SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eşcinsel olduğunu açıkladı ve…

İşte son yıllarda futbolcuların da adı karıştığı cinsel skandallar ve çeşitli spekülasyonları

Bir dönem de Ali T.'ın Denizli'deyken kulüple anlaşmalı olan bir sigortacı bayanla cinsel ilişkiye girdiği ve bayanın hamile kaldığı haberleri gündeme bomba gibi düşmüştü.Beşiktaşlı futbolcu Ali T. hakkında açılan babalık davasında, Beşiktaş Teknik Direktörü tanık olarak dinlendi.Ali T. ise, "Cinsel birliktelik doğrudur. Ancak, zorla yapılmamıştır. Evlilik vaadiyle kandırma olmamıştır. Cinsel ilişkiye girerken korundum. Bu çocuğun benden olması mümkün değildir" şeklinde karşı dilekçe verdi.
Trabzonspor'a büyük umutlarla Erzurumspor'dan transfer edilen İbrahim Ege takımının kamp yaptığı otelde Alman bir turisti taciz etmiş ve bu olay yöneticiler tarafından görülünce kadro dışı kalmıştı. İbrahim Ege ise bu olaya açıklık getirirken "Sadece yanağını sıktım" açıklamasını yapmıştı.
"Homoseksüellikte futbolcular bizi geçer" açıklamasını yapan ünlü baletimizin gündeme bomba gibi düşmüştü. Benim eşcinsel futbolcu arkadaşlarım var açıklamasını yapan ünlü baletin’ün bu görüşünü ünlü bir spor yazarı ve eski bir futbolcu da, "Bildiğim eşçinsel futbolcular var" diyerek doğrulamıştı.
Ancak spor bakanı, 'futbolun beşiği' kabul edilen İngiltere'de, bu açıklamaları dolayısıyla büyük tepki almış; ahlaksızlığı körüklediği ve spora ahlaksızlık bulaştırdığı şeklinde ciddi eleştirilere maruz kalmıştı.
İngiliz spor bakanı Tony Banks, homofobiyle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi ve bunun için de homoseksüel futbolculardan cinsel kimliklerini açıklamalarını istedi. Bu çağrıyla Ada'daki tartışmalar giderek hararetlendi. Bakan, Amatör Lig'lerdeki homoseksüel oyuncuları ziyaret ettiğini ve onların problemlerini çözmeye çalışacaklarını açıklamış, Fashanu'nun kendisini ligdeki tek gay olarak düşünmesi ve bu nedenle intihar etmesinin de saçmalık olduğunu söylemişti. İngiltere'de her 10 erkekten birinin homoseksüel olduğunu istatistiklerle açıklayan Bakan'a; İngiltere'de eşcinsel, lezbiyen ve biseksüellerin hakları için mücadele veren "Outrage" grubundan da destek geldi. Grup, tribünlerdeki homofobiyle mücadele edilmesini isterken, Profesyonel Futbolcular Birliği Başkanı Gordon Taylor ise, "Fanatik taraftarların rencide edici hareket ve alaylarını kontrol edemeyiz ama kendi üyelerimizi kontrol edebiliriz. Tıpkı ırkçılığa direndiğimiz gibi...Cesurca ayağa kalkmalı ve bu duruma direnmeliyiz. İngiltere'nin, gurur duyacağı profesyonel oyunculara ihtiyacı var, bayağılığın dozunu aşanlara değil. Futbolcuların etnik kökenleri ya da cinsel kimlikleri yüzünden maruz kaldıkları bu davranışların hepsini kınamak zorundayız" açıklamasını yaptı.
1987 yılından bu yana Chelsea'da oynayan Le Saux ise, 1 maç ve 5 bin pound ceza aldı. Le Saux'un gay barlarda görüldüğü ve erkek arkadaşlarıyla hafta sonları dağda kampa çıktığı dedikoduları sürmeye devam etti.
Le Saux'un maçtaki sinirleri, böyle bir hareketle karşılaşınca iyice gerildi ve dikkatlerin üzerinden gittiği bir anda, Fowler'ı kafasına sert bir yumruk vurarak yere düşürdü. İngiltere Futbol Federasyonu, Robbie Fowler'i, 'Bir oyuncunun cinsel kimliğini aşağılayan ve alaya alan tavrı dolayısıyla' 6 maç oynamama ve 32 bin pound para cezasına çarptırdı.
İngiltere, homoseksüelliği 27 Şubat 1999 tarihinde oynanan Liverpool - Chelsea maçı ile daha çok tartışmaya başladı. Liverpool takımının genç oyuncusu Robbie Fowler, Chelsea'nin golcülerinden Greame La Saux'un homoseksüel olduğunu iddia ederek, futbolcuya sataştı.
İngiltere Profesyonel Ligi'nde homoseksüelliğin tartışılmasına yol açan ilk oyuncu, 1998 yılı Mayıs ayında Londra'da bir garajda kendini asarak intihar eden siyahi futbolcu Justin Sonny Fashanu oldu. İngiltere'de 16 takımda oynayan, bir maçta 20 dakika içinde 3 gol atarak yıldızlaşan Fashanu, cinsel kimliğini resmen açıklamıştı. Sonrasında "taraftarlardan ve takım arkadaşlarından gelen aşağılamalar ve çevresinin ona yüz çevirmesiyle" bunalan Fashanu, bir erkeğe tecavüze yeltenmekle de suçlanınca intihar etti. Fashanu, intihar öncesi bıraktığı veda mektubunda, eşcinsel olduğu için özür dilerken; homoseksüelliğin "kabul görmesine rağmen" futbolun sertlik isteyen bir futbol olmasından dolayı bu meslekte kolay kabul edilemeyeceğini dile getirdi.
