SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Grup birincisi olma isteğimiz var’

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, UEFA Avrupa Ligi'nde karşılacakları Lazio'nun favori gözüktüğünü, ancak kendilerinin de grubu birinci bitirme isteğinde olduklarını söyledi.

Güncellenme: 23:23, 11/12/2013
‘Grup birincisi olma isteğimiz var’

Akçay, maçın oynanacağı Roma Olimpiyat Stadı’nda basın toplantısı düzenledi. “Kulüp ve oyuncular açısından önemli bir maç olacak” diyen Akçay, “Grupta birinci ya da ikinci olmak için bazen stratejiler geliştirilebilir. Biz bu stratejileri düşünmeyeceğiz. Hangisini elde edebilirsek, onun üstünde duracağız, ancak grup birincisi olma arzu ve isteğimiz var. Dediğim gibi bunu başarmak için sahada bir mücadele etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Trabzonspor’un çok değerli ve kaliteli oyunculara sahip olduğunu belirten Akçay, “Camianın bu oyuncuların arkasında durması çok önemli. Bu oyuncular Trabzonspor’a böyle bir güven karşısında çok iyi hizmet edecektir” diye konuştu.

Rakipleri Lazio’yu da değerlendiren Akçay, “Yarın akşam karşımızda bizden daha komple top oynayan, istikrarlı, daha güçlü ve özellikle Avrupa Ligi’nde güçlü bir Lazio bulacağız” dedi.

Bir gazetecinin yarınki maçın favorisinin kim olduğuna yönelik sorusuna Akçay, “Kendi saha ve seyircisinin önünde tabi Lazio favori gözüküyor. Birinci olduğunda elde edebileceği avantajlarının farkında” yanıtını verdi.

Lazio’nun, teknik direktör Vladimir Petkovic ile yolları ayırabileceğine yönelik İtalyan basınında çıkan haberler hatırlatılan Akçay, şöyle konuştu:

“O bizim için de söyleniyor. Bugün gidecek, yarın gidecek, akşam ezanıyla gidecek. Sonuçta bunlar futbolun içerisinde varolan şeyler. Bunlar sahada oynanacak futbolu çok fazla ilgilendirmez. Mümkün olduğunca biz, kendi tencerelerimizde kaynayanlarla ilgilenmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum.”

‘SIRLARIMI SAKLAMAYI UYGUN GÖRÜYORUM’

Bir gazetecinin kendisi hakkında da gönderileceğine ilişkin haberler olduğunu ve bu nedenle kendisinin de gergin göründüğünü söylemesi üzerine Akçay, “Vücut dilini okumayı iyi biliyorsunuz. Kendi sırlarımı saklamayı uygun görüyorum. Ağzınızdan çıkarsa o şey sır olmaktan çıkar” yanıtını verdi.

Akçay, “Bazen ideallere ulaşmak için yakıtınız yetmeyebilir. Bu tür durumlarda dostlarınızın avcunu açmasına ihtiyaç duyarsınız, ama o bu ülkede ve bu şehirde biraz zor” dedi.

GALATASARAY’IN BAŞARISI

Bordo-mavili takımın teknik direktörü Akçay, Galatasaray’ın bugün Juventus karşısında, son dönemde teknik direktör değişikliğiyle inişli-çıkışlı bir dönem geçirmesine rağmen küçümsenmeyecek bir başarı elde ettiğini söyledi.

Sarı-kırmızılı takımın bu başarısının ülke futbolunda bir toparlanma sinyali olarak algılanıp, algılanamayacağı hususunda Akçay, şunları kaydetti:

“Böyle algılanabilir mi genel anlamda biraz zor. Biliyorsunuz ki, uluslararası kupaların hiçbirinde yokuz. Lokal ve kısa dönemli bir başarı olarak değerlendirilebilir ama ulusal düzeyi geliştirmekten sorumlu olan TFF Eğitim Dairesi, bu konularla yakından ilgilenerek, geniş bir perspektifle bakarak, 5-10 yıllık planlar yaparak, bunu değiştirebilir. Galatasaray’ın başarısını kutluyorum. Hayırlı olsun.”

OLCAN ADIN’IN GÖRÜŞLERİ

Trabzonsporlu futbolcu Olcan Adın da teknik direktör Akçay ile katıldığı basın toplantısında, yarın akşam iki güçlü ekibin mücadele edeceğini belirterek, “Onlar da grup liderliği için mücadele edecekler. Biz de aynı şekilde. Fakat bizim bir avantajımız var, beraberlik de bize yetiyor. Bu aklımızın bir köşesinde olacak, fakat biz buraya kazanmaya geldik” diye konuştu.