SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Suçlusu sensin Aziz Yıldırım’

Fenerbahçe'de 2-3 Kasım'da düzenlenecek olan Genel Kurul'da başkanlık için yarışacak olan Mehmet Ali Aydınlar, düzenlediği basın toplantısı ile sarı-lacivertli kulübe başkan olması durumunda hayata geçireceği projeleri açıkladı.

Güncellenme: 20:07, 01/11/2013
‘Suçlusu sensin Aziz Yıldırım’

Fenerbahçe başkan adayı Mehmet Ali Aydınlar, haftasonu yapılacak seçimli olağanüstü genel kurul toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Aydınlar, gün içerisinde basın toplantısı düzenleyen Aziz Yıldırım’ı da sert bir dille eleştirirken, Yıldırım’ın gün içerisindeki ‘Fenerbahçe Başkanı olursan 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasını Trabzonspor’a verecek misin?’ sorusuna, ‘Kupanın Trabzonspor’a verilmesi konuşuluyorsa bunun suçlusu sensin Aziz Yıldırım.’ diye seslendi.

Aydınlar’ın konuşmalarından öne çıkan noktalar şu şekilde;

Fenerbahçe bu ülke için bir kulüpten çok daha fazlasıdır. Fenerbahçe’nin sorunların Türk sporunun sorunlarıdır. Biz örnek ve öncü olmalıyız. Yenilikçi ve ilk olmalıyız. Bu ülkenin geleceğinde farklılık yaratacak güce sahip olduğumuzun farkında olmalıyız. Bugün burada tespitlerimi paylaşmak, bazı gerçekleri Fenerbahçelilere anlatmak istiyorum. Bugün burada Fenerbahçe kavgayı, kısır çekişmeleri hak etmiyor. Fenerbahçe, düşmanlar yaratılarak acı gerçeklerin saklanılmasını hak etmiyor. Fenerbahçe gelişimi hak ediyor.

Kulübün içinde bulunduğu yönetim anlayışı gerçekleri gizliyor. Denetim hiçe sayılıyor. İç denetim için özel birim kuruluyor, sonra görevden uzaklaştırılıyor. Kulübün borç yükü net değil. Bugün çıkıp otel ve banka yapacağım deniyor. Buradan bir soru sormak istiyorum, 29 Ağustos 1998, yer Faruk ılgaz Tesisleri. O güne kadar tek lira kredi kullanılmamış. Sayın başkan kredi için yetki istiyor. Önce ben karşı çıktım. Ve sonunda sayın başkan ‘aldığım borçla devredeceğim’ dedi. Borçta 5 milyon 700 bin liraydı. Pazar günü seçimi kaybettiğin zaman Fenerbahçe’yi 5 milyon 700 bin lira borç ile teslim edecek misin?

Fenerbahçe camiasının çok önemli yetenekleri var. Bu yeteneklerin sağlayacağı katkı tek adam yüzünden yok sayılıyor. Fenerbahçe’de teknik adamlara takım kurma ve taktik verme yetkisinin geri verilmesi gerekiyor Fenerbahçe her yıl Şampiyonlar Ligi Ön Elem Turu’nda eleniyor, sonra transfer yapılıyor. Bu nasıl açıklanabilir? Fenerbahçeliler, artık efsanelerinin kulüpten uzaklaştırılmasını istemiyor. Allah aşkına, ezeli rakibin şampiyonluğunu bu kadar fazla görmüş başka bir Fenerbahçe Başkanı var mı? Kulübümüz herkesle, her kurumla kavgalı. Fenerbahçe bunu hak etmiyor. Biz, böyle bir kulüp değiliz. Bahsettiğim sorunlara rağmen en ufak bir umutsuzluk yaşamıyorum. Durum kötü ama umutsuz değil. Fenerbahçe’nin olduğu yerde, her zaman umut vardır. Yeter ki Fenerbahçe’de ortak akıl devreye girsin. Fenerbahçemizin artık bir vizyon değişimine ihtiyacı var. Güzel günlerin çok yakın olduğunu düşünüyorum. Çözüm yepyeni bir adım atıp, yeni bir vizyon belirlemekten geçiyor. Fenerbahçe’nin yeni vizyonunun ‘5 yıldızlı Fenerbahçe’ olması gerektiğini açıkladı.

Fenerbahçemizin büyük taraftarı, büyük bir parayı her yıl kulübe aktarıyor. Bu kaynağı en iyi şekilde kullanacağız. Fenerbahçe’de kimseye danışmadan kararlar alınıyor. Bu durum herkesten gizleniyor. Kongre üyelerimizi ve camiamızı gelişmelerden haberdar edeceğiz. Daha şeffaf bir yapı oluşturacağız. Herkesi dinleyeceğiz. Sürekli kontrol etme arzusu ve tek başına yönetme isteği, organizasyonun işleyişine engel oluyor.Fenerbahçemizden yetişen her değere sahip çıkacağız. Yeniden yapılanacağız. Hayali hedefler koymayacağız.

