SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazarlar ne dedi?

Spor Toto Süper Lig'in 12. haftasında G.Saray, Sivasspor'u 2-1 yendi. Usta kalemler karşılaşmayı yorumladı...
Levent TÜZEMEN: Galatasaray adeta kabus dolu bir rüyadan uyandı.. Eboue'nin yerine monte edilen Dany "Kabus adam" rolünü tam üstlenmişken Sivaslı Ümit "Kabus adam benim" diyerek 10 kişi oynayan G.Saray'ın ekmeğine yağ sürdü.. Galatasaray kadrosunda "deneme-yanılma" deneyleri yapması o kadar yanlış. Kadro üzerinde yapılan sık değişim oyuncuların birbirleriyle oynama hafızasına hasar veriyor. Oyuna girinceye kadar kulübede "Gölge" hocalık yapan Drogba'nın penaltıyı atmış Selçuk İnan'a ikinci penaltıyı bırakmaması tam bir egoistlikti, yaşına, kariyerine ve dünya yıldızlığına hiç yakışmadı.
Metin TEKİN: G.Saray'ın oyun stratejisi oyun başlangıcında biraz geride kalıp geniş alanı kullanmak istemesiydi. İlk gol de zaten böyle bir pozisyonla geldi. Selçuk'un pasıyla gelen klasik bir Burak golü izledik. Ancak G.Saray'ın ev sahibi olduğunu düşünürsek, kendi sahasında, taraftarı önünde daha kontrolü ele alan bir oyun oynaması gerekirdi. Özellikle şampiyonluk hedefleyen bir takımın, dün geceki oyunuyla lider ile arasındaki 9 puan farkı kapatması kolay gözükmüyor. G.Saray'ın şu oyunundan sonra şampiyonluk yolunun 'acabalarla' dolu olduğunu düşünüyorum.
Serkan KORKMAZ: Dün gece bir kez daha "Chedjou'nun yerinde, ligin vasat, yerli stoperlerinden birisi oynasa Galatasaray ne kaybederdi ki!" diye düşünürken buldum kendimi. Takımının kazandığı penaltıda payı büyüktü ama o maliyetle, mevkisinde hâlâ büyük bir soru işareti. Mancini'nin milli olmayan oyuncularına 4 gün izin vermesindeki hedef belli ki "mental yorgunluk"tu. Oysa, hatırlarsınız; takıma gelir gelmez ilk işi oyuncuların fizik kondisyonuna sallamak olmuştu. Mancini ve Roberto Carlos'un ikinci kırmızı kart sonrası Galatasaray kulübesi önünde bir araya gelişleri en maçın ilginç anlarından birisiydi.
Mert AYDIN: Ne var ki Sivas adına bir anda değişti maç. Önce penaltı golü, ardından Ümit'in gördüğü kırmızı maçın kontrolünü Galatasaray'a kaptırdı. Galatasaray, karşılaşmanın ikinci yarısında tamamen üstündü. Peş peşe pozisyonlar geldi. Burak, Umut, Aydın kaçırdıkları gollerle farkı bulma şanslarını kullanamadı. Bu nedenle Galatasaray, bu oyun üstünlüğüne rağmen maçın son bölümünü kelle koltukta geçirdi. Drogba penaltıyı kaçırdı ama rakibinin 8 kişi kalmasını sağladı. Galatasaray'ın takım savunmasının zaafiyetini ve sol kanadın hassasiyetini dikkatle incelemesi gerek. Real önünde böyle bir takım savunması yine felaket getirir.
Rıdvan DİLMEN: Galatasaray disiplinsiz bir futbol takımına dönmüş. Drogba taç çizgisi kenarından duran top kullanıyor, oysa ondan Türkiye'de kafa topu alacak tek isim yok. Selçuk ilk penaltıyı atıyor ve maç o an berabere. Selçuk stresli bir ortamda penaltıyı gole çeviriyor. Drogba'nın penaltısında ise Galatasaray 2-1 öndeydi. Penaltı yapılan oyuncu Drogba; yeni de girse darbe almış. Sahada da moralli bir Selçuk var ve Drogba topu ondan alıp penaltıyı kullanıyor. Drogba herkesin saygı duyduğu bir oyuncu ama G.Saray'ı bildiğin çiftlik yapmış. Ya maç 2-2 bitse ne olacaktı? Gördüğüm en canlı en pozitif Burak vardı sahada ve adalesinden sakatlandı. Aydın da adalesinde problem yaşadı. Mancini Galatasaray'a geleli neredeyse 2 ay oldu ama Galatasaray hala uçmuyor sahada.
İlker YAĞCIOĞLU: DÜN gece Arena'daki maçın öne çıkan 3 ismi vardı... Ben de maçın kritiğini bu 3 isim üzerinden yapacağım. Önce Mancini... 30 Eylül'de imzayı attı. Yaklaşık 2 aydır G.Saray'ın teknik patronu. Bu süre zarfında Mancini'nin arayışları sona ermedi. Takımı halen tanıyamadı. Üst üste iki maç ne aynı 11'le ne de aynı sistemle oynadı. Mancini kalitesindeki bir hocanın çok daha akılcı ve doğru kararlar vermesini beklerdim. MANCİNİ her ne kadar Drogba'yı dinlendirmek ve ekonomik kullanmak istediğini söylese de işin aslının başka olduğuna dair dedikodular var. Drogba'nın takımda patronlağa soyunması özellikle yerli yıldızları çok rahatsız etmiş durumda. Bu da takımın Drogba ile diğer oyuncular arasında bir sıkıntı varmış izlenimini doğruyor. Umarım doğru değildir ama kulağımıza gelen haberler bu yönde.
Drogba'ya çalınan penaltı kararı doğru. Top Drogba'nın sağ ayağındayken sol taraftan ayak uzanıyor, bu uzanan ayak önce topa değse tamam ama önce bacağa değiyorsa sonra topa değiyorsa bu bir penaltıdır. Yani karar doğru... Penaltıyı yaptıran adamın penaltıyı atmaması lazım. Bir de Galatasaray da artık bu sorunların çözülmesi lazım. Bu iş fazla uzadı ve takıma zarar veriyor. Ben burada Mancini'nin otorite noksanlığını görüyorum.