SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, Cristiano Ronaldo hakkında söylediklerini inkar etmediğini belirterek, “Sadece Altın Top için gönlümden geçen futbolcunun (Messi) adını açıkladığım için pişmanım” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’yu Vatikan’da ziyaret eden Sepp Blatter, daha sonra Roma’daki Yabancı Basın Birliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Papa’nın tam bir futbol düşkünü olduğunu hatırlatan Blatter, “Biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Seçildiğinden beri kendisiyle irtibat halindeyiz. Bu tam olarak futbol tutkunu iki adamın buluşmasıydı.

Bana, ‘Ben sadece 1 milyar 200 milyon inançlıya hitap ediyorum, ama siz benden daha fazla kişiye hitap ediyorsunuz’ dedi. Ayrıca futbol ve dinin bir arada yürüyerek, daha iyi bir dünya ve kardeşlik ortaya koyabileceğini söyledi” diye buluşmada konuşulanları aktardı.

DÜNYA KUPASINDA BARIŞ HAVASI

Papa’yla 2014 Brezilya Dünya Kupası’nı da konuştuklarını anlatan Blatter, “Kupa boyunca takımları, barış mesajları vermeye davet edeceğiz. Maçların öncesinde statlardan barış güvercinleri uçurulacak, her maç sonrası ise el sıkışılmalı” dedi.

Ruhani liderle futbolda ırkçılığı da ele aldıklarını anlatan Blatter, “Irkçılık bu dünyada olmamalı, ama hala var ve bu dehşet verici. Bunu durdurmak ise mümkün değil. Bu sorun, futboldan değil, toplumdan geliyor. FIFA olarak en büyük amaçlarımızdan biri, ırkçılıkla mücadele etmek” dedi.

RONALDO MÜKEMMEL

Oxford Union Society’de öğrencilerle katıldığı bir sempozyumda, Altın Top (Ballon d’Or) ödülünün sahibini bulmasına günler kala Cristiano Ronaldo ve Leo Messi’yi karşılaştırmış ve Messi’den yana tercihini koyduğunu dile getirmişti. Bu nedenle eleştirilere neden olan Blatter, yabancı gazetecilerin bu yöndeki sorusuna da muhatap oldu. Blatter, “Ronaldo hakkında geçmişte söylediklerimi inkar etmiyorum. O sıradışı bir oyuncu ve sahada olağanüstü bir komutan, ama hepimizin gönlünde de bir tercih yatıyor. Tek pişman olduğum nokta, 500 gencin önünde gönlümden geçen futbolcunun adını açıklamamdır” dedi.

BREZİLYA BU FIRSATI KAÇIRMAZ

2014 Dünya Kupası’nı düzenleyecek olan Brezilya’nın, bu organizasyonun altından kalkamayacağı endişelerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Blatter, “Brezilya bu fırsatı kaçırmayacak. 200 milyon nüfusu var ve dünyanın 6. büyük ekonomisine sahipler. Bir futbol ülkesi” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:16,