SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

PTT 1. Lig ekiplerinden Balıkesirspor’un iç saha karşılaşmalarını oynadığı, 1950 yılında yapılan Atatürk Stadı’nın ışıklandırılması çalışmaları sürüyor. Geçen temmuz ayında başlatılan ve 2 milyon lirayı aşkın maliyeti bulunan çalışmaların, 15 Ocak 2014’te tamamlanması planlanıyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bal-Kes” lakabıyla bilinen ve 1966’da kurulan Balıkesirspor’un, geçen sezon sonunda PTT 1. Lig’e çıkmasıyla statta birçok yenileme çalışması gerçekleştirdiklerini ve bunlardan en önemlisinin ışıklandırma olduğunu söyledi.

Işıklandırma çalışmalarının, 15 Temmuz’da başladığını dile getiren Aslan, o gün gerçekleştirilen ihaleyi kazanan İstanbul merkezli firmanın kısa sürede projeyi hayata geçirdiğini anlattı.

Altyapı çalışmalarının bittiğini ve direk dikim işlerinin başladığını bildiren Aslan, şöyle devam etti:

“Stadın 4 köşesine 50’şer metre yüksekliğinde direkler dikilecek. Her direkte 30 projektör bulunacak. 2 milyon liranın üzerinde maliyeti olan sistem, ligin ikinci yarısına yetişecek. Böylece ikinci devre maçları, federasyonun kabul etmesiyle gece oynanabilecek. İhalede belirtildiği üzere ışıklandırma 15 Ocak 2014’te hazır hale gelecek. Şu anki çalışmalara bakıldığında ışıklandırmanın, bu süreden önce tamamlaması bekleniyor.”

Aslan, gündüz yapılan maçlardan dolayı taraftarların okul veya iş nedeniyle stattaki yerini alamadığını belirtti.

Stadın ışıklandırılmasıyla gece maçlarına taraftarların daha yoğun ilgi göstermesini beklediklerini vurgulayan Aslan, “Taraftar gündüz saatlerinde işini veya okulunu bırakıp maça gelemiyor. Hem onlar maç zevkinden oluyor hem de futbolcular boş tribünlere oynuyor. Işıklandırmayla 12’nci adam, geceleri de yerini alacak” ifadesini kullandı.

PTT 1. Lig’de statla ilgili bir ışıklandırma zorunluluğu bulunmadığını vurgulayan Aslan, çalışmaların tamamen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce yürütüldüğü bilgisini verdi.

Projenin, Gençlik ve Spor Bakanlığınca kabul edildiğini aktaran Aslan, “1950 yapımı bir stadımız var. Günümüze göre eksikleri var. Vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet sunmak için koşu parkurunu kumdan kurtarıp çim görünümlü halı sereceğiz. Işıklandırma sayesinde stadımızı geceleri de spor yapmak isteyen vatandaşlarımıza açacağız” diye konuştu.