12/2013
‘G.Saray o çatıyı yapmazsa…’

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, NTVSpor’da gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan, Türk Telekom Arena’nın çatısı ile ilgili çok kritik bir açıklama ile, Galatasaray’ın çatıyı yapmak zorunda olduğunu belirtti ve protokolde belirlenen süre içinde yapmaması durumunda tazminat ödemek zorunda olduğunu vurguladı.

İnönü’nün yeniden yapımı sürecine de değinen Kılıç, Beşiktaş’tan bekledikleri 2 evrak olduğunu ifade etti. Suat Kılıç, Fethiyespor’un ‘Yüce Atatürk’ tişörtleri nedeniyle PFDK’ya sevkedilmesi ile ilgili de yorum yaptı.

İşte Suat Kılıç’ın sözleri…

“MAÇIN ERTELENMESİ EV SAHİBİNE YARAMAZ” “Maçın ertesi güne kalması illa ev sahibine yarayacak diye bir kaide yok. Ertesi güne kalırken G.Saray açısından da dezavantaj sahipti ama kazanan da G.Saray oldu”.

“24 AYLIK SÜRE DOLDU, ÇATI YAPILMADI” “Mühendis olmayanlar konuşmamalı. Sözleşme bilmeyenerin sözleşme metnini okumadan konuşmamaları alazım. 89 Ağustos 2012 5. maddesi. 2 yıl içindebu sistemin kurulması gerekiyor. 24 aylık süre de 2013 yılında doldu ve çatı yapılmadı. Stadın açılır-kapanır sözlşmesinin yapılması G.Saray’a bırakılmış durumda.”

“G.SARAY ÇATIYI YAPMAZSA TAZMİNAT…” “Çatı açık oynandıysa, maç öyle devam eder. Çatı kapalıysa, kapalı olarak devam eder. Bizim söylemimiz 37. dakikada kapatılsa ne de güzel olurdu değil. Zeminle ilgili de bir sorun var. Stadın kapatılacağı varsayımına dayalı olarak zemin çalışması yapıldı. Türkiye’nin en modern, UEFA kriterlerine en uygun stadında böyle olayların yaşanmaması dilenirdi. Elazığ’da zeminin buz tuttuğunu ve maçın oynanamaz hale geldiğini görmedik. Bu stat hala Türkiye’nin en modern stadı. TT Arena üzerine kurulacak çatı sisteminin ağırlığını taşımaya yönelik inşa edildi. Mimarlık ve mühendislik ekibi buna göre inşa etti. Kapatıp kapatmama konusunda G.Saray’a bir opsiyon tanıyabiliriz. Ama bu çatının yapılmaması durumunda G.Saray’ın belirli bir tazminat ödemesi yönünde bir madde var. Bu maddeyi Galatasaray’a hatırlatmamıza gerek yok. Hatırlattık ve yazılı uyarılarda bulunduk. G.Saray ile locadaki kuralların yerine getirilmemesi ve bunun gibi konular hakkındaki davalar devam ediyor.”

“HUKUKİ İLİŞKİLER DEVAM EDİYOR” “Ben bu konuya prim konusu olarak bakmam. TT Arena’da çok sayıda milli maç izledik. Keza kulübün yöneticilerinde, Abdürrahim Albayrak ve Lütfi Arıboğan ile hukuki ilişkiler devam ediyor. Arada bir sorun yok. Bu protokol 2 tarafın da haklarını güvenceye alan bir protokol”

“G.SARAY’LA ORTAK BİR NOKTA BULACAĞIZ” “Çatı maliyeti bir futbolcunun transferi kadar bir maliyete sahip. Galatasaray bunu karşılayamaz durumda değildir. Cluj maçı zeminin göle döndüğü bir karşılaşma idi. Juve maçında da maç beyaza büründü ve maç ertelendi. Cluj maçında inanılmaz fotoğraflar çekildi. Jeve maçında kara bürünen zeminde inanılmaz görüntüler ortaya çıktı. O dolu tanelerinin futbolcuların kafasına indiği noktalar, unutulmaz imkansız fotoğraflardı. Bu fotoğraflar çekilmese de olabilirdi. Biz G.Saray’la ortak bir nokta bulacağız. Futbolsever olarak bütün eksiklerin giderilerek TT Arena’daki eksiklerin giderilmesini istiyorum. Allah korusun bundan dolayı G.Saray’ın pahalı transferleri sakatlansa büyük bir maliyeti olacak.”

