SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fethiyesporlu futbolcuların, “Yüce Atatürk” yazılı tişörtleriyle maça çıkmalarının ardından PFDK'ya sevk edilmesi konusunda Federasyonu eleştirdi.

Süper Lig'de ki büyük kulüplerin Türkiye Kupası'nı önemsizleştirdiğine vurgu yapan Bakan Suat Kılıç, “Büyük Ziraat Türkiye Kupası ile ilgili kulüplerin tepkisi nedir, kaynağı nedir onu bilmiyorum. Hedef ve beklentileri nelerdir, onu da bilmiyorum. Bize ulaşan bir hedef ve beklenti vizyonu ortaya koymuş değiller. Ama eğer sorun PTT 1. Lig takımlarının, Süper Lig'in dev takımlarını kupadan elemesi ise doğrusu o zaman başka türlü yaklaşmak lazım.

Büyük takımların futbol mücadelesinde de büyük performanslar ortaya koyması lazım. Eğer bugün bir Balıkesirspor, Fethiyespor bir Bucaspor çok sürpriz başarılara imza atıp Süper Lig'in defalarca şampiyonluk kupasını kaldırmış takımlarını kupanın dışına itebiliyorsa bu Anadolu'da futbolun kazandığı kalitenin ve geldiği yerin göstergesidir. Öncelikle, Anadolu'nun devleşen takımlarının ortaya koydukları futbol, disiplini, azimi ve iradesinden dolayı tebrik ediyorum. Allah gayretlerini artırsın. Çok küçük bütçeli takımlarla, dev bütçeli büyük kulüpleri yenebiliyorlarsa bu onların inanmışlığının 90 dakikalık mücadeleye bağlanmışlığının, adanmışlığının göstergesidir. Helal olsun diyorum. Zaten kupa bunun için anlamlı. En alt liglerden itibaren takımların kupa mücadelesine girmesi zaten bundan dolayı anlamlı. Yoksa Trabzonspor'un PTT Ligi'nde ki Balıkesirspor'la, Beşiktaş'ın Bucaspor ile Fenerbahçe'nin PTT Ligi'ndeki Fethiyespor ile eşleşmesinin bir anlamı olmazdı. Görüyorum ki Galatasaray'da, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'u penaltılarla eleyebildi. Dolayısıyla bu tabloya bakıldığı zaman yaşasın Anadolu kulüpleri diyorum. Anadolu kulüplerimizin arkasındayız diyoruz. Onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE KUPASI ÖNEMSİZ DEĞİLDİR”

“Büyük takımların, Avrupa Ligi'ne ağırlık verirken, Anadolu Lig’ine, Türkiye Kupası'na ağırlık vermemek bizim kabullenebileceğimiz bir durum değildir” diyen Bakan Kılıç sözlerine şöyle devam etti: ”Avrupa Kupası çok önemli olabilir. Türkiye Kupası önemsiz değildir. Türkiye Kupası da çok önemlidir. Avrupa Kupasını önemseyen kulüplerin Türkiye Kupasını daha da fazla önemsemesi lazım. Milliyetçililik sadece lafla olmuyor. Türkiye'nin adına, kupasına, vizyonuna sahip çıkılması lazım.

Geçmiş senelerde Süper Kupa olarak adlandırılan kupa ne kadar önemli ise lig şampiyonluğu Türkiye Kupası o kadar önemli bir kupaydı. Ama zaman içerisinde büyük kulüpler maalesef parasal getirisi az olduğundan dolayı bu kupayı günden güne önemsizleştirdiler. Adında Türkiye olan her şey bu coğrafyada önemlidir. Çok ama çok önemlidir. Büyük kulüplerimizi Türkiye'nin büyük adına yakışan büyük mücadele içinde olmaya davet ediyorum.”

“TFF, FETHİYESPOR KONUSUNU GÜNDEMİNDEN ÇIKARMALI”

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Fethiyespor konusunu gündeminden çıkarması gerektiğine de vurgu yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Net olarak söyleyebilirim ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur. Ulu önderdir. Türk toplumu için müşterek ve çok büyük bir değerdir. Atatürk'ün adı her hangi bir şekilde toplumda siyasi bir mesaj olarak adlandırılamaz, değerlendirilemez. Atatürk'ün adı bizi ötekileştirecek ya da başkalaştıracak bir yaklaşım olarak görülemez, değerlendirilemez.

Türkiye Futbol Federasyonu ne kadar alacak onu bilemiyorum. Ama nihayetinde Atatürk gibi ortak bir değer ve toplumun tamamının saygı duyduğu bir devlet adamı konusunda daha özenli daha dikkatli adımlarının atılması, daha hassas kararların alınması gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilecek olan bir karar bir toplumda ayrışmaya sebep olabilecektir. İki bu karar sanki siyaseten ülkeyi yönetenler tarafından alınmış bir karar ya da atılmış bir adım gibi değerlendirecek ve başka mecralara çekilebilecektir.

Atatürk'ün adı bu toplum için çok önemli bir addır. Ulu önderdir, cumhuriyetimizin kurucusudur. Dolayısıyla Atatürk adının hiçbir siyasi yada benzer polemiğe konu edilmesine rıza göstermeyiz. Türkiye bu konuyu tartışmamalı. Türkiye Futbol Federasyonu da bu konuyu gündeminden dışarıya çıkarmalıdır” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:38,