SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Kaybeden Olimpiyat oldu’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan 789 tesislik spor yatırımlarından yapımı tamamlanan 213 tesisin açılışını İstanbul'da düzenlenen törenle yaptı.

Güncellenme: 20:58, 31/10/2013
‘Kaybeden Olimpiyat oldu’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetleri döneminde bugüne kadar yaptıkları spor tesisi sayısının 789 olduğunu belirterek, “Biz bu konuda dertli olduk. Zira ‘Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz?’ hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık” dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen, “yapımı tamamlanan 213 spor tesisinin toplu açılışı” ile “amatör kulüplere malzeme dağıtım töreni”nde yaptığı konuşmada, törende kendisini en çok duygulandıran konunun, 2013’te tüm amatör kulüplere Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verdiği destek olduğunu söyledi.

16 yıl kadar amatör spor hayatı olduğunu hatırlatan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı sürprizle, açılışta, daha önce birlikte spor yaptığı arkadaşlarıyla görüşmenin kendisine farklı bir duyguyu yaşattığını ifade etti.

Türkiye’nin, bugün sahip olduğu 4 milyon 750 bin lisanslı sporcusu ve sayıları her yıl artan spor tesisleri ile bu alanda giderek daha da güçlenen bir altyapı oluşturduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sadece bugün açılışını yapmakta olduğumuz tesisler dahi, bu alanda başlı başına bir hamlenin ifadesidir. Hükümetlerimiz döneminde bugüne kadar yaptığımız spor tesisi sayısı tam 789 adettir. Biz bu konuda dertli olduk. Zira ‘Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz?’ hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık. Şu gördüğünüz Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu, göreve geldiğimde ne yazık ki bir beton yığını halindeydi. Biz bunu ele aldık, buraya 65 trilyon masraf yaparak, Sinan Erdem Spor Salonu’nu gençliğimize kazandırdık.”

Erdoğan, salondan gelen “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları üzerine, “Biz, sizlerle gurur duyuyoruz. Yarınımız sizlerle ayakta olacak. Onun için size bu kadar önem veriyoruz” dedi.

“Şu anda tam 25 yeni stat inşa ediyoruz”

Türkiye’de, 1994-2002 arasında sadece tek bir stat inşa edildiğini, onun da borçları hala ödenen Atatürk Olimpiyat Stadı olduğunu belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Biz ise şu anda tam 25 yeni stat inşa ediyoruz. Bunlardan Türk Telekom Arena’yı, yani şu anda Galatasaray’ın kullanmış olduğu stadı, Kayseri Kadir Has Stadı’nı ve Mersin Stadı’nı tamamlayarak hizmete aldık. Bursa, Konya, Afyonkarahisar, Malatya, Samsun, Trabzon, Eskişehir, Gaziantep, Sivas ve Sakarya’daki statların inşası devam ediyor. Kocaeli ve Adana statları şu anda ihale aşamasında. Ankara, Diyarbakır, Hatay, İzmir Karşıyaka, İzmir Buca ve Batman statlarının ihale tarihleri de şu anda hazırlanıyor. Bu statların her biri, antrenman alanları, sosyal tesisleri ile dev birer spor merkezi olarak tasarlandı.”

Erdoğan, benzer bir gelişmenin yüzme havuzları konusunda yaşandığını dile getirerek, “(Yüzme havuzu olmayan ilimiz kalmasın) diyerek çıktığımız yolda, bugün 48 kapalı yüzme havuzuna ulaştık. Bunlar yarı olimpik ve olimpik yüzme havuzları. Bunlardan 7 tanesini tamamlayarak, şu anda hizmete sunduk. 22’sinin inşaatı sürüyor, 19’u ihale aşamasında. İnşallah, statlarımız gibi bu yüzme havuzlarını da süratle tamamlayacak, ülkemizin, insanımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Özellikle bireysel spor alanında daha çok madalyayı, Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonalarında kazanmanın adımlarını atmayı hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan, sadece il merkezlerini değil, nüfusu ve potansiyeli büyük tüm yerleşim birimlerini de spor salonlarıyla donattıklarını anlattı.

