SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA tarihinin en iyi 10 beyaz basketbolcusu

NBA tarihine geçmiş en iyi 10 beyaz basketbolcuyu sizler için derledik.

10- “The Pistol” Pete Maravich - 5 kere all-star seçilmiş maç başına 24.2 sayı ortalamasıyla inanılması güç bir ortalama tutturan “tabanca” lakaplı bir şutör. Bu sayıları 3′lük diye bir kuralın olmadığı zamanlarda ve hiç bir zaman -çaylak Bird’ün sürüklediği 1980 Celtic yılı hariç – konferans finalinin ötesine geçmeden yaptığını da söyleyelim.
9 - Bill Walton - 70′lerin en meşhur oyunculardan. NCAA 88 maç yenilmezlik ünvanına sahip UCLA’in en önemli oyuncusuydu. Kariyerinde 2 Nba şampiyonluğu, 1 Mvp, 1 en iyi ribaundçu ve 1 en iyi blokçu ödülleri vardır.
8 - Kevin McHale - Bird’in Celtic takımında 3 Nba şampiyonluğu kazanmış ve 7 kez All-star seçilmiş bir savunma dahisi. Bu savunmasının yanına maç başına attığı 17 küsür sayıyı da eklemeden olmaz.
7 - John Stockton - Bir kariyer boyunca hiç şampiyonluk yaşamayan ama her zaman saygı duyulan bir basketbolcu ve 15.806 asist. Postacı Karl Malone’a mektupları teslim eden adam. Şanssızlığı kariyeri zamanında Jordan’ın Bulls’ta oynamasıydı.
6 - Steve Nash - Futbol delisi, Kanadalı bir beyaz. Basket için biçilmiş kaftan değil gibi duruyor ama 30′unu geçtikten sonra 2 tane Mvp kazanmış kaç tane oyuncu var ki? 3′lükleri ve asistleriyle unutulmaz bir isim.
5 - Dirk Nowitzki - Çok uzun boylu ve çok iyi üçlük atan bir Alman üzerine Nba’de takım kurulacak ve o takım şampiyon olacak. 5 sene önce bunu söyleselerdi herhalde alay konusu olunurdu ama Nowitzki bunu başarabildi. Bir çok tabuyu yıktı ve bir çok Avrupalı sporcu için de önemli bir kapı oldu.
4- George Mikan - 5 Nba şampiyonluğu bulunan ve 1950 yılında halen Lakers’da oynarken “yarı yüzyılın en önemli oyuncusu” seçilen Mikan basketbol tarihinin en önemli pivotlarından biri olarak gösterilmekte, maalasef izleyemesek de istatistikler yalan söylemiyor.
3- John Havlicek - 6. adamın önemini ortaya çıkaran çok önemli oyunculardan biri. Boston Celtics’le yaşadığı 7 şampiyonluğun başında bench’ten gelmiş sonrasında Bill Russell emekli olduktan sonra yaşadığı 2 Nba şampiyonluğunda takımın lideri olmuş gerçek bir fenomen. 74 finallerinde Mvp seçildiğini de ekleyelim.
2- Jerry West - Nba logosuna şeklini veren ve attığı son saniye basketleriyle kendisine “The Clutch” lakabı verilen şu anda da halen aktif olarak Nba yöneticiliği sürdüren efsanevi basketbolcu. Finallerin en değerli oyuncusu ödülünü takımı seride 4-3 kaybetmesine rağmen kazanmış ve takımı kaybedip kendisi Mvp ödülü kazanmış bugüne kadarki tek oyuncu olmuştu.
1- Larry Bird - Basketbolu biraz takip edenler bu listenin birincisini zaten tahmin etmişlerdir. Celtic hanedanını 80′li ve 90′lı yıllara taşıyan adam. Nba’in bu günlere gelmesinde de kendisinin ve Magic Johnson’la olan rekabetinin büyük payı vardır.
NBA