SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Burak’ın transferine devlet karıştı mı?

Burak Yılmaz'ın Lazio'ya transferinin gündemde olduğu dönemde görüşmelerde Roma Büyükelçisi Hakkı Akil'in yer alıp almadığı ile ilgili iddialara Dışişleri Baskanı Ahmet Davudoğlu cevap verdi.

Güncellenme: 19:36, 20/11/2013
Burak’ın transferine devlet karıştı mı?

Galatasaray’ın golcüsü Burak Yılmaz için sarı kırmızılı kulüple İtalya’nın Lazio takımı arasındaki transfer görüşmelerinde Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil devreye girdi mi? İtalyan basınında yer alan iddiaları CHP’li Melda Okur, Dışişleri’ne sorunca Davutoğlu’dan yazılı cevap geldi.

Hürriyet’in haberine göre, sezon başında Lazio’nun Burak Yılmaz’ı transfer etmek istemesiyle beraber iki takım arasında transfer görüşmeleri başlamıştı. İtalyan basınında o dönem yer alan iddialara göre Galatasaray’dan Bülent Tulun ile Lazio Başkanı Claudio Lotito arasındaki transfer görüşmelerine Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’de katıldı. Hatta yine haberlerdeki iddialara göre Akil, Lazio Başkanı Latito’ya “Verin 15 milyonu” dedi. Latito ise görüşme sonrası İtalyan basınına “O nasıl ücret belirleyebiliyor” şeklinde dert yandı.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur bu iddiaları yazılı bir önergeyle Dışişleri Bakanlığı’na sorunca Ahmet Davutoğlu’dan cevap geldi. Davutoğlu’nun cevabında Büyükelçiye özel bir talimat verilmediği ancak 6004 sayılı kanunun büyükelçilere Türk vatandaşlarının ve tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini koruma yetkisi verdiğini belirtti.