SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü’nde bilgi edinme ve edindiği bilgiyi sportif ve ekonomik başarıya dönüştürme hedefiyle bilgi sistemleri kurulumu çalışmalarına başlandı.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, globalleşen dünyada büyük şirketler ve Avrupalı rakiplerin uyguladığı bilgiye dayalı yönetim anlayışının Beşiktaş’ta da hayata geçirileceği bildirildi. Kulübün kurumsallaşmasına yönelik atılan adımlardan temel nitelikte olan bilgi sistemleri altyapısının, Beşiktaş’ın geleceğini şekillendirmede büyük faydalar sağlayacağı vurgulandı.

Hayata geçirilecek proje hakkında Akaretler’deki kulüp binasında bir sunum yapıldığı ve toplantıya başkan Fikret Orman’ın yanı sıra siyah-beyazlı kulübe bağlı şirketlerin mali ve ticari işler, iletişim, bilgi teknolojileri ve pazarlama bölümü çalışanlarının katıldığı aktarıldı.

Açıklamada, yapılan sunumda, yazılım firmalarından Nebim Yazılım AŞ’nin kurumsal kaynak planlaması yazılımı V3’ün, Beşiktaş Kulübü’nde de kullanılmaya başlanacağının bilgisi verilirken, firma yetkililerinin sistem hakkında katılımcıları bilgilendirdiği kaydedildi.

ORMAN: “İZLENİLEBİLİRLİĞE ÇOK ÖNEM VERİYORUM”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni sistemle kulüplerinde kurumsal hafıza oluşturacaklarını söyledi.

Kurumsal hafızası olmayan bir kurumun şeffaflıktan uzaklaşacağını anlatan Orman, şunları kaydetti:

“Bence en önemli ve gerekli kısım, bilginin denetlenebilir, şeffaf ve aynı zamanda da bütün veri tabanının, yani bilgi ağının, bilgi depolarının saklanabilir ve incelenebilir, geri dönebilir olmasıdır. Buna kurumsal hafıza dersek belki daha iyi olur. Kurumsal hafızası olmayan bir yerde her şey şeffaflıktan uzaklaşır, şaibelere, dedikodulara döner. Bizim kulübümüzde bu gibi şeyler çok fazla yaşanmakta. Ben burada muayyen bir süre için bulunan bir kişiyim. Bir zaman gelecek, benden sonraki arkadaşlara, insanlara bir kurum bırakacağız. En büyük projelerimizden bir tanesi, şahsi olarak da bu kulübün bir izlenebilirliğinin olmasıdır.”

Yönetim kurulu olarak hiçbir gizli gündemleri olmadığını dile getiren Fikret Orman, “Beşiktaş başkanı ve yönetim kurulu olarak bizim hiçbir gizli gündemimiz yok. Hiçbir gizli kapaklı işimiz yok. Beşiktaş’ı yönetenlerin de gizli kapaklı işi olmaz. Şeffaf olması lazım. Şeffaflık olmadığı zaman da hep böyle yalanlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. İlk etapta bizim kendi bahçemizi toparlamamız gerekli. Bu sistem bize bunu sağlayacak” şeklinde görüş belirtti.

Orman, başkan olmasına rağmen kulüp içindeki her şeyden haberdar olmadığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Bilginin doğru olarak paylaşılması, yani şirket içi iletişimin doğru yapılması lazım. En önemli konularımızdan bir tanesi, birçok konudan hiçbirimiz haberdar değiliz. Bazı konulardan ben kulüp başkanı olarak da haberdar değilim. ‘Kim ne dedi, neden dedi, neden yapıldı, niçin yapıldı?’ üzerine bilgi sahibi değiliz. İşte bunu yönetmek için buradayız, yani bilgiyi yönetmek için buradayız. Çok tecrübeli bir bilgi işlem yöneticimiz var Halit Hatman Bey… Yıllardır büyük emekler sarf etti. Fakat elimizde kullanmadığımız bir sürü bilgiler var. Artık entegre bir programla bunları değerlendirmeye alıp kullanıma sunacağız.”

Toplantıda bilgi teknolojileri altyapısının kurulması konusunda çalışmalarda bulunan Fikret Orman’ın danışmanı Barbaros Yarkın ise “Kişilere değil, sisteme bağlı şekilde oluşturulacak yeni kurumsal düzen sayesinde güvenilir ve doğru bilgi ile yönetilen bir Beşiktaş Kulübü oluşturulacaktır. Camiamız, taraftarlarımız ve kongre üyelerimizin en doğru ve en güvenilir bilgiyi bu sayede kulübümüzden almaları için gerekli altyapı böylelikle sağlanmış olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.