SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Ronnie’ye Beşiktaş’ı anlattım”

Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımında teknik direktör Lucescu'nun ekibinde yer alan Brezilyalı futbol adamı, “Hem Ronaldo hem de ağabeyi Assis benden bilgi istedi. Türkiye’de futbol oynaması gerektiğini söyledim. Onlar pozitif” dedi.

Güncellenme: 11:33, 17/11/2013
“Ronnie’ye Beşiktaş’ı anlattım”

2002-2004 yılları arasında Siyah-Beyazlı takımın formasını giyen Brezilyalı oyuncu, Beşiktaş formasıyla sergilediği performansla unutulmaz isimler arasındaki yerini aldı. Taraftarların gönlünde hâlâ ayrı bir yeri olan Brezilyalı, şimdilerde görev yaptığı Shakhtar Donestk'in Beşiktaş'la yaptığı özel maç için İstanbul'da soruları yanıtladı. İşte Zago'nun Bugün gazetesinde yer alan sözleri:

HALA FARK ORTAYA KOYUYOR

Ronaldinho ile konuşarak Beşiktaş’ı ve Türkiye’yi anlattım. Beşiktaş’a çok büyük katkısı olur. Eğer Beşiktaş, Ronaldinho ile anlaşırsa çok büyük bir transfer yapmış olur. Ronaldinho, Atletico Mineiro’da 2-3 yıldır son derece iyi bir performans gösteriyor. Hâlâ fark ortaya koyduğunu gösteriyor. Gelirse de burada büyük işler yapar.

Ronaldinho ile en son 1 yıl önce yüz yüze görüştük; fakat bunun dışında da konuşuyoruz. Hem kendisi hem de ağabeyi Roberto de Assis benden Beşiktaş ve Türkiye hakkında bilgi istediler. Ben de mükemmel bir ortama gideceklerini, iddialı bir futbol liginin olduğunu, Türkiye’de futbol oynaması gerektiğini söyledim. Beşiktaş’ın son durumu ne bilmiyorum; ama onlar pozitif gözüküyor. Şartlar oluştuğu takdirde Ronaldinho Türkiye'ye gelebilir.

KENDİNİ BULURSA DURDURULAMAZ

Dentinho, Ocak ayında Shakhtar’a döner mi, bilmiyorum. Lucescu buna karar verecek. Onunla ilgili karar henüz verilmedi. Fakat Dentinho, Brezilya’da Corinthians'ta oynarken çok iyiydi. Türkiye’deki performansı nasıl bilmiyorum, ama kuşku yok ki çok çalışmalı. Gerçek performansını yansıttığında, özellikle kanatlardan müthiş etkilidir. Onu tutmak çok zordur.

BREZİLYA’YA GİTSE TÜRKİYE’Yİ TUTARDIM

Türk Milli Takımı’nın da dünya kupasına gitmesini arzu ederdim. Ben bu ülkeyi çok seviyorum. Türkiye, Brezilya’daki dünya kupasında olsaydı, benim iki takımım olurdu. Brezilya ve Türkiye. Umarım bundan sonraki Dünya Kupası’nda Türkiye de olur. Türkiye çok önemli bir futbol ülkesi ve bu tür şampiyonalarda olması gerekir. Türk Milli Futbol Takımı, teknik direktör Fatih Terim yönetiminde eminim ki yepyeni bir yapılanma içine girecektir.

İSTANBUL’DA GEÇİRDİĞİM GÜNLER EŞSİZDİ

Beşiktaş’tayken çok iyi anılara sahiptim. Çok iyi bir takımımız vardı. Arkadaşlık mükemmeldi ve çok önemli başarılar elde etmiştik. 100. yıl şampiyonluğu çok önemliydi. İstanbul gibi mükemmel bir şehirde 2 harika yıl geçirdim. Gerçekten benim için unutulmaz zamanlardı. Tayfur Havutçu ve Pascal Nouma ile zaman zaman konuşuyorum. Benim için Türkiye çok önemli. Buradaki ilişkilerim hep kalıcı olacak.

BELKİ LUCESCU İLE İSTANBUL’A DÖNERiZ

Bir gün Türkiye’ye tekrar dönmek istiyorum. Bakarsınız bir takım çalıştırırım. Şu anda Lucescu’yla çalışıyorum, bu benim için mükemmel bir deneyim. Çok şey öğrendim. Daha da öğreneceğim, henüz 2 yıldır antrenörlük yapıyorum. Türkiye benim için her zaman çok önemli bir seçenek. Sadece İstanbul'da değil, Türkiye’de diğer kentlerde de çalışabilirim. Lucescu ile Türkiye’ye dönme olasılığı olursa bu da benim için iyi olabilir. Elbette ki olabilir; ama biz şu anda sadece Shakhtar’ın başarısına odaklandık. Lucescu ile iyi ilişkilerim var.