SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş teknik direktörü Slaven Bilic, siyah beyazlı takımın televizyonu BJKTV’de gündeme dair açıklamalarda bulunuyor. Bilic, gazetecilerin derlediği soruları, içtenlikle yanıtlıyor.

“TÜRKİYE YÜKSELEN BİR ÜLKE”

“Daha önce Türk futbolunu hakkında bilgi sahibi değildim. Fakat bazı bağlantılarım vardı. Ben çok büyük bir futbol severim. Milli takımı çalıştırdığım dönemde Türkiye’ye rakip olduk. İki maç yaptık onlara karşı ve o maçlarda Türkiye’nin oyun yapısını çözmeye çalışıyordum. O zamandan beri Türkiye futbolu hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Türkiye ekonomik olarak yükselen bir ülke. Hem yabancı oyunculara hem de alt yapılara yatırım yapabilecek güce sahipler.”

“EĞİTİM SEVİYEMİ BİR KENARA KOYARSAK…”

“Ben teknik direktörlük kariyerime şans eseri başladım. Üst düzey profesyonel futbol oyanayan bir çok kişi benim başladığım gibi başlar. Eğitim seviyemi bir kenara bırakacak olursak, yaptığım meslekten de kesinlikle mutluyum. Çok büyük baskı altında bir iş yapıyoruz fakat biz teknik direktörler bu durumdan şikayetçi olmamalıyız. Bu meslek hakkında bir çok olumsuz şey söylenebilir ama ne tarafından bakarsanız bakın saha içinde çok büyün bir adrenaline sahibiz. Yaptığımız işten para kazanıyoruz ve bunun için Tanrıya şükür etmeliyiz.”

“KADINLAR ALINMASIN AMA FUTBOL…” “Kadınlar alınmasın ama dünyadaki en mükemmel şey futboldur” sözü hakkında, “Bu sözleri futbol sevigimi anlatmam için söylemişimdir ama en azından bunu söyleyen bir tek ben değilimdir. Bu konuda herkesle tartışabilirim. Futbola ilgi duymayan erkekleri anlamakta ciddi şekilde zorlanıyorum.”

“OYUNCULARIN ÖZEL HAYATLARIYLA İLGİLENİYORUM AMA BABALARI DA DEĞİLİM” “Şunun çok iyi farkındayım, yaşadığımız bu şehir insana çok büyük imkanlar sunan bir şehir ve bunun esiri olursanız günün birinde sizi yiyip bitirebilir. Hafta sonunda yüzlerce etkinlik var oyuncularınızda bu şehirde yaşıyorlar ve bu onlar içinde ayrıcalık. Bahsettiğimiz insanlar ünlü insanlar. Bu şehrin büyüsüne kapılırlarsa yok olup giderler. Onların özel hayatlarıyla ilgileniyorum ama ben onların babaları değilim. Fakat mesleğim gereği onlarla ilgilenmek zorundayım. Oyuncularımla ilgili tek bir yanlış şey duyarsam gerekeni yaparım.”

FERNANDES YORUMU

“Fernandes hakkında “Manuel’le ilgili bir çok şey söylendi. Ben bu kulübün başına geçmeden önce de Manuel hakkında bir çok şey söyleniyordu. Ama ben onunla sık sık görüşüyorum. Onunla ilgili şunu söyleyebilirim ki antrenmanlarda %100’ünü veren bir oyuncu. Ayrıca genç oyunculara da yardım eden bir oyuncu.”

“Gece yarısı dışarı çıkıp uyuyup uyumadıklarını, evde olup olmadıklarını takip edemem. Bu doğru bir şey olmaz. Futbolcular genç insanlar, mutlaka eğlenmek istiyorlar. Önemli olan takımda bu durumu kontrol altına alabilmektir. Şunu söyleyebilirm ki Bizim kulübümüzde aksayan bir durum yok.”

“OYUNCULARIN YILLIK KAZANÇLARI BENİ İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL” “Oyuncuların yıllık kazançları benden ziyade yönetimi ilgilendiren bir konu bu. Çok hassas bir konu. Daha önce bir çok kulüpte ücretler arasındaki dengesizlik takım ruhunu zedelemiştir. Yönetim bazı fikirler geliştirmeye çalışıyor. Benimle de görüştüler. Şu anda bu yönetimin elinde olan bir şey. Az öncede söylediğim gibi her kulüpte bu durumla ister istemez karşı karşıya kalıyorsunuz. Yönetim benden bu konu hakkında fikir alıyor ve bana danışıyor.”

“BASKININ BENDE KALMASINI SAĞLIYORUM” “Her teknik direktörün bir tarzı vardır. Bu tarzı oluştururken yedek kulübesinde kendinizi kontrol altında tutmanız gerekiyor. Esas mesele yedek kulübesinde oturmak değil, esas mesele vucut dilinizle yaptığınız konuşmalarla oyunculara verdğiniz mesaj. Önemli olan sahada mücadele eden oyunculara ‘Ben iyi durumda da kötü durumda da sizin destekçinizim’ mesajı vermek. Bir çok teknik direktörün de bunu avantaja dönüştürmek istediğini çok çok biliyorum. Çizgiye yakın olmanın en büyük avantajı sahayı tamamen gözlemleyebiliyorsunuz. Az öncede söylediğim gibi kenardan onları doğru bir şekilde cesaretlendirebilmektir önemli olan. Özellikle deplasman maçlarında rakip takım 50 – 60 bin kişi taraftarıyla sizin üzerinize çullanıyor, ben ayakta olarak o canlı tepkiyi göstererek o baskının takım üzerinde değilde benim üzerimde kalmasına çalışıyorum.”

“YABANCI SINIRI YORUMU…” “Bu tamamıyla denge meselesi. Olumlu olumsuz tarafları var. Yabancı oyucnuların varlığı genç oyuncular için avantajdır her zaman. Takımımızdan örnek vermek gerekirse, Muhammet diyebilirim. Aramızda Mami diyoruz kendisine. Mami için yabancı oyuncularla antrenman yapmak onun gelişimi için çok önemli. Bu konu diğer takımlarda bulunan alt yapıdaki gençler için de geçerli.”

“YABANCILAR PARA İÇİN OYNUYOR GÖRÜŞÜNE KATILMIYORUM” “Güçlü bir lig oluşturmak istiyorsanız kesinlikle yabancı oyunculara ihtiyacınız var. Yabancı oyunculara yatırım yapmalısınız. Türkiye’de bir gelişimden bahsediliyor. Ama bugünkü duruma baktığınızda iskeletin ağırlıklı olarak türkler üzerinden kurulduğu doğrudur. Bu olması gerekiyor zaten ama yabancıların para için oynadığı gerçeğini yansıtmaz. Hem bizim kulübümzde bulunan hem de diğer kulüplerde bulunan yabancı oyuncular para için oynamıyor.”

Sporx

Yayınlanma Tarihi:22:19,