“POLEMİK ÇIKARTMAYA ÇALIŞMAK YANLIŞ” “Her bir stat taraftarların değeri. Buralarda ayrıca milli maçlar oynanıyor ve oynanacak. Bu anlayışı herkesin göstermesi lazım. Bizden Ali Sami Yen’in arsasını aldınız. Ali Sami Yen de milli servet, tapusu GSGM’de olan bir arsa. Bu bir takas değil. Devlet kendine ait arsa üzerinde bir stat yaptı ve kullanım hakkını G.Saray’a geldi. Buralardan polemik çıkartmaya çalışmak yanlış. G.Saray’ın Juventus başarısından gurur duymak için Türk olmak yeterli. ”

“G.SARAY’I PROTOKOL GEREĞİ ZORLAYABİLİRİZ” “Ben bugünkü yönetimin çatıyı yapma konusunda isteksiz olduğunu, çatıyı gereksiz gördüğünü görüyorum. Galatasaray’ı zorlayabilir miyiz? Biz G.Saray’ı protokol gereği zorlarız, ama bu farklı yerlere çekilir. O nedenle G.Saray yönetimi çatı açık kalsın diyorsa, onun üzerinden konuşalım diyorsa, protokol gereği tazminat ödemesi gerekir.”

“BJK’DEN İSTEDİĞİMİZ 2 EVRAK VAR, BEKLİYORUZ” “Beşiktaş Stadı’nın yeniden yapılması Yıldırım Demirören döneminde başladı. Başbakanımız da proje ile ilgilendi. Projenin Dolmabahçe’nin doğal şeklinin korunması ile birlikte projenin onaylanmasına karar verdik. Nihayetinde bu projeye devam ediyor. Biz oradaki çok değerli arazilerimizden feragat aldık. Otobüs garajını alarak İnönü arsasına dahil ettik. Böylelikle stadın daha da genişlemesini sağladık. Bizim BJK’den istediğimiz 2 evrak var onu bekliyoruz. Sonra bu projenin onayı verilecek ve stat inşaatına başlanacak.”

FETHİYESPOR, ‘YÜCE ATATÜRK’ AÇIKLAMASI! “TFF özerk bir kurum. Neye ceza verip vermeyeceği kararı onlara ait. Yüce Atatük tişörtleriyle niye sahaya çıktılar. Fethiye’nin ilçe olması Atatürk döneminde oluyor. O gün de Fethiye’nin ilçe olmasının yıldönümüymüş. Bu tip yazılarda ve sosyal mesajlarda TFF’den izin alınıyor. Bunu yapmadılar. Ama söz konusu Atatürk, bunu böyle ele almak lazım. Ceza verince herkes için kötü bir durum ortaya çıkacaktı ve ceza vermemekle doğru bir karar verildi”

“2015-16 SEZONUNA TRANZONSPOR STADYUMU…” “İnönü 25+1 stattan biri. Trabzon Akyazı projesini 193 milyon TL maliyeti var. … 41.461 kapasiteli olacak. 1461 Trabzon’un fetih tarihi. Yanında 7 tane futbol sahası, açık tenis kortu ve tüm kompleksin maliyeti 193 milyon TL. Denize yapılan dolgu sahası üzernde inşa ediliyor. 3800 adet betonla birlikte temellendirilmiş olacak. Bu kazıkların çakılmasıyla birlikte 2015-16 sezonuna Trabzonspor stadyumunu yetiştirmektir. Karşıyaka, Göztepe, Diyarbakır inşaatlarını ihale edeceğiz.”

“OLİMPİYATLARI BİZE VERMEDİLER” “Hedefimiz lisanslı sporcu sayısını 10 milyona çıkartmaktır. Son 10 yılda Türkiye 740 spor organizasyonu oynadı. Olimpiyatları bize vermediler. İstanbul’un artıları daha fazlaydı ama olmadı. Türkiye artık büyük spor organizyonlarını almak için büyük efor sarfetmeyecek. Türkiye olimpiyat için büyük tesisler inşa etmek için uğraşacak. Türkiye’de 7-8 ilin büyük spor organizasyonu yapacak duruma gelmesi yeterli. Spor organizasyonu teklif edilirse kabul etmeye hazırız. Ama bunun için 500-600 trilyon harcamaya hazır değiliz. ”

“TÜRKİYE HAVA PARASI VERMEZ” “Türkiye artık 3. dünya ülkesi değil. Türkiye’ye kimse 3. dünya ülkesi muamelesi çekemez. Türkiye hiçbir organizasyona hava parası vermez. universial için 7 milyon Euro isim hakkı vermeyiz. Artık Türkiye bunlar vermeyecek. Formıula’daki sorun buydu. 5 yıl süreli bu organizasyon geçekleştirildi. 13 milyon dolar yıllık isim hakkı verildi. Sonradan bu bedeli 26 milyon dolara çıkardılar. Biz de bunu kabul etmedik. Sonra 2 farklı şehirde bu organizasyon yapmaya taliplerin olduğunu söylediler. Biz de tamam dedi. Biz F1 pilotlarıyla Türk seyircilerini buluşturmak isteriz. 26 milyon dolar isim hakkını verin derlerse biz o ücreti amatör kulüplere dağıtırız”

Yayınlanma Tarihi:17:01,