SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Roberto Mancini, maçın ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, “Öncelikle gol yemediğimiz için çok mutluyum. Maça çok iyi başladık. 20 dakika iyi oynayan bir Galatasaray vardı ancak sonrasında ciddiyetsiz oynadık. Girdiğimiz gol pozisyonlarını değerlendirmeliydik. Maça yaklaşımımız üst seviyedeydi, bu da işimizi otomatik olarak kolaylaştırdı. Oyuncularımı kutluyorum. Umarım bu Juventus maçına da yansır.” ifadelerini kullandı.

Sistem değişikliği ile ilgili soruya, “Tabi sistemler değişebilir, burada önemli olan saha içinde oynayan oyuncuların mentalitesi..” cevabını veren İtalyan çalıştırıcı, taraftarın takıma desteği konusunda “Taraftarlarımız mükemmel. Bize hep destek olan bir taraftar grubumuz var. Kulübünü çok seven bir taraftar grubumuz var.” açıklamasını yaptı.

MANCİNİ’NİN BASIN TOPLANTISINDAN

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini, Sanica Boru Elazığspor’u 2-0 yendikleri maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, ilk 25 dakikayı çok iyi oynadıklarını belirterek, “Maça iyi başladık ve erken goller bulduk. Ama futbolda şakaya yer yok. Bunu Ziraat Türkiye Kupası maçında da gördük. Girdiğimiz gol fırsatlarını değerlendirebilmeliydik. Skor 2-0 olunca maçın bittiğini düşündük” dedi.

Galatasaray’ın, Mancini yönetiminde ilk kez bir maçı gol yemeden tamamladığının hatırlatılması üzerine İtalyan teknik adam, “Futbolculara bir akşam yemeği ısmarlayacağız. Bu durumda sistemden ziyade sahaya çıkan oyuncuların mentalitesi önemli. Bugün gol yememek önemliydi çünkü uzun bir periyottur her maçta gol görüyorduk. Bugün gol yemeden maçı tamamlama isteğimize ulaştık” diye konuştu. Mancini, Elazığspor karşısında oynadıkları futbolun, Juventus maçı için gösterge olamayacağını vurgulayarak, “Her maç farklıdır. Her maçın atmosferi de farklıdır. Bugünkü oyunla Juventus maçına yönelik karşılaştırma yapmak doğru olmaz. O gün taraftar faktörü de daha etkili olacaktır” ifadesini kullandı. Takımda zaman zaman yaptığı sistem değişiklikleri ile ilgili de Roberto Mancini şunları söyledi:

“Sisteme çok takılmamak gerek. Sonuçta mentaliteler hep aynı. Önemli olan futbolcuların ne kadar ciddi hazırlandıkları, ne kadar performanslarını sahaya yansıtabildikleri. Eğer iyi hazırlanılmadıysa, 12-13 kişi de oynasanız mağlup olabilirsiniz.” Mancini, Ceyhun Gülselam’la ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Ceyhun genç bir arkadaşımız ve öğrenmeye çok açık. Devamlı dinleyen, ciddi çalışan biri. İyi bir futbolcu ve çabuk öğreniyor. Kendisi orta sahada da savunmada da oynayabilir. Burada önemli olan onun yaklaşımı.”

Teknik direktör Mancini, ilk yarıda bir pozisyonda topu kaptırdığı için sinirlendiği Burak Yılmaz’la ilgili yöneltilen bir soru üzerine, “Burak, çok iyi bir futbolcu ve çok iyi bir insan. Yaşadığımız şeye tartışma diyemeyiz. Büyütülecek bir şey de yok. Orta sahada topu kontrol ettiğinde, tek pasla verip ileri koşması gerekiyordu. Orada gayri ciddi davrandı. Kesinlikle potansiyeli daha fazla olan bir oyuncu. Bugüne kadar elde ettikleriyle mutlu olmamalı. Çok daha iyisini yapabilir. Kendisi de bunun farkında. Kesinlikle attığı golle yetinmemesi gerekli. Örneğin Messi, maçta bir gol attığında yetinmez. İkinciyi, üçüncüyü ister. Burak da böyle devam ederse daha iyi yerlere gelecektir” yanıtını verdi.

Yayınlanma Tarihi:11:31,