SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kuyt’ın sırrı ortaya çıktı

Güç testlerinden her zaman başarıyla çıkan Hollandalı için uzmanların “Kuvveti, genetiğinden geliyor. Ailesel özellik” dediği öğrenildi.

Güncellenme: 13:22, 17/11/2013
Kuyt’ın sırrı ortaya çıktı

Süper Lig’de zirveye abone olan Fenerbahçe’de Dirk Kuyt’ın performansı alkış topluyor. Her maçta ortaya koyduğu koşu performansıyla takımın en iyilerinden olan, bu sezon 12 maçta attığı 5 golle adından söz ettiren Kuyt için özellikle Sarı-Lacivertli taraftarları sevindirecek bir haber geldi. Bugün gazetesinin haberi şuşekilde;

En az 5 yıl daha oynar

33 yaşındaki forvet, 38 yaşına kadar yeşil sahalarda top koşturmak istiyor. Yani önünde 5 yıl daha bulunuyor. Disiplinli yapısıyla hayranlık uyandıran Kuyt’ın bu hedefini gerçekleştirmesi ise hiç de zor değil. Çünkü Hollandalı’nın girdiği güce dayalı tüm testlerin doğal verileri hep standardın üstünde çıkıyor. Yani, genetik olarak çok güçlü görünüyor.

Uzmanları şaşırtan bu test sonuçlarının ise Kuyt’ın ailesinin genetik yapısından kaynaklandığı Fenerbahçe’ye iletildi. Sarı-Lacivertliler’in Hollandalı’ya yaptığı uzun süreli sözleşmenin arkasında da bu gerçeğin olduğu kaydedildi. Uzmanların bu yorumları Kuyt’ın 2015’te bitecek olan söz-leşmesinin uzatılmasının yolunu da açıyor.

Biyonik adam

Çıkan sonuçlara göre tecrübeli oyuncunun fizik yapısı oldukça ilginç. Hollandalı’nın kas özellikleri, dayanıklılık ve koşu potansiyelinin 33 yaşında olmasına rağmen gayet iyi ve 38 yaşına kadar üst düzey futbol oynayabilecek kapasitede olduğu ifade edildi. Kuyt’ın aynı zamanda biyonik bir fiziğe de sahip olduğu vurgulandı.

Hollandalı’nın futbol oynama süresinin kendisine iyi bakması durumunda daha da uzayabileceği belirtildi. Sarı-Lacivertli takıma 2012-13 sezonunun başında transfer olan Kuyt, Kanarya’da toplamda 64 maçta 19 gol attı. Hollandalı oyuncunun 30 Haziran 2015’e kadar da sözleşmesi bulunuyor.

Hollandalılar onu istemiyor!

Kuyt, Fenerbahçe’deki performansıyla taraftarlar üzerinde hayranlık uyandırsa da Hollanda Milli Takımı’nda aynısı geçerli değil. Hollanda’nın önemli sporsitelerinden olan Voetbalzone’da okuyuculara “Kuyt milli takımda yer almaya devam etmeli mi” sorusu yöneltildi. Yüzde 70 “Hayır” görüşü çıktı. “Devam etmeli” diyenlerin oranı ise yüzde 30’da kaldı.

Yayınlanma Tarihi:09:55,