SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolu sözüm ona özerk

7 Kasım 2013

Türk futbolunun ne kadar özerk olduğunu daha iyi anlatabilmek için birkaç örnek vermek istiyorum.

Fatih Terim, onca hoca varken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Galatasaray'dan koparılıp Milli Takım'ın başına getirildi.

Yetmedi… Bu defa Aziz Yıldırım'ı taktı. Şikeci damgası vuruldu, hapse atıldı, yargılandı… Sonunda ceza verildi. Mahkemenin verdiği karar şimdi Yargıtay'da… Bunca olumsuz gelişmeye rağmen olağanüstü kongre kararı alındı.

Aziz Yıldırım aday oldu.

Karşısına, Recep Tayyip Erdoğan destekli federasyon eski başkanı Mehmet Ali Aydınlar çıkarıldı.

Zaten, Aydınlar'ın listesine bakan listenin kimin tarafından hazırlandığını üç aşağı beş yukarı tahmin edebilir. Gelelim Aziz Yıldırım'ın konuşmasına…

Yıldırım, seçim vaatleri arasında AVM yaptıracaklarını söyledi. Daha sonra, AVM'deki dükkanların kiraya verilip kulüp için sürekli gelir kaynağı olacağını anlattı.

Ertesi gün gönlünde yatan aslan seçimi kaybedince yine Recep Tayyip Erdoğan çıktı sahneye…

Aynen şunları söyledi: “Bu kadar borçla bu izni sana kim verecek? AVM projesini çizdin mi, bakanlıktan gerekli izni, onayı aldın mı?”

Demek istiyor ki; ben sana izin vermem arkadaş…

Sonra Fenerbank projesi çıktı.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'yi uçuracak bir diğer projesi Fenerbank'ı kuracakları bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Tayyip yine sahnede:

“Kulüplerin şirketleşmesine sıcak bakmıyorum. Beş yüz milyon dolar borcun var, banka kuracaksın. Bunun için izin verecek kurumlar belli. Her izin elindeymiş gibi söz veriyorsun.”

Bunun anlamı da şu;

Banka kurulmasına izin verecek kurumlar belli. Hepsi benim emrimde. Ben istersem izin veririm, istemezsem vermem…

Emin olun, iktidar şike iddiaları ve seçimle yıkamadıkları Aziz Yıldırım'ı nasıl yıkacaklarının hesaplarını yapıyorlardır.

Dün bu yazıyı yazarken, bir son dakika gelişmesi düştü ajanslara… Hükümet spor kulübü başkanları için 3 dönem şartı getiriyormuş. Aziz Yıldırım 16 yıldır başkan…

Vallahi bu konular niye Tayyip'i bu kadar ilgilendiriyor anlamış değilim… Özerk olan futbolumuzun federasyon başkanı, ortaya çıkıp “Futbol özerktir, siyasilerin bu işlere karışmaması lazım” diyemiyor…

Çıkamaz, çünkü onu da o koltuğa Tayyip oturttu da ondan…

Bu kararın arkasında acaba yine Aziz Yıldırım'ı devirme planları mı var? Artık insan ister istemez alınan her karardan işkilleniyor.

Mesela; yakında Yargıtay, Aziz Yıldırım'ın cezasını onarsa sakın şaşırmayın. Ama şunu unutmasınlar…

Ne yaparlarsa yapsınlar, 3 Temmuz'dan bu yana “varoluş” mücadelesi veren Aziz Yıldırım'ı taraftarın gönlünden kimse silemez.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek