SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yanal’ın sırrı oraya çıktı

Hakan Kutlu, Deniz Barış ve Mesut Bakkal, Fenerbahçe’yi ligin zirvesine taşıyan Yanal’ın, disiplin ve bilimsel çalışmaya verdiği öneme vurgu yaptı.

Güncellenme: 12:10, 03/12/2013
Yanal’ın sırrı oraya çıktı

Milliyet’in haberine göre; Fenerbahçe'yi Süper Lig'in zirvesine taşıyan Teknik Direktör Ersun Yanal'ın performansı kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Yanal geride kalan 12 haftada Galatasaray'la 9, Beşiktaş'la 7 puan fark yapmayı başardı. Başlangıçta Yanal tercihini eleştiren birçok kişi bile bugünlerde deneyimli hocanın büyük bir iş yaptığını ifade ediyor.

Futbolculuk kariyeri pek parlak olmayan, akademik olarak Türk futboluna önemli katkılar yapan teknik patron Ersun Yanal'ın, sarı-lacivertli kulüpte elde ettiği bu başarıyı kendisini yakından tanıyanisimlere sorduk.

Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Hakan Kutlu (Ankaragücü'nden öğrencisi), Antalyasporlufutbolcu Deniz Barış (Gençlerbirliği'nden öğrencisi), Mesut Bakkal (Ankaragücü veGençlerbirliği'nden yardımcısı) ve Ümit Özat (A Milli Takım'dan oyuncusu) uzun süre birlikte çalıştıkları Ersun Yanal için önemli tespitlerde bulundu.

HAKAN KUTLU

Bilimi getirdi

Liderlik özelliği olan bir insan. Türkiye'de futbola bilimi getirdi. Ondan önce böyle şeyler bilmezdik, habersizdik futbol biliminden. Çalışmayı çok sever. Sert demiyelim ama nasıl, nerede davranacağını iyi bilir. Ankaragücü'nde geç saatlere kadar oturur, sohbet eder dışarı çıkardık. Amaiş söz konusu olduğunda hemen mesafeyi hissederdiniz. Antremanları bize çok ağır geliyordu. Fakat daha sonra bunların artısını gördük. Hocanın takımları fiziksel olarak hep diğer takımlardanöndedir. İyi başlayıp kötü bitirdiği tezine katılmıyorum. Ankaragücü'nde iyi başladık doğal olarak bir düşüş oldu ama sezonu 4. bitirdik. Kulüp tarihinde çok nadir olan bir durum. Mesela bu sezon kötü başladı hazırlık maçları dahil. Ama şu an çok iyi yerde.

ÜMİT ÖZAT

Kadro çok önemli

Ersun Yanal'ın bu başarısı çok normal değil ama anormal de değil. İnsanlar konuşuyor, beslenme ya da farklı şeylerden bahsediyor. Bugünkü farkı ortaya çıkaran oyuncuların kalitesi. Gençlerbirliği, Denizlispor ya da çalıştığı diğer takımlarda düşüş oldu. Çünkü o kadrolar bu tempoyu, bu baskıyıtam olarak kaldıramadı. Fenerbahçe 11 maç arka arkaya kazanabilir. Ama diğer takımlarda bu başarı mümkün olmazdı. Bence Fenerbahçe ve Galatasaray zaten ilk ikiye giremiyorsa ortada anormal bir şey vardır. Şu an 9 puan öndeyken konuşuluyor. Antrenman metodu da konuşulur diğer detaylar da. Çalıştırdığı takımlar içindeki en başarılı kadro eline geçti. Kadro kalitesi ile fark ortaya çıkıyor.

MESUT BAKKAL

Artık zor yenilir

Bence Fenerbahçe'nin başına geç geldi. Daha önce buralara gelmesi lazımdı. Milli Takım'a yükselişi tesadüf değil. Göreve geldiğinde, ‘futbol takımı teslim olursa hocaya açık ara şampiyonolur' demiştim. Futbolcular eğer ‘biz çok yoruluyoruz, bu antrenmanlar bize çok ağır geliyor' demezse takım uçar. Fenerbahçe bence bu saatten sonra zor yenilir. İşini çok sever. Futbulcuyu birebir de motive eder. Özellikle Galatasaray ile oluşan puan farkında bu etkenlerin yanı sıra Galatasaray'daki hoca değişikliği de önemli bir etken oldu.

DENİZ BARIŞ

Daha iyisi olur

Ersun Hoca'nın başarısındaki temel başlıklar bence ciddiyet, bilimsel çalışma, takım disiplini ve heyecan. Takım içinde bu heyecanı yüksek tutmayı sever. Bence son dakika gollerinde bunun da etkisi var. Kariyerine baktığımızda genelde daha düşük bütçeli takımlarda çalıştı. Buralarda da başarılı oldu. Başarı sadece şampiyonluk değil. Elindeki imkanlarla yaptıklarıdır önemli olan. Şu anda çok farklı imkanlara sahip. Bilimsel çalışıyor. Kendisini hep geliştirmeye çalışıyor. Benim için Fenerbahçe ile elde ettiği bu başarı sürpriz değil. Kendi sistemini oturttukça daha da başarılı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi:12:04,