“Bizler bunu göremedik”

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 150’ye yakın lisenin bahçesinde kapalı spor salonları inşa ettiğine değinerek, şunları söyledi:

“Hedef, öğrenciler, bu kapalı spor salonlarına kavuşsun. Bizler bunu göremedik. Bizler adeta bodrum katlarında beden eğitimi dersi yaptık veya dışarıda soğukta bunları yaptık ama şimdi devran değişiyor. 250 ile 10 bin arasında seyirci kapasitesine sahip tam 193 spor salonu merkezi yönetim olarak biz inşa ediyoruz. Sporcularımızın antrenmanlarını en iyi şartlarda yapabilmelerini sağlamak için 15 tane çok üniteli spor salonu yapıyoruz.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu salonlarda aynı çatı altında 8-10 farklı antrenman alanı yer alacak. Amacımız, spor yapmak isteyen herkese, ihtiyaç duyduğu altyapıyı, imkanlarını sağlamaktır. 21 ilimizde yapmakta olduğumuz atletizm pistleri, bu alanda da ülkemizin iddialı bir konuma geçmesini temin etmek için yapılıyor. Futbol, hiç şüphesiz ülkemizde hem sporcu hem de seyirci sayısı bakımından en çok ilgi duyulan spor alanı. Ülkemizde binlerce kulüp, yüzbinlerce amatör futbolcu var. Bu büyük ilgiye rağmen, ne yazık ki sporcularımız, antrenman ve müsabaka yapacak uygun alan bulmakta zorlanıyordu. Biz, bu eksiği gidermek amacıyla, amatör futbol kulüplerimize ve sporcularımıza yönelik 267 futbol sahası inşa ettik ve bunları da hizmete sunduk. Şimdi bir yandan yeni futbol sahaları inşa etmenin hazırlıklarını sürdürüyor, bir yandan da mevcut sahaların soyunma odaları, gece aydınlatması gibi eksiklerini tamamlıyoruz.

Kış sporları, buz pateni, tenis kortu, binicilik gibi ülkemizde çok yaygın olmasa da yavaş yavaş gelişen, sporcu sayıları artmaya başlayan dallara yönelik olarak da 80 tesis yapıyoruz. Görüldüğü gibi sporun tüm branşlarını kapsayacak şekilde, özellikle basketbolda, voleybolda son dönemlerdeki atağın da altyapısını da yoğun bir şekilde oluşturuyoruz. Zira kollektif sporda da gerek voleybol gerek basketbolda dünyada yerimizi yavaş yavaş almaya başladık ve gelecek, bu noktada da inanıyorum ki Türk voleybolunun, Türk basketbolunun olacaktır. Burada da iddiamız var.”

Gençlerin, çocukların içini cıvıl cıvıl doldurmadığı tesisin kendileri için anlamsız, önemsiz olacağını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, sporda gerçekten çok önemli başarılara imza atmasını, uluslararası müsabakalarda, olimpiyatlarda başarı bakımından en ön sıralarda yer almasını samimi olarak arzu ediyorum. Çünkü ben de bir sporcuyum; başarının hazzını, insana ve topluma sağladığı özgüveni gayet iyi bilirim.”

‘Kaybeden Olimpiyat oldu’

“Buenos Aires’te, 2020 olimpiyatlarını orada ne yazık ki bize vermediler. Bana göre kaybeden olimpiyat oldu, biz kaybetmedik” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zira böyle bir olimpiyat İstanbul’a yakışırdı. Onlar kaybetti, önemli değil. Arkadaşlarıma dönerken şunu söyledim, ‘böyle bir olimpiyatın hazırlıkları için harcayacağımız parayı şimdi biz tesislerimize yoğunlaştıralım. Türkiye’nin dört bir yanında bu tesislerimizi ayağa kaldıralım. İstanbul’da olimpiyat yapılıyormuş gibi değil, Türkiye’nin dört bir yanında olimpiyat yapılıyormuş gibi bu tesisleri yapalım’ şimdi onun çalışması içindeyiz. Planlamamız buna yönelik, Adana’da, Gaziantep’te de olacak, Samsun’da da Kocaeli’de de Yalova’da, Bingöl’de de Ağrı’da da Siirt’te de Muş’ta da Tekirdağ’da da Trabzon’da da… Kırklareli, Denizli, Sakarya, Kütahya, Bolu, Zonguldak, Iğdır, Malatya, Erzincan aklınıza neresi ne gelirse hepsinde olacak.”

