SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihi “Sarı Kanarya” yerine, daha güçlü ve sert bir karakter olan boğanın basıldığı tişörtler taraftardan yoğun ilgi görüyor.

FENERİUM'un derbi sonrası piyasaya sürdüğü boğa motifli tişörtler yeni bir polemiği de beraberinde getirdi. Sarı lacivertlilerin bu tişörtleri satışa çıkarması, “Fenerbahçe simgesi olan sarı kanarya yerine boğayı mı kullanacak” sorusunu doğurdu. Galatasaray'ın simgesinin “Aslan”, Beşiktaş'ınkinin de “Kartal” olması nedeniyle sarı lacivertlilerin de daha sert ve güçlü bir karakter olan boğayı yeni simge yapma olasılığı tartışılıyor.

CİHAT ARMAN'DAN GELİYOR

Fenerbahçe'nin kanarya sembolü, efsanevi futbolcularından Cihat Arman'a dayanıyor. Dönemin büyük kalecisi, 1940'lı yıllarda maçlara sarı kazağıyla çıkardı. Fenerbahçe'nin kanarya simgesi “uçan kaleci” lakaplı Cihat Arman'a “sarı kanarya” denilmesiyle ortaya çıktı.

Sarı lacivertlilerin bu tarihi simgeyi boğaya çevirmesi kısa zamanda çok mümkün gözükmese de ilerleyen dönemde bunun gündeme gelme ihtimalinden de söz ediliyor. Ancak şu anki hakim görüş, efsane Cihat Arman'ın anısıyla Fenerbahçe'de Sarı Kanarya'nın simge olarak devam etmesi yönünde.

Simge değiştirmiyoruz bu pazarlama tekniği

Abdullah Kiğılı: (F.Bahç yöneticisi) “Bizim simge değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. Sadece mağazalarımızda pazarlama tekniği uyguluyoruz. Bu diğer kulüplere de örnek olsun diye düşünüyodruz. Bir başka maç sonrası başka bir simgeyi ortaya çıkartabiliriz. Bu yaptığımız mağazacılık sektöründe kullanılan bir tekniktir.”

Kanarya maço değil boğa simgesi akıllıca

Okan Tanşu Bilgi Üniversitesi): “Kadıköy Boğası” olayı Serhat Akın'dan çıktı. Bir de Altıyolda boğa heykeli var. Kanarya bir futbol takımı için yeterince maço değil… O yüzden boğayı kullanmak akıllıca… Beşiktaş'ta Kartal, Galatasaray'da Aslan var …Bu Fenerbahçe'nin işini zorlaştırıyor. Adım olarak doğru, seçim olarak yanlış olur… Fazla seçenek de yok. Kulübün yerinde olsam boğa yerine deniz fenerine yüklenirim… Kulüp bir hayvan yerine Fenerbahçe Fener'ini kullanmalı…