SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray’da bir devir kapandı!

Galatasaray Yönetimi 10 yıldır kulübün mali yönden en büyük kanburu olan Vakıfbank borçlarını dün sıfırladı. Toplamda 40 milyon dolar ana para, 13.5 milyon dolar da faiz ödendi. 241 milyon dolarlık teminat böylece serbest kaldı.

Güncellenme: 09:46, 30/11/2013
G.Saray’da bir devir kapandı!

Galatasaray'ın mali açıdan karanlık döneminin en önemli simgelerinden biri olan Vakıfbank borçları dün itibariyle sıfırlandı. Sarı-kırmızılı ekip son iki yılda ligde şampiyonluk, Avrupa'da çeyrek final, iki süper kupa ve Emirates gibi prestijli bir kupayı müzesine götürmüş, ancak son dönemde futbolda yaşanan düşüş Başkan Ünal Aysal ve ekibine yönelik eleştirilerin artmasına neden olmuştu.

Milliyet’in haberine göre; Sportif tablo bir yana Cim-Bom mali yönden önemli bir operasyona imza attı. Son 10 yıl kulübün en büyük kanburu olan Vakıfbank borçları tamamen bitti ve sarı-kırmızılı yönetim ciddi anlamda rahatladı. 10 yıl önce alınan ama geri ödenmek yerine sürekli ertelenen ve yapılandırılan borç Aysal döneminde sıfırlandı. Cim-Bom'un patronu koltuğa oturduktan sonra 40 milyon dolar ana para ödemesinin yanısıra 13.5 milyon dolar da faiz ödemesinin yapıldığı belirlendi.

Galatasaray son taksidi de dün yatırarak, kulübe ait banka borçlarını tamamladı. Denizbank borçlarının Sportif AŞ'de göründüğü bu yüzden kulübe ait başka bir banka borcunun kalmadığı ifade edildi.

Galatasaray bu borcu ödeyerek 241 milyon dolar tutarındaki teminatın serbest kalmasını da sağladı. Üzerinde durulan bir diğer nokta ise Vakıfbank borcunun Aysal döneminden çok önce alınıp harcanmasına karşın geri ödemenin son 2 yılda yapılmış olması. Diğer taraftan Vakıfbank borcunun sona ermesi martta yapılacak mali kongre öncesi yönetimi de ciddi anlamda rahatlattı.