SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir tek ithal malı holiganımız eksikti, o da oldu. Üstelik bu holiganın uluslararası bağlantılarından şüpheleniliyor. Alman holiganlarla savaşmak için Frankfurt'a kadar giden Polonyalı holiganların, Türk holiganlarla da çatışma ayarlamak için İstanbul'a gönderdiği bir aracı olması ihtimali bile var.

Beşiktaş derbisinde Şükrü Saracoğlu'nun çatısı Salı Pazarı'ndan atılan paraşütlü meşale ile cayır cayır yanmaya başladı. Güven Timi olarak görev yapan sivil polisler, ikinci meşaleyi atmasına fırsat vermeden saldırganı yakaladı. Emniyet'te ifadesi alınan holiganın Polonya'da öğrenci olduğu ve İstanbul'a da Amasya'dan geldiği tespit edildi. Aslında F.Bahçe taraftarı olan Amasyalı Neron, 4 yıl önce Beşiktaşlı olmuş. En önemli özelliği ise sabıkalı olan Polonya Holiganlar Birliği üyesi olması.

KADIKÖY'E GELİRKEN MAÇ GİBİ BİR DERDİ YOK

Üzerinden derbi biletİ çıkmadı. Kadıköy'e gelirken zaen maçı izlemek gibi bir derdi de yoktu. İfadesinde “Deplasman yasağını protesto için yaptım” dedi ama polisin kuşkuları var. Emniyet, uluslararası bağlantılarını araştırıyor. Eylem için derbiye gelmesi büyük şüphe uyandırdı. “Holiganı birileri mi yönlendirdi?” kuşkusuyla arkasındaki güçler konusunda araştırma var.

6222'DEN SERBEST

Polonyalı holigan ifadesi alındıktan sonra 6222 no'lu Sporda Şiddeti Önleme yasası kapsamında işlem yapılıp serbest bırakıldı. 1 yıl maçlardan men cezası verildi. Savcıya gitmeden emniyetten gönderildi.

SEMBOLLERİ ACAB

İngilizce “All Cops Are Bastards” (Bütün polisler p.çtir) ifadesinin kısaltması olan ACAB, bütün dünyadaki holigan kültüründe yaygın olarak kullanıyor. Şükrü Saracoğlu'nu ateşe veren Amasyalı Neron'da da ACAB kısaltmasına rastlandı. Bazı haylazlar, Türkiye'de yeterince tanınmadığı dönemlerde ACAB'ı All Cops Are Beautiful'un kısaltması gibi gösterdikleri pankartlarla polislerle fotoğraf bile çektirmişti.

Amasyalı Neron'un üye olduğu Polonyalı holiganlar, Legia-Hapoel Tel Aviv maçı öncesi “Cihat Legia” koreografisi yapmıştı.