SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş'ın transferden sorumlu yöneticisi Erdal Torunoğulları, Portekizli iki yıldıza rest çekti. “Fernandes ve Almeida giderse alternatiflerimiz” hazır dedi.

İşte Erdal Torunoğulları’nın Bugün Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar…

“ŞEREFLİ İKİNCİLİKLERİMİZ HEP G.SARAY’A DENK GELDİ”

*UEFA şikede zaman aşımının kalktığını ilan etti. Beşiktaş bu konuda adım atacak mı?

Hukukçularımız konuyu değerlendiriyorlar. Çıkacak sonuç doğrultusunda gerekli adımlar atılacaktır.

* Son dönemdeki şike olayları bu kadar sıcaklığını korurken, kaosayeni halkalar eklenir mi?

Şunu belirtmeliyim ki bizim şerefli ikinciliklerimiz hep Galatasaray'ın şampiyonluklarına denk gelmiştir. Herkes Fenerbahçe'yi gösteriyor ama Galatasaray daha dikkat çekici. Fenerbahçe sadece radara yakalanmıştır.

*Öncelikle yılan hikayesine dönen Fernandes ve Almeida meselesiyle başlayalım. Kadroda tutulacaklar mı?

Biz ikisini de kadroda tutmak istiyoruz. Sözleşme yenilemek istiyoruz. Şartlarımız belli. Teklifimizi sunduk. Tekliflerini aldık. Haklı olarak en iyi kontratı yapmak istiyorlar. Biz de Beşiktaş'ın menfaatlerini düşünerek en iyisini yapmak istiyoruz. Büyük ihtimalle anlaşırız.

* Peki orta yol bulunamazsa?

Anlaşamazsak alternatifleri hazırdır. Onları değerlendirmeye alırız. Onların da Beşiktaş'ı sevdiğini biliyorum. Devre arasında kendileri ile yeniden bir araya gelinecek.

*Sizce yıldız oyuncular takıma yarar mı, zarar mı getiriyor?

Bu konuda devamlılık önemlidir. Beşiktaş'ta Guti, Quaresma gibi yıldızlar da vardı. Ama sezonu arzu edilmeyen bir yerde bitirdik. Takım olmak ve belli bir sistemle oynamak çok daha önemli. Mutlaka Beşiktaş kulübünün de yıldız oyunculara ihtiyacı olacaktır ama sadece yıldıza dayalı takım olmaz.

“F.BAHÇE GOL ATANA KADAR MAÇLAR DEVAM EDİYOR”

Torunoğulları, Fenerbahçe'nin son dakika galibiyetlerine bu yorumu yaptı. “Üç büyükler içinde en çok aleyhinde karar verilen takım Beşiktaş'tır” dedi.

*İki hafta önceye, 3-3 biten Fenerbahçe derbisine dönelim. Nasıl buldunuz Beşiktaş'ı?

Tarihte Fenerbahçe'nin iyi gidişini hep Beşiktaş durdurmuştur. Bu maçı da kazanabilirdik. Fırsatı kaçırdığımıza inanıyoruz. Bana göre Fenerbahçe'nin maçı berabere bitirmesinin sebebi taraftarının direnişidir. Seyircinin ne kadar etkili olduğunu orada gördük.

*Fenerbahçe'nin maç sonrası hakeme tepkisi vardı.

Türkiye'de 3 büyükler içinde hakemlerin en çok aleyhinde karar verdiği takım Beşiktaş'tır. Cüneyt Çakır derbide formsuzdu ama ben art niyetli olduğuna inanmıyorum. Fenerbahçe yöneticilerinin açıklamalarına da biranlam veremiyorum. Bu sezon hatırı sayılır sayıda maçı 90 artılarda kazandılar. Onlar gol atana kadar maçlar devam etti. O zaman orada da art niyet aramak gerekir.

* Galatasaray derbisinde yaşananları nasıl okumalı?

O maça kadar “Beşiktaş kesin şampiyon olacak” görüşü ağırlık kazanıyordu. “Önümüz kesilmek istendi” demek istemiyorum ama art niyetli insanlar bu tür fırsatları kovalar. Beşiktaş'a ihanet eden bir grup insanın yaptıkları olarak değerlendiriyorum. Bu tarz insanları dışlamamız gerekiyor.

* Yıldırım Demirören'in TFF, Zekeriya Alp'in MHK başkanı olması, Beşiktaşlı olmalarından dolayı avantaj getirecek gibi yorumlar yapılıyordu.

Avantajı gördük. Tüm cezaları biz aldık. Belki de Beşiktaşlı olmanın altında ezildiler. Şunu da belirteyim ki Federasyon'un asli görevi Beşiktaş'a ceza vermek değil. Son 8 yılda 24 maç ceza yemişiz. 2'şer milyon lira hasılattan 48 milyon TL eder. Bununla da istediğin oyuncuları alırsın.

“VERDİĞİMİZ EMANETİ GERİ ALIRIZ”

* Ligde Fenerbahçe ile farkı kapatabilir misiniz?

Fethiye ile oynadıkları kupa maçında görüldü ki Fenerbahçe yenilmeyecek bir takım değil. Puan farkı da kapanmayacak bir fark değil. İlk yarıda olmasa da ikinci yarının başlarında, verdiğimiz emaneti geri alırız.

* Sizce kulüp başkanı hangi özelliğe sahip olmalı?

Tabii ki öncelikle kurumsallaşmaya önem vermeli. Beşiktaş'ın en iyi dönemlerine bir bakın; Süleyman Seba öyle çok zengin bir insan değildi ama ciddiyetiyle, duruşuyla takıma çok büyük başarılar kazandırdı.

Yayınlanma Tarihi:14:39,