Arjantin Milli Takımı’nı bir dönem çalıştıran Daniel Passarella uzun saçlı futbolcuları eşcinselliği çağrıştırdıkları için kadroya almamıştı. Buna en büyük tepki ise Maradona’dan gelmiş ünlü futbolcu şu açıklamayı yapmıştı: "Oyuncular cinsel tercihlerine göre değil yeteneklerine göre seçilmelidir."
Caniggia’nın eşi ise olaya farklı bir boyut getirdi ve Maradona’nın kocası ile eşcinsel ilişki içerisinde olduklarını açıklamıştı.
Caniggia ile saha ortasında dudaktan öpüşen Maradona’nın bu hareketi büyük tepki almıştı.
Bu gelişmelerden sonra Real Madrid’e transfer olan Beckham ise bu haberlerin saçma olduğunu ifade etmişti. Menajer Clifford ise Loos’dan da 160 bin pound almıştı.
Rebecca Loos adlı kadın Beckham’la cinsel ilişkiye girdiğini açıklamış ve medyadan 1.2 milyon euro kazanmıştı. Loos’un menajeri Max Clifford yaptığı açıklamada, Loos’un 150 bin paund Sky televizyonundan, News Of the World Gazetesi’nden de haber atlatma durumundan dolayı 350 bin pound aldığını belirtmişti.
Kanında kokain tespit edilen Rumen yıldız Adrian Mutu Chelsea’de oynarken bu sebepten dolayı ceza almıştı. Asla kokain içmediğini belirten Mutu son dönemlerde cinsel anlamda rahatsız olduğunu ve kanında çıkan bulgunun kullandığı cinsel gücü arttırıcı haplardan olabileceğini belirtti.
Cinsel taciz, haksız işten çıkarma ve sözleşme ihlali suçlamaları ile İngiltere Futbol Federasyonu'na dava açan İngiltere Futbol Federasyonu eski sekreteri Faria Alam, çıktığı iş mahkemesinde, Federasyon İdari Direktörü David Davies'in cinsel tacizine uğradığını iddia etmişti.Davies'in federasyon bünyesinde görev yapan 2 bayana daha cinsel tacizde bulunmaya çalıştığını bildiğini iddia eden Alam'ın, İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Sven-Goran Erikkson ve Federasyon İdari Başkanı Mark Palios ile ilişkisi olmuştu. Alam, Palios ile olan ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından görevinden istifa etmişti.
Newcastle United takımında oynadığı futbolla isim yapan Bellamy bir süre göz altında tutuldu. Blackburn Rovers yönetimi ise bu olayın Craig Bellamy’nin özel yaşantısı olduğu bu yüzden kendilerini ilgilendirmediği ve cezanın söz konusu olmadığını açıkladı.
İngiltere’den yakın zamanda bir haber daha geldi. Galli milli futbolcu Craig Bellamy’nin Cardiff’te ünlü bir barda 19 yaşındaki bir kıza sarkıntılık yaptığı ve sınırları aştığı gerekçesiyle polis tarafından sorgulandığı öğrenildi.
Görüntüyü gazeteye ulaştıran kişi ise herşeyin normal bir konuşma gibi başladığını ancak daha sonra futbolcuların aynı yatakta soyunmaya başladıklarını ve ilişkiye girdiklerini açıkladı. İngiltere kulislerinde dolaşan haber ise bu futbolculardan birinin Frank Lampard olduğu.
News of the World Gazetesi bir futbolcuyu İngiltere Milli Takımı’nın gole dönük milyon paundluk bir orta saha oyuncusu olduğunu belirtirken her iki futbolcunun a kız arkadaşlarıyla her zaman barlarda görüntülendiklerini de vurguladı.
Yasal nedenlerden dolayı futbolcuların isimlerini açıklamayan gazete, haberde futbolcuları A ve B olarak adlandırdı. Bunun yanı sıra iki futbolcunun yataktaki ilişkileri detaylı bir şekilde anlatıldı.
Bu konuda en son News of The World Gazetesi gündeme damgasını vurdu. Daha önce kendi muhabirlerini Arap Şeyhi kılığına sokarak İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Sven Goran Eriksson’u kandıran ve ağzından şok laflar alan News of The World Gazetesi yaptığı haberde ellerinde iki İngiliz milli futbolcunun cep telefonundan çekilmiş eş cinsel ilişki görüntüleri olduğunu iddia etti.
Tüm ailesinin bu yüzden acı çektiğini ifade eden Tierney fahişe olduğunu da reddetmişti. Rooney bunun yanı sıra 3 kadınla beraber ilişki içerisinde de görüntülenmişti.
Patricia Tierney adlı kadın fotoğrafının gazetede basılmasından sonra sokağa çıkarken görüntüsünü değiştirmek zorunda kaldığını belirtmiş ve 16 torununun da okulda bu yüzden bazı öğrenciler tarafından kötü muamale gördüğünü açıklamıştı.
Rooney’in birlikte olduğu hayat kadını ise fotoğraflarının The Sun Gazetesi’nde yayınlanmasının üzerine hayatının mahvolduğunu gerekçe göstererek tazminat davası açmıştı.
Rooney, geceliği bin 200 sterline anlaştığı fahişeyle 7 kez birlikte olmuş ona cep mesajları çekmiş bu mesajlardan birisinde de, “Eve gel gol atalım” dediği ortaya çıkmıştı. Bu Rooney’nin ilk vukuatı değil. Rooney, 50 yaşındaki bir kadınla para karşılığı beraber olmuş ve bu olay basına yansıyınca büyük yankı uyandırmıştı. Rooney bu davranışıyla gençlere karşı kötü örnek olduğu için çok tepki almıştı.