SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MotoGP’de 7 dünya şampiyonluğu bulunan İtalyan motosikletçi Valentino Rossi, hafta sonu sona erecek şampiyonanın ardından takım şefi Jeremy Burgess ile yollarını ayıracak.

MotoGP’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Rossi ile Burgess, 14 yıllık ortaklıklarına son veriyor. İkilinin yollları, 10 Kasım Pazar günü koşulacak Gran Premio Generali de la Comunitat Valenciana yarışı sonrasında ayrılacak.

Ayrılık kararını Valencia’da düzenlediği basın toplantısıyla duyuran Rossi, “Jeremy’nin çalışmasından memnun olmadığım doğru değil ancak kendisi gelecek yıl benim mekanik şefim olmayacak. Bu, benim için çok zor bir karar çünkü Jeremy ile şahane bir geçmişim var. O benim için bir mekanik şefinden daha fazlası adeta ailemden biri gibi. Kendisi benim yarışlardaki babamdır” dedi.

Bu sezon kendisinden bekleneni veremeyen Rossi, gelecek yıl yarışlara daha iyi motive olabilmek ve kendisini geliştirmek istediğini vurgulayarak, “Hızımı artırabilmek için bir şeyleri değiştirmem gerekiyor. Bu, Jeremy ile çıkacağım son yarış olacak” diye konuştu.

Doktor lakaplı motosikletçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Jeremy ile yüz yüze konuştuk. Gelecek yıl çok önemli bir yıl ve benim yeni bir motivasyona ihtiyacım var. Son çıktığımız yarışlarda farklı bir şekilde çalışmak istediğimi hissettim. Bu benim için zor bir karardı. Yamaha bana bir süre önce bunu teklif etmişti ancak ben kararımı yeni verdim.

Kafamda yeni bir şeyleri deneme düşüncesi var. Kariyerim boyunca hep yaptığım bir şey bu. Eğer gelecek yıl Yamaha ile yeni bir sözleşme imzalayacaksam rekabetçi olmam gerek. Yeni takım şefimin kim olacağını hala bilmiyorum.”

Şampiyonun belirleneceği MotoGP’de Honda takımının İspanyol pilotu Marc Marquez, pilotlar klasmanında ilk sırada bulunuyor.