SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere’de geçen ay ortaya çıkan futboldaki şike skandalına dair soruşturma devam ederken, 3 kişi daha gözaltına alındı.

Futbol maçlarında şike yaptığı iddia edilen ve en son Portsmouth’da forma giyen Sam Sodje’un gizli çekimlerini yayımlayan İngiliz Sun on Sunday gazetesi, Nijerya asıllı futbolcunun iddialarını da manşetinden duyurdu.

Görüntülerde, 70 bin sterlin karşılığında 1. Lig maçında kırmızı kart görmek için rakibini bilerek yumrukladığını anlatan Sodje, Championship maçlarında ise 30 bin sterlin karşığında futbolcuların sarı kart görmesinin ayarlanabildiğini ileri sürüyor. Sodje görüntülerde ayrıca, Premier Lig ve gelecek yıl Brezilya’da düzenlecek Dünya Kupası’nda da şike yapabileceklerini iddia ediyor.

Ulusal Suç Ajansı (NCA), gazetenin elindeki belgelerin kendilerinde de bulunduğunu ve konuyla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu. Sodje’nin iddialarının ardından 3 kişinin daha polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

İngiltere futbolunda geçen ay patlayan skandalın ardından açılan soruşturmada aralarında futbolcu ve hakemin de yer aldığı 7 kişi gözaltına alınırken, bunlardan beşi tutuklanmıştı.

Futboldaki şike iddialarıyla ilgili operasyonu yürüten Ulusal Suç Ajansı (NCA), bu yıl örgütlü suçlarla mücadele için kuruldu. İngiltere’nin FBI’ı olarak görülen NCA, iddialarla ilgili çalışmalarını Futbol Federasyonu ve Kumar Kontrol Komisyonu ile birlikte yürütüyor.

Yayınlanma Tarihi:16:16,