SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cristobal Torres Jorquera… Sessiz sedasız Türkiye'ye geldi, imza töreninde tüm gözler Galatasaray'dan ayrılan Erman Kılıç'a çevrilmişken, kimse ona dikkat etmemişti. Ama ligde oynadığı 3 maç, kalitesini anlatmaya yetti.

Eskişehirspor’un teklifini kabul ettikten sonra teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın en büyük önceliği 10 numara, aklındaki oyuncu da Jorquera'ydı. Çıktığı ilk maçta Antalya ağlarını sarsan, önceki hafta Elazığ'da golünü atan, son olarak da Rize maçında yıldızlaşan 25 yaşındaki Şilili, oyun stiliyle Bursalı Batalla'yı andırıyor, ikisiyle ilgili ilginç tesadüfler bununla da sınırlı değil…

Ertuğrul hoca Bursa'da çalışırken, 2009-10 sezonunda Batalla'yı getirmiş, o güne kadar adı çok bilinmeyen Arjantinli, her yıl üzerine koyarak kulübün efsaneleri arasına girmişti. Sağlam, Es-Es'e de onun gibi Güney Amerikalı olan Jorquera'yı aldı.

İKİ LATİN HARİKASI

İkisinin de Türkiye kariyeri 25 yaşında başladı. Batalla da aynı Jorquera gibi, Süper Lig'de ilk 9 haftasında 3 gol atmıştı. Üstelik Batalla ile Jorquera'nın oyun stilleri de fazlasıyla aynı. Ne tesadüftür ki iki oyuncu da esas patlamayı kendi ülke liglerinde yapmıştı. Kısacası Ertuğrul Sağlam, Bursa'da yarattığı Batalla efsanesinin benzerini Eskişehir'de Jorquera ile yapmaya başladı.

Safa Can KONUKSEVER / AMK