SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mısır’da Afrika Şampiyonlar Ligi (CAF) finalinde attığı gol sonrası “Rabia işareti” yaptığı gerekçesiyle süresiz kadro dışı bırakılan forvet oyuncusu Ahmed Abduzzahir, satış listesine konuldu.

El-Ehli Kulübü Yönetim Kurulu, Abduzzahir hakkındaki nihai kararını açıkladı. Yönetim Kurulu toplantısı sonrası kulüpten yapılan yazılı açıklamada, ”Kulübümüz, uluslararası yönetmeliklere bağlı kalınmasını sağlamak adına yürüttüğü soruşturma kapsamında, hata yaptığını kabul eden ve kulübün vereceği cezaya hazır olduğunu ifade eden futbolcumuz Abduzzahir’in, süresiz kadro dışı bırakılması ve satış listesine konulması yönünde karar aldı. Abduzzahir, Afrika şampiyonluğunu kazanılması üzerine oyunculara verilecek ödülden de men edilecek” denildi.

-Menejerden karara tepki

Abduzzahir’in menajeri Muhammed Şeyhe ise kulübün kararının abartılı olduğunu ifade ederek, yasalar doğrultusunda haklarını arayacaklarını belirtti.

AA muhabirine açıklamada bulunan Şeyhe, ”Süresiz kadro dışı bırakılması ve satış listesine konulması bir haksızlık. Mısır’da hiç bir kulüp ‘Rabia işareti’ yaptıktan sonra onu kadrosuna almaz, aynı şey Birleşik Arap Emirlikleri ligleri için de geçerli. Bonservis bedeli 719 bin dolar olarak belirlenmiş, bu fiyattan alıcı bulması da zor görünüyor. Gerçekten abartılı ve yanlış bir karar verildi” diye konuştu.

Pazar günü El-Ehli ile Güney Afrikalı Orlando Pirates arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de oynanan Afrika Şampiyonlar Ligi final maçının 78. dakikasında gol atan Abduzzahir, gol sonrası Mısır’daki askeri darbe karşıtlarının sembolü haline gelen “Rabia işareti” yapmıştı.

Rusya’da ekim ayında yapılan Dünya Savaş Sanatları Oyunları Şampiyonası’nda kung-fu dalında yarışan sporcu Muhammed Yusuf da “Rabia işareti” yapmış ve kazandığı altın madalyayı almaya giderken bu işaretin bulunduğu bir gömlek giymişti.

Olayın ardından Yusuf hakkında soruşturma açılmış ve süreç tamamlanana kadar uluslararası müsabakalarda Mısır’ı temsil etmesi yasaklanmıştı.