Uzun vaadeli projeleri başlatıp biz burada olmasak da devam edecek projeleri ortaya koyacağız. Bu, bir bayrak yarışı olacak. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkanlık en fazla 3 dönem yapılabilecek. Tüzük değişikliğine gideceğiz. Artık insanların Fenerbahçe’yi şahsi malı sandıkları bir yapı olmayacak.

Günlük başarılar değil, istikrarlı başarılar kazanacağız. En iyi isimlerle çalışacağız. Altyapıda dünyayla rekabet edeceğiz. Dünyanın en geniş ‘scout’ sistemlerinden birini kuracağız. Tekonolojiyi en üst düzeyde kullanacağız. Futbolda, basketbolda ve voleybolda tüm takımlarımız Şampiyonlar Ligi seviyesinde en az çeyrek final oynayacak düzeyde olacak. Kulübümüz içinde sosyal barışı sağlayacağız. Son derece çağdaş ve demokratik bir ortam sağlayacağız. İhraç edilen bütün üyelerimizi yeniden kulübe kazandıracağız. İhraç mekanizmasını zorlaştıracağız. Avrupa’daki imajımızı düzeltmek için yapıcı çalışmalarda bulunacağız. Camiamızla olan bağlarımızı güçlendireceğiz. Dijital medyada her konuda 1 numara olmaya çalışacağız. Ülkenin en yetkin kurumlarıyla çalışacağız. Büyük Fenerbahçe taraftarıyla bugüne göre çok daha iyi bir ilişki kuracağız. Her futbolcu, sosyal kampanyalara katılacak. Fenerbahçe sevgisini büyütmek için sosyal kampanyalar yapacağız. Çocuklarımızın gurur duyacağı bir kulüp yaratacağız. Fenerbahçemizi tüm başlıklarda Avrupa’nın ilk 5 kulübünden biri hâline getireceğiz. Fenerbahçemizi, uluslararası alanda daha yükseğe çıkaracağız. Fenerbahçe ürünleri tüm dünyada satılacak. Kolay değil ama elimizden geleni yapacağız. Hedefimizi bu şekilde koyduk.

Sayın Hulusi Belgü’ye teşekkür ederim. Elini taşın altına koyarak aday oldu. Seçilirsek onun projelerinden de yararlanacağız.

Şeffaf ve hesap verebilir vir kulüp taahhüt ediyorum. Tüzükte değişikliği ve iç barışı vaadediyorum. Üç büyük branşta her yıl Şampiyonlar Ligi’nde en az çeyrek final oynayacak takımlar kurmayı vaadediyorum. Alex’e itibarını iade etmeyi vaadediyorum. Kabul ederse ömür boyu Türkiye’de yaşayacağı bir görevde bulunabilecek.Sayın Aziz Yıldırım’ın basın toplantısını izlemedim ama notlar geldi. Yanıt vereceğim.

Aydınlar’ın basın toplantısında sözü Kazım Bayülken aldı

Kazım Bayülken “Aziz Yıldırım’ın toplantısını dinlemedim. Kendisiyle kongre pazarlığı yaptığımı ve ondan para istediğimi söylemiş.Aziz Yıldırım yalan söylüyor. Demek ki o kadar korkuyor ki, böyle yalanlara başvuruyor.Aziz Yıldırım’a destek verdiğimiz ve onu başkan yaptığımız zamanlarda bütün harcamaları Vedat Olcay yapmıştır. Aziz Yıldırım’ın söyledikleri yalandır. Kendisini müfteri ilan ediyorum. Aziz Yıldırım’ın gelişinde önemli payımız vardı, gidişinde de payımız olsun istiyorum” dedi.

Sözü yeniden Mehmet Ali Aydınlar aldı

Bizdeki gruplar, Fenerbahçe’nin siyasi partiledir, demokrasinin göstergesidir. Aziz Yıldırım hepsini bitirdi.Aziz Yıldırım’ın bana yönelttiği suçlamalara ve attığı iftiralara cevap veriyorum.

Aydınlar, Aziz Yıldırım’a ilişkin izlettiği videoda konuşan futbolcu İbrahim Akın, “Aydınlar’ı tanımam, onunla konuşmadım, hiç aynı ortamda bulunmadım” dedi.

Aydınlar: Sevgili Aziz Yıldırım, utanmadan yalan söylüyorsun. Koskoca Fenerbahçe Başkanı koltukta kalmak için yalan söylememeli. Hayatımda İbrahim Akın’ı ne gördüm, ne de konuştum. Aziz Yıldırım, buradaki Fenerbahçelilerle ‘TÜSİAD’ diye dalga geçiyorsun, utanmadan yalan söylüyorsun. Senin adına üzülüyorum.

Artık yeter! Yaptığın berbat bir şeyi örtbas etmek için yaptıklarına inanamıyorum. Sana en güzel cevap pazar günü verilecek. ‘O’ kupa taraftarların, sahadaki sporcuların ve teknik kadronun başarılarıyla analarının ak sütü gibi hak ettiği bir kupadır. 2010/11 sezonunun kupası bugün tartışılıyorsa, bunun tek sorumlusu sensin Aziz Yıldırım!

Listeye girmek isteyen birbirinden değerli isimler oldu. Maalesef hepsine yer veremedim. Hepsine çok teşekkür ederim.

Yayınlanma Tarihi:18:51,