SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Milli Takımı’nın ve Real Madrid’in kalecisi İker Casillas, 2011 ağustos ayında Nou Camp Stadı’nda Barcelona’ya karşı oynanan İspanya Süper Kupası’nda çıkan olaylarla ilgili olarak, ”Özrü olmayan tarihi bir hataydı” dedi.

El Pais gazetesine açıklamalarda bulunan Casillas, olaylı El Clasico maçıyla ilgili düşüncelerini de anlattı.

Real Madrid’den Mesut Özil ve Marcelo’nun, Barcelona’dan David Villa’nın kırmızı kart gördüğü, Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho’nun parmağını Barcelona’nın yardımcı antrenörü Tito Vilanova’nın gözüne soktuğu olaylı maç, Casillas’ın açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi.

Olaylı maç sonrası Barcelona kaptanı Xavi Hernandez’e telefon ederek, tartışmaların İspanya Milli Takımı’na yansımasını önlemeye çalışan Casillas, ”Xavi’ye telefonun Milli Takımı mı kurtardı?” şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi:

”Hayır, ben hiçbir şeyi kurtarmadım. Xavi’yi aradım çünkü milli takım kaptanı olarak bu benim sorumluluğumdu. Çünkü bunu yapmak zorunda olduğumu, hata yaptığımızı gördüm. Ben bir ülkeyi ve bir fikri temsil ediyorum. Felaket bir durumdaydık ve bu durumu düzeltmeyi konuştuk. Çocukluğumdan beri hiç görmediğim bir Barça-Madrid imajı veriyorduk ve ben oradaydım. Özrü olmayan bir hatanın başaktörlerinden biri de bendim ve bu olanları tasvip etmediğim için bir karar aldım.”

Casillas, Xavi’ye telefon etmesiyle ilgili ayrıca, “Benim vicdanım çok rahat. Takım benim için her zaman benden önce gelmiştir. Xavi’ye ettiğim telefondan sonra bir Kral Kupası, mükemmel bir lig kupası ve Süper Kupa ve İspanya Milli Takımı ile Avrupa Kupası kazandık” dedi.

Tecrübeli kaleci, Real Madrid’de Jose Mourinho döneminde son 3 ay hiç oynamamasının ve daha sonra Carlo Ancelotti ile sadece Şampiyonlar Ligi’nde oynatılmasının kararlarını ise ”Binlerce kez söylediğim gibi teknik bir karar” olarak ifade etti.