SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolculuğunda 10 numara oynatılmayan Mancini, diploma tezini 10 numaralar üzerine yazdı. Bu deneyimini Sneijder'de uyguladı. Fatih Terim'le dökülen Hollandalı da Mancini ile döktürmeye başladı.

Geçen sezon ortasında haftalarca Galatasaray'ı peşinden koşturdu. İtalyan devi İnter'de mutsuzdu ve taliplisi çoktu. Sarı-kırmızılı yönetim uzun süre uğraştı ve Wesley Sneijder'i Galatasaraylı yaptı.

TERİM’LE UYUMSUZDU

Fizik olarak Türkiye'ye hazır gelmeyen Sneijder'in form tutması zaman aldı. Üstüne Fatih Terim, transferine soğuk baktığı Hollandalı 10 numaraya göre takımını oynatmadı. Sneijder de bir diğer flaş transfer Drogba'nın aksine beklenen katkıyı yapamadı.

Sezon başında Melo'dan alınan 10 numara Sneijder'e verildi ama Hollandalı yıldız yine çıkışa geçemedi. Tam herkes 10'dan ümidini kesmişti ki devreye Roberto Mancini girdi. İşbaşı yapar yapmaz “Gerçek Sneijder'i göreceksiniz” diyen Galatasaray'ın yeni hocası sözünü tuttu; Terim'le dökülen Sneijder, Mancini ile döktürmeye başladı. Aslında Sneijder'deki bu değişim Mancini'yi tanıyanlar için hiç sürpriz değil. Başarılı bir futbolculuk kariyerine sahip İtalyan hoca, kariyeri boyunca 10 numara oynamak istese de gittiği her takımda forvette denendi.

MANCINI 10’UN HAYRANI

Mancini geçmişin acısını hoca olurken çıkardı ve 10 numaralar üzerine yazdığı tezle diplomasını aldı. Bu tecrübesini de Sneijder üzerinde uyguladı. Mancini öncesi 1 golle oynayan Hollandalı yıldız, Mancini sonrası gol sayısını 5'e çıkardı.

Metecan KANBUR/AMK