SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fernandes ve Almeida Beşiktaş'ın yine 1 numaralı gündemi durumunda. Akhisar deplasmanında toplamda bir gol iki asist yaparak skora etki eden iki yıldız yine de kendilerini beğendiremedi. Bazı yöneticilerin Portekizliler'in saha içindeki isteksiz hallerinden yakındıkları, özellikle attığı gole neredeyse hiç sevinmeyen Almeida'nın kaçırdıkları ile de hedef tahtasına oturtulduğu öğrenildi.

Bu hoşnutsuzluğun başkan Fikret Orman'ın geçtiğimiz gün katıldığı bir panelde kullandığı, “Almeida ve Fernandes'in kalmasını istedik. Aynı istek ve arzuyu onlardan gördüğümüz gün sözleşme imzalarız, görmezsek imzalamayız” sözleriyle keşismesi ise kulislerde ‘malumun ilanı' olarak gösteriliyor. Yani, her iki oyuncu için de ‘teklif var ısrar yok' politikasının izleneceği yavaş yavaş netleşiyor. Yönetim, Portekizliler'e, “Ya bizim şartlarımızla anlaşırız ya da anlaşmayız” diyor.

Halen takımdaki herkesten iki kat fazla kazanan iki oyuncuya, sadece takımı şampiyon yapacak performansı göstermeleri halinde bu paraların ödenmesi gerektiğini düşünen Önder Özen de yeni yapılanma için kolları sıvadı. Özen, bir yandan yetenekli gurbetçi oyuncuları tarıyor, diğer taraftan ise Victor İbarbo gibi gelişme ihtimali yüksek genç yabancıların peşine düşüyor. Kısacağı, Fernandes ve Almeida'nın Beşiktaş'ta kalma ihtimalleri her geçen gün azalıyor, ikilinin ocak ayı transfer döneminde düşük miktarlara satılması fikri de giderek ağırlık kazanıyor.

PORTEKİZLİLER HİÇ YARAMADI

Yıldırım Demirören başkanlığında, ‘süper menajer' olarak tanımlanan Portekizli Jorge Mendes'in Beşiktaş'a getirdiği vatandaşları Quaresma, Simao, Fernandes, Almeida ve J. Alves ile teknik direktör Carvalhal, Kara Kartal'a hiç yaramadı. Beşiktaş, Portekizliler'in kadroda bulunduğu sezonlardan liderden 2010-11'de 28 puan, 2011-12'de 15 puan, 2012-13'te 13 puan fark yedi. Q7 olaylı şekilde ayrıldı, Simao, Alves ve Carvalhal zararla gönderildi; sıra Fernandes ve Almeida'ya geldi. Kazanılan tek başarı olan 2011'deki Türkiye Kupası da şike davasında Beşiktaş'ın canını çok yaktı.

AMK 20 EKİM’DE YAZDI

Fernandes'in yakın çevresine kullandığı, “Bu yönetim beni hayal kırıklığına uğratıyor” sözleri, kesin ayrılığa giden yolun ilk basamağıydı.

Kaan BORA / AMK