SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Soçi’de düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları meşalesini taşıyan roket, uzaya gönderildi.

Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan, “Sochi 2014” logolu roketin uzaya gönderilişini, NASA Live TV canlı yayınladı. Uzay mekiğinde meşaleye Rus Mikhail Tyurin, ABD’li Rick Mastracchio ve Japon Koichi Wakata’nın eşlik etti. Mürettebatı tehlikeye atmamak için meşale ateşlenmeyecek.

Uzay mekiğinde meşaleye eşlik edecek Rus kozmonot Tyurin, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Böylesi barış sembolü bir projede görev almak benim için büyük bir mutluluk ve sorumluluk” dedi.

Olimpiyat meşalesi daha önce de 1996’da Atlanta Yaz Oyunları öncesinde, Amerikan Atlantis uzay mekiğiyle uzaya fırlatılmıştı. Ancak bu kez meşale, tarihinde ilk kez bir uzay aracının dışında da uzay yolculuğu yapacak.

Meşale uzayda beş gün kalacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Rus kozmonotlar Oleg Kotov ve Sergei Ryazanskiy 9 Kasım Cumartesi günü meşaleyi uzay yürüyüşü için ateşleyecek.

Moskova’dan 7 Ekim’de başlayan ve dördüncü ayına ulaşan Soçi Meşale Koşusu, olimpiyat tarihinin en uzun koşusu oldu. 65 bin kilometrelik yol, 14 binden fazla meşale taşıyıcısıyla 130’dan fazla şehir ve kasabaya uğrayarak tamamlanacak. Meşale, uçak, tren, araba ve bazen de kızakla seyahat edecek.

Meşale, geçen ay kuzey kutbuna gitmişti. Ay sonuna doğru dünyanın en derin gölü Baykal’ın dibine indirilecek meşale, gelecek yıl şubat ayında Rusya ve Avrupa’nın en yüksek dağı 5 bin 642 metrelik Elbruz’a çıkarılacak.

Olimpiyat ateşi, 7-23 Şubat tarihlerinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nın sembolü olarak Soçi Stadı’nda ateşlenecek.