SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolda son döneme patlak veren şike skandalları sonrası gözler, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) başkanı Michel Platini’ye çevirildi. Platini ilk değerlendirmesini yaptı.

İspanyol basınına konuşan deneyimli futbol adamı, “Eğer bir maç sonucu, karşılaşma öncesi biliniyorsa bizim için bu oyun bitmiş demektir. Medyada yer alanlar doğru, hep birlikte çalışmalıyız. Ortak bir mücadele şart. Irkçılık farklı bir konu. Bu dışarıdan geliyor, futbol odaklı değil. Şike ise futbolun içinde, futbolun içinden doğuyor. UEFA, Avrupa’daki ülke polisleri ile sürekli temas halinde ve yardım alıyor. Fakat bu, şike kavgamız için yeterli değil. Futbolun içinde olan bizlerin bir şeyler yapması şart” değerlendirmesinde bulundu.

Sporx’in haberine göre, Fenerbahçe’nin de ceza aldığı şike soruşturması sonrası UEFA’nın polis fezlekelerini dikkate aldığı ve cezanın bu yüzden oluştuğu yorumları bir süre önce yapılmıştı. UEFA Başkanı Platini’nin açıklamalarıyla, sarı-lacivertli kulübe gelen cezanın sebebi ve altyapısı da bir anlamda belli olmuş oldu.

Fenerbahçe cephesi ise cezaların polis fezlekesine göre verilmesini, Türkiye’den UEFA’ya bu fezlekelerin Federasyon üyelerince gönderilmesine geçtiğimiz aylarda büyük tepki göstermişti.

CAS ve UEFA Tahkim Kurulu’nda yaptığı savunmalarda sonuç alamayan Fenerbahçeli avukatların, UEFA’nın polislerle yaptığı işbirliği ve katı tutumuna takıldığı bir kez daha gözler önüne serildi.