SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakan Şükür’e göre Türk futbolundaki yönetici profili değişmeli. Çerçeve programına konuk olan efsane golcü, futbolun sorunlarını ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Futbol dünyasını milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil eden Hakan Şükür, sporun sorunları ve gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Görmek istemediğim insanlar oluyor” diyen Hakan Şükür’e göre Türk futbolunun sorunlarının büyük bölümü yöneticilerden kaynaklanıyor. Futbolun daha iyi noktalara taşınması için yönetici profilinin değişmesi gerektiğini belirten Şükür, şöyle konuştu:

“Çok zengin, iş adamları, çok fazla profesyonel kadro kurmadan kendileri ön planda olmak istedikleri için başımıza çok ağır şeyler geliyor. İnsanı anlayan, sporcuyu, sahayı, soyunma odasını bilen insan tiplerinin çok az olduğu dönemler yaşadık. Şeref tribününde oturanlara bakıyorsunuz, bilhassa milli maçlarımızda. Üzülüyorum. Statlara gitmek çok istemiyorum, beni hemen hemen hiç görmemişsinizdir. Tabiki çok düzgün insanlar var genelden bahsetmiyorum. Orada görmek istemediğim insanlar da oluyor, bu benim kendi fikrim. Manevi olarak çok kısa sürede değişecek şeyler gibi görmüyorum.”

DENİZLİ’NİN, TERİM’İN YERLERİNE ADAM YETİŞTİRMELERİ LAZIMDI

Deneyimli teknik adamlara da büyük iş düştüğü ifade eden Hakan Şükür, “Alt yapılarımız eksik, alt yapıya önem vereceğiz, bunu geliştireceğiz diye 30 sene aynı yalanla geçti. Arada sırada çıkan; tesadüf demeyeceğim çok büyük fedakarlıkta bulunan hocalarımız ve futbolcularımız var. Onların başarılarıyla övünüyoruz. Antrenörlerimize bir sözüm var; Mustafa Denizli’ye, Şenol Güneş’e, Fatih Terim’e… Belki Şenol hocayı biraz ayrı tutabiliriz. Yerlerine yetiştirmeleri lazımdı” dedi.

DEMİREL’DEN ŞÜKÜR’E TEKLİF

Hakan Şükür bir dönem Futbol Federasyonu Başkanı olmayı düşünmüş. Basketbol Federasyonu’ndan da ilginç bir teklif almış. Hakan Şükür, o süreci ise şu cümlelerle anlattı:

“Siyasete girmeden federasyonla ilgili bir şey düşündüğümü belirtmiştim. Hemen ardından ise 3 Temmuz süreci başladı, çok zor bir süreçti. Mehmet Ali Aydınlar’ı çok beğenen ve takdir eden biriyim. Kurumsal kimliğe önem veren ve insani özellikleri gelişmiş biri, onunla da konuşmuştuk o dönem.

Ortam çok karışık olunca bu düşüncem geri planda kaldı. İleride ne olur bilmiyorum. En iyi anladığım iş futbol, futbolu çok seviyorum ama basketbol da oynadım. Bir ara Turgay Demirel’le konuşurken, beni basketbol yönetimine yazmaya çalışmıştı. Benden sonra hazırlayalım sen yap gibi espriyle karışık bir şey söylemişti. Saygısızlık olur dedim, orada İbrahim Kutluay, Orhun Ene, Harun Erdenay var.”

Hakan Şükür, son haftaların eleştirilen ismi Burak Yılmaz’a da mesaj gönderdi. Eleştirilerin normal olduğunu ifade eden efsane golcü, Burak Yılmaz’ın fizik olarak her zaman hazır olması gerektiğine vurgu yaptı.