SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray derbisinden bu yana sadece 1 galibiyet alabilen Beşiktaş’ın tüm defoları ortaya çıktı. Serdar Kurtuluş fiziğindeki bir futbolcunun bek olamayacağı gerçeği, Tolga’nın yaptığı küçük hataların ağır faturası, Escude ile Ersan’ın birbirlerine çarpmaları, Motta’nın sertlik dışında bir numarasının bulunmaması ve Portekizliler’in ‘çok kazanıp, toptan kaçma’ taktikleri… Olcay düştü, Gökhan’ın iki maçlık gazı kaçtı, Veli boş koştu durdu. Kimse kusura bakmasın, bugün tablo karanlık.

Ona bağımlı takım

Aslında ilginç de bir gerçek var. Bu takım ne Fernandes, ne de Almeida’ya bağımlıymış. Beşiktaş’ın bağımlı olduğu futbolcu Oğuzhan Özyakup. Oğuzhan oynarsa takım hareketleniyor, onun atacağı paslarla Beşiktaş pozisyon buluyor. Veli’nin arkasına saklanan, frikikler dışında gözükmeyen, tek yaptığı ön direğe korner atmak olan Fernandes oynamasa da olur gibi geliyor.

Tüm yaşananları alt alta topladığımızda, artık topun Önder Özen’le Bilic’te olduğunu rahatça görüyoruz. İmza atmamak için Fenerbahçe kozunu kullanan ve Beşiktaş’ı açıkça tehdit eden Manuel Fernandes’le yolların ayrılması gerekiyor. Beşiktaş, elindeki Oğuzhan Özyakup’a sahip çıkmalı ve gerekirse takımı gurbetçi futbolcu üzerine kurmalı. Almeida ve Fernandes’e yıllık 5 milyon Euro ödendiği düşünülürse, o paraya takımı sahiplenecek ve sembol olabilecek bir yıldız alınabilir. Belki alınacak futbolcu Almeida ile Fernandes kadar verim sağlar, ancak en azından o isim Beşiktaş’ı sahiplenir… Drogba belki de inanılmaz bir istatistik katkısı sağlamıyor. Ancak sahadaki liderliğiyle Fildişili yıldız Aslan'a çok şey katıyor.

Desteği yok

Bir de… Beşiktaş’ın medya gücü olmadığı ve hep geri planda kaldığı konuşulur. Hatta Mircea Lucescu, siyah-beyazlı kulüpte göreve geldiği ilk gün, “Beşiktaş’ı gazetelerin ilk sayfalarına taşıyacağız” demişti. Filmi ileri sarıp, Oğuzhan'la ilgili iyice düşününce Luce’nin haklılığı ortaya çıkıyor. Manchester United ilgileniyor denilen Salih Uçan ve Galatasaray’ın prensi Emre Çolak örnekleri gözönündeyken, Oğuzhan gibi bir yetenek Beşiktaş’ın ezeli rakiplerinde olsa çok daha farklı bahsediliyor olabilirdi. En azından Emre Belözoğlu'nun oynadığı milli takımda 3-4 maçta görev alırdı.