SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de sahasında Kasımpaşa ile 1-1 berabere kalan Bursaspor’un teknik direktörü Christoph Daum, “Daum ya da Batalla önemli değil. Önemli olan Bursaspor’dur. Bu önemli maç öncesi Pablo’nun aldığı ayrılık kararını üzüntü ile karşılıyorum” dedi.

Daum, 1-1 berabere kaldıkları Kasımpaşa maçının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, takımının bu akşam sahada iyi bir karakter gösterdiğini söyledi.

Mücadele bakımından futbolcularını tebrik eden Daum, şöyle devam etti:

“Herkes de gördü, takımımız yaşıyor ve kazanmak istiyordu. Her iki takımın da gol pozisyonları vardı. Kasımpaşa’nın bir pozisyonu vardı, Frey iyi kurtardı. Biz de sonuca gitme adına biraz daha net paslarımızı atmış olsaydık golü bulabilirdik. Taraftarımız son saniyeye kadar destekledi. Çok büyük bir destek gösterdiler.”

Alman çalıştırıcı, iç sahada her zaman galip gelmeyi hedeflediklerine dikkati çekerek, bundan dolayı bu maçtan da 1 puandan fazlasını istediklerini anlattı.

BATALLA’NIN DURUMU

Bir gazetecinin, kadro dışı bırakılan Pablo Martin Batalla ile ilgili sorusunu yanıtlayan Daum, olaylardan üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Daum, son iki gündür Batalla ile görüşmediğini, bundan dolayı takımdan ayrılmak istemesinin nedenlerini anlayamadığını bildirerek, şunları kaydetti:

“Daum ya da Batalla önemli değil. Önemli olan Bursaspor’dur. Bu önemli maç öncesi Pablo’nun aldığı ayrılık kararını üzüntü ile karşılıyorum. Onunla birkaç gün önce bir görüşmem oldu, ardından babası ve menajeriyle görüştüm. Bu konuşmalarda Bursa’dan ayrılacağına dair en ufak bir kelime geçmedi. Basın toplantılarında Batalla hakkında konuşurken saygı ile konuşmuşumdur, bunu da devam ettireceğim. Süresi dolmadığı halde mukavelesi 2017 yılına kadar uzatıldı. Bunun nedeni, onunla uzun yıllar çalışmak istememizdir. Ayrıca Türk vatandaşlığına geçme başvurusunda bulunmuştur. Onu en önemli futbolcularımızdan gördüm. Zaten kaptanımızdı. Batalla 11 maçta 90 dakika oynadı. Bu müsabaka için onu hazırladık, bugün de ilk 11’de görecektik onu. Hep saygıdan bahsediliyor. Benim için de önemlidir. İki gün önce takımı bırakacağını açıkladı, şimdi farklı bir kararla pazartesi dönecek. Bu spekülasyonlara katılmak istemiyorum. Bir şeyler söylersem saygısızlık olur.”

Daum, “Sivasspor maçında sonra Batalla ile aranızda bir şeyler yaşandığından bahsediliyor. Neler yaşandı?” sorusunu da yanıtladı.

Aslında bunu üçüncü şahıslarla değil, Batalla ile bire bir konuşmak istediğini vurgulayan Alman teknik adam, şöyle konuştu:

“Teknik direktör olarak her futbolcunun müsabaka sonrasında kendi durumunu ya da idmanlardaki durumunu söylemek durumundayım. Zaman zaman iyi yapılan işler konuşulur, zaman zaman futbolcularımıza hem ferdi hem de takım olarak düzeltmek durumunda olduğumuz işleri anlatmak durumundayım. Görevim, Bursaspor’a hizmet etmek. Önemli olan Bursaspor. Bunu yaptığım zaman, bu analizi yaptığım zaman, kağıda yazıp takımla öyle görüşüyorum. Önümüzdeki müsabakalarda da aynısını yapacağım. Bence bu da teknik direktörün en önemli görevlerinden biri.”

Bir gazeteci, Daum’a, 25 Kasım’da gelmesi halinde Batalla’yı affedip affetmeyeceğini sordu.

Alman çalıştırıcı, bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Siz Batalla ile görüştünüz mü? Ben görüşmedim. Bugün burada olmaması beni derinden üzdü ve hayal kırıklığına uğrattı. Pazartesi gelecek ya da gelmeyecek. Ne diyeyim? Nedenlerini bilmiyorum. Kendisi karar aldı, ‘Bu maça çıkmayacağım, gideceğim’ dedi. İkinci kararı, ‘Geleceğim’ oldu. Belki yarın başka bir karar alır. En fazla kendini anlatma durumunda olan Batalla’dır, ben ya da başkanımız değil.”