SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2007’den beri başkan olan 58 yaşındaki futbol efsanesi, futbol oyununu daha da seyredilebilir bir hale getirmek için bazı değişikliklerden söz etti. İspanyol gazetesi AS’e konuşan Platini, “Sarı kartın daha bir anlamı olması lazım. Maç sırasında bir kaç dakikalığına süre cezası verilmesi daha iyi olur. Böylece oyun sırasında karşı taraf da doğrudan bunun karşılığını hisseder. Diğer kulüp de kendi oyuncusunun süre cezası almasıyla birlikte, karşı tarafa karşı dezavantajlı duruma düşeceğini bilir. Böylece oyun daha bir fair-play sınırları içine çekilir” dedi.

KIRMIZI KARTLAR AZALACAK

Platini ayrıca, kaleciye penaltıyı gerektirecek hallerde faul yapılmasına kırmızı kart verilmemesi gerektiğini de savundu. Platini, zaten penaltı verilerek yeterince ceza kesildiğini bir de buna kırmızı kartın gereksiz olduğunu savundu.

Sarı kartlar nedeniyle verilenler ve kaleciye faulde gösterilmeyen kırmızı kartları çıkarınca, futbalda daha az kırmızı kart, sarı kart olmaması ve yerini süre cezasının alması, eğer gerçekleşirse, futbolda bir devrim olarak niteleniyor.

(Ali GÜLEN /FRANKFURT- SÖZCÜ)