SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rio de Janeiro’daki Parque Lage’da düzenlenen ışık gösterisiyle tanıtımı yapılan topun isminin, ülkede 1 milyon futbolseverin katılımıyla gerçekleştirilen oylamayla belirlendiği, yerel dilde yaşam tarzını tanımlamak için kullanılan “Brezilyalı” anlamına geldiği belirtildi.

adidas’ın hazırladığı topun, panel renkleri ve şerit tasarımının, ülkede takılan geleneksel çok renkli dilek bileklilerini temsil ettiği, futbol ile ilişkilendirilen canlılık ve eğlenceyi yansıttığı vurgulandı.

Yapılan açıklamaya göre, “Brazuca”, aralarında Messi, Casillas, Schweinsteiger ve Zidane’ın da bulunduğu 600’ü aşkın futbolcunun ve 30 takımın katılımıyla, 2,5 yıl süren kapsamlı testler sonucunda geliştirildi. Farklı baskı tasarımıyla FIFA 20 Yaşaltı Dünya Kupası maçlarında da test edilen “Brazuca”, bugüne kadar adidas tarafından en çok test edilen top oldu.

Dünya kupasının resmi maç topunun bugünden itibaren tüm adidas mağazalarında ve yetkili satış noktalarında 325 liradan satışa sunulduğu belirtildi.

Ünlü futbolcuların görüşlerinin de yer aldığı açıklamaya göre, Dani Alves “Srazuca” için şunları söyledi:

“Bende yarattığı ilk izlenim muhteşem bir top olduğu ve birlikte epey keyifli vakit geçireceğimiz oldu. adidas, FIFA Dünya Kupası gibi muazzam bir turnuvaya yakışır, harika görünümlü bir top yarattı. En önemlisi de gerek yerde gerekse havada oldukça iyi oynanabiliyor. Tüm oyuncuların bu topu seveceğinden eminim. Bu top heyecanımı daha da arttırdı, açılış maçını sabırsızlıkla bekliyorum.”

Yayınlanma Tarihi:15:24,