Spor yapan, sporcu seven, sporcuyu destekleyen nesil

Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de spor yapan, sporcu seven, sporcuyu destekleyen öyle bir nesil yetiştirelim ki bu nesil bizim geleceğimizi teminat altına alsın. İşte bu nesil burada” dedi.

Türkiye, Türk gençliğinin şahsında söz konusu neslin burada olduğunu ifade eden Erdoğan, “El ele vereceğiz. Az önce Bakanımın da ifade ettiği gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek geleceğe yürüyeceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” diye konuştu.

Yoğun programı sebebiyle gençleri beklettiğini belirten Erdoğan, gençlerden haklarını helal etmelerini isteyerek, şunları söyledi:

“İnşallah sizlerle farklı zeminlerde yine bir arada olacağız yoksa konuşmamın daha devamı var ama konuşmayı burada artık özetleyeyim istiyorum ve diyorum ki İstiklal şairimizin ifadesi, şöyle bir dörtlük… Akif kendisine gönderilen gence nasihatte bulunur. Burada benim futbol takımımdan değerli arkadaşım Nevruz da var. Gelen gencin adı da Nevruz. Babası İstiklal şairimiz Akif’e gönderiyor. ‘Oğlum Nevruz git Akif amcan sana bir nasihatte bulunsun’ diyor. O da Mehmet Akif Ersoy’a geliyor. Akif nasihatte bulunuyor. ‘İhtiyar amcanı dinler misin oğlum Nevruz? Ne çok söyle, ne büyük söyle, yiğit işte gerek, lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme, özü sağlam, sözü sağlam, adam ol ırkına çek’. Herhalde yeterli.”

Toplam 5 milyar 250 milyon liralık yatırım

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın başlattığı yatırım hamlesi içerisinde 789 tesis bulunuyor. Toplam 5 milyar 250 milyon liralık yatırımın öngörüldüğü projede, bugün açılan tesisler için 750 milyon lira harcandı.

Açılan tesisler arasında 3 atletizm pisti, 7 yüzme havuzu, 103 futbol sahası, 63 spor salonu, 12 gençlik merkezi ve 25 diğer spor tesisi yer alıyor.

789 spor tesisi içinde ise 267 futbol sahası, 193 spor salonu, 155 gençlik merkezi, 80 diğer branşlar, 48 yüzme havuzu, 25 stadyum, 21 atletizm pisti bulunuyor.

 Spor camiasından ünlü isimler katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Metin Kalkavan, Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan, teknik direktör Roberto Mancini, futbolculardan Sabri Sarıoğlu, Dany, Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Futbol Genel Direktörü Önder Özen, futbolculardan Oğuzhan Özyakup, Ersan Adem Gülüm, Fenerbahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya, futbolculardan Kuyt, Emre Belözoğlu, Kasımpaşa Teknik Direktörü Shota Arveladze, futbolculardan Isaksson ve Yalçın Ayhan, teknik direktör Mustafa Denizli, eski sporcular Rüştü Reçber, Rıdvan Dilmen ile İbrahim Kutluay da açılışta yer aldı.

Öte yandan, açılış töreninde Kubat konser verdi. Törende ayrıca İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okuyan gençlerle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan fotoğraf çektirdi. Açılış öncesi Başbakan Erdoğan’ın yanına gelen Mancini, bir süre Erdoğan ile konuştuktan sonra antrenman nedeniyle salondan ayrıldı.

Törende ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Büyük Kaptan’dan Büyük Usta” başlığıyla hazırladığı sunumda, Başbakan Erdoğan’ın futbol oynadığı dönemdeki fotoğrafları büyük ekranlara yansıdı. Daha sonra Başbakan Erdoğan’ın Camialtıspor, Erokspor ve İETT’de birlikte futbol oynadığı takım arkadaşları sahneye davet edildi. Başbakan Erdoğan, eski takım arkadaşlarına hediyeler verirken, onlarla sohbet etti. Recep Tayyip Erdoğan, eski takım arkadaşlarıyla fotoğraf da çektirdi.