SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolda şiddet ve beleş bilet devri bitiyor.

Pasodevri başlıyor. Ya da kimisinin deyimiyle Akbil. HTSpor'da Halil Özer'in iddiasına göre paso ya da futbol akbilleri artık maç bileti yerine kullanılacak.

Sistem şu. Eğer maça gitmek istiyorsanız elinizde bu karttan olmak zorunda. Bu kartın fiyatı 15 TL olacak. Ve bu kartı her yerden alabilirsiniz. PTT'den, bakkaldan ya da belli satış noktalarından. Bu kartın çıkma süresi sadece 36 saniye. Ama bu kartı alırken içine bütün kimlik bilgileriniz yüklenecek. Kimlik numaranız ya da nüfus kağıdı bilgileri gibi. Tabii ki bu 15 liralık kart ile her maça girme şansınız yok.

Bu kartı aldıktan sonra bir de bu karta kredi doldurmanız gerekiyor. Miktar tamamen size bağlı ya tek maçlık, ya üç dört maçlık ya da sezonluk kombine miktarı kadar olabilir. Bu yüklemeler internetten, satış noktalarından ya da anlaşmalı bankadan yapılabilir. Para bir sistemde toplanacağı için her kulüp kendine düşen hasılatı hemen alabilecek. Maça girmek için kartta para olması şart. “Merhaba ben maça geldim” devri yok. Kartın yoksa, maç ta yok.

Örneğin bir iş için Bursa'ya gittiniz. Bursa'nın da üç büyüklerle maçı var. Bu kart ile hemen biletalabiliyorsunuz. Eğer çok ilgi çeken bir maçsa bir gün önceden internet aracılığı ile bu karttan biletalabiliyorsunuz ya da duruma göre gişelerde kartınızı okutup içeriye girebilirsiniz. Okuturken de hangi koltuk, hangi sıra ve hangi tribün hepsi belli olacak. Tabi ki kulüpler yine her zaman ki gibi kombinelerini satacak. Ama kombineler satılırken yine bu kartlar kullanılmak zorunda. Yani parasını verdiğiniz zaman bu kart kombine kartı olacak. Ayrı karta gerek yok. Statlarda kamera sistemi gelişince ki gelişmek zorunda olay çıkardınız mı yandınız. Avrupa'da olduğu gibi tüm statlara CCTV sistemi geldiği sahaya kağıt dahi atsanız tespit edileceksiniz. Bir anlamda tribün şidettinin kökü kuruyacak.

Tabi ki bu sistem kulüplere ekonomik olarak katkı yapacak. En büyük dertleri olan beleş bilet devri sona erecek. Daha doğrusu mümkün olmayacak. Kimlik tespiti olacağı için taraftarlar olaya karışmaktan kaçınacak. Karışanlarda anında tespit edilecek.

TOPLAM 150 MİLYONLUK YATIRIM

Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda ki ihaleyi yaptı. Toplam 150 milyon TL'lik yatırım bu şirket tarafından yapılacak. Bunun 100 milyonu hemen geri kalan 50 milyonu ise önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek. Her bilette ayrıca iki lira kesilecek. Yani elinizdeki pasoyu okuttuğunuz zan biletfiyatının üstüne bir de iki lira eklenecek. Bu paranın yüzde 55″i bu şirketin geri kalanı ise kulüplerin olacak. Federasyonda bu paradan küçük bir pay alacak.

HER TARAFTARA KENDİ RENGİ

Tabii bu olayda taraftar kimliği kaybolmayacak. Bunlardan en önemlisi ise kartlar satılırken süper ligde bulunan her takımın renginden bulunacak. İsteyen taraftar isteği kulübün renklerine sahip kartını alabilecek. Ayrıca yapılan çalışmalarda bu kartların bir çok avantajları da olacak. Taraftarlar çeşitli indirimlerden ve promosyonlardan ve kredi kartların sağladığı bütün haklardan yararlanacaklar. Ayrıca şöyle bir sürpriz de var. Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa örneğin İstanbul'da bu kartlar Akbil yerine de geçecek.

KULÜPLER BİRLİĞİ DEVREDE

Devlet bu operasyonun İstanbul'da aralık ayında devreye girmesini istiyor. Diğer kulüpler için de süre 14 nisan. Aralık ve nisan ayı şartlarına uymayan kulüplere para cezası verilecek. Ancak tabi ki kulüpler haklı olarak devreye girdi. Önceki gün ise Kulüpler Birliği'nin isteği üzerine ihaleyi alan şirket, federasyon ve kulüpler birliğinin de katıldığı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya 60 kişi katıldı.

Yeni kart uygulamasında ki ilk aksaklıkların ve bunların giderilmesi için ortak bir komisyon kuruldu. Öncelikle kulüpler bu uygulamanın bu sezon değil gelecek sezon yapılmasını istiyor. Çünkü özellikle üç büyükler çok sayıda kombine bilet satmış durumda. Eğer Aralık ayında sisteme geçilirse kulüpler 15 liralık kart parasını ve iki liralık kesintiyi kendi cebinden ödemek zorunda. Anadolu da ise bazı kulüpler iki ya da üç liraya kale arkası kombine satmış durumda. Bu kombine sahiplerine ise bu paranın çok üstünde bir harcama yapmak zorunda kalacaklar.

Bir diğer sorunda özellikle dört büyüklerin bankalarla taraftar kartları konusunda yaptıkları anlaşmalar var. Ve otomatikman bu anlaşmaların bozulması gerekiyor. O yüzden Kulüpler Birliği bu sistemin yeni sezonda uygulanmasını istiyor.