SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çaykur Rizespor – Fenerbahçe maçı 2-1 Fenerbahçe üstünlüğü ile biterken usta gazeteci Hıncal Uluç karşılaşmaya dair ilginç bir yorum yaptı.

Sabahspor.com’da soruları yanıtlayan Hıncal Uluç, Ç.Rizespor – Fenerbahçe maçında şike olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Fethiye’ye elenerek büyük bir şaşkınlık yaratan Fenerbahçe, Çaykur Rize karşısında da kötü başladı; geriye de düştü ama son dakikalarda bulduğu golle hanesine bir galibiyet daha yazdırmayı başardı. Fenerbahçe’yi nasıl buldunuz?

– “Medyaya göre destan!.. ‘Harika Ersun Yanal. Muhteşem Fenerbahçe. Gene kazandı!’

Fenerbahçe nasıl ‘iyi oynamış’ olabilir; onu anlamıyorum! İki golün, ikisi de duran toptan… İkinci golde, Webo antrenmanda dahi bu kadar rahat vuramaz topa!.. Civarında rakip yok. Webo oyuna girdiği zaman; ne kadar dinamik olduğunu, girer girmez kaç kere gol attığını bilmeyen yok. Webo oyuna girmişse ve Fenerbahçe korner atıyorsa, o rakip savunmanın dikkat edeceği bir tek adam var: Webo… Yüz kere seyredin. Webo’nun civarında adam yok! Bomboş vurduruyorlar adama…

Bu maçtan sonra Fenerbahçe şampiyon olsaydı ve ben Galatasaray’ın yöneticisi olsaydım; bu maçın şike olduğunu, bu görüntüyle iddia edebilirdim. Webo’yu öyle bıraktılar.

Fenerbahçe televizyonundan beter yayıncı kuruluş; nasıl beyin yıkıyor, nasıl beyin yıkıyor! ‘Fenerbahçe öyle fizik kondisyonla, öyle yükleniyormuş ki eziyormuş!’ Adamlar yaslanıyorlar! Bunu, bir kere telaffuz etmedi! Durup dururken Rize geriye yaslanmaya başladı; Fenerbahçe’yi üstüne çekmeye başladı. Fenerbahçe’yi üstüne çekersen, intihar edersin arkadaş! Çaykur Rize, Fethiyespor’dan kötü takım mı? Yapmayın, etmeyin gözünüzü seveyim!

Kendi sahanda oyunu kabul ettiğin andan itibaren, Fenerbahçe’nin ekmeğine tereyağını sürersin; biri olmazsa biri olur. Fenerbahçe’nin kalecisi hariç, sahaya çıkan 10 adamının 10’u da golcü vasıflı adamlar… Gökhan gol atar, Alves gol atar, Egemen gol atar; sol bek Caner gol atar, orta sahanın tamamı gol atar, forvetleri zaten gol atar. Böyle bir takıma karşı, sen kendi yarı sahana çekilirsen!..

Fenerbahçe’nin üstüne gittiğin anda gol atarsın. Türkiye’nin en kötü savunmalarından biri Fenerbahçe’de, biri Galatasaray’da, biri Beşiktaş’ta… Bunların üstüne oynayacaksın. Ama bunu ben söylüyorum; ben dinliyorum. ”

Maçın hakemi Yunus Yıldırım’ı nasıl buldunuz?

“Fenerbahçe amigosu yazarlar bile, ‘Caner niye atılmadı?’ diye soruyorlarsa… Caner, Alves ve Egemen; dünyanın en kötü hakemi yönetsin, yine de bitiremez maçı… Bu isimleri tekrar tekrar sayıyorum: Alves, Egemen ve Caner! Ama Türkiye’de bunlar, en fazla bir tane sarı kart görüyorlar; o sarı kartı gördükleri anda da biliyorlar ki bu, onların beraat belgesidir. Ondan sonra, istedikleri her şeyi yapabilirler.

Caner’in elle oynadığı pozisyon üzerinde yoğunlaştı tartışmalar. Kaç tane var? Her maç oluyor. Ben ne diyorum: Herhangi bir Fener maçını seçip getirsinler bana; Caner’in oyundan atılması gerektiren bir sürü pozisyon gösteririm.

Şu maçta Bruno Alves kırmızı kart görmeliydi, bu maçta Egemen kırmızı kart görmeliydi, bu maçta Caner kırmızı kart görmeliydi; hiçbiri görmedi. Fenerbahçe’nin her maçı böyle!.. “