SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin 2012-13 sezonundaki performansı hem Saracoğlu tribünlerini dolduran taraftarları hem de ekran başında takımlarını izleyen sarı-lacivertlileri heyecanlandırıyor. Takımına mücadeleci ve hoş bir futbol oynatan Ersun Yanal'ın sırrı ise antrenmanlarda gizli…

YA TAKIM EKSİLİRSE!

Ersun Yanal'ın antrenmanlarda en çok üzerinde durduğu konu takımın az adamla sahada kalması (örneğin 10 veya 9 kişi kalması) durumunda nasıl mücadele edileceği. Bu tür oyun içerisinde takımı sürekli olarak çalıştırıyor.

DÖNÜŞÜMLÜ UYGULUYOR

Oyun kurgusu belli olduktan sonra ana kadroyu 10 kişi bırakarak, 11 kişiye karşı mücadele etmesini sağlıyor. Böylece ligde takımın eksik kalması durumunda oyuncular böyle durumlara karşı hazırlıklı oluyor. Deneyimli teknik adam, antrenmanlarda bu çalışmayı defans, orta saha ve hücum kurgusunda dönüşümlü olarak oyuncu eksilterek yapıyor. Öte yandan teknik direktör Ersun Yanal, maça çıkacak ana kadroyu belirledikten sonra ana kadroda dönüşümlü olarak değişik futbolculara da yer veriyor. Böylece kadrodaki bütün futbolcuların her an hazır olmasına çalışıyor.

JOSE MOURINHO NE YAPIYOR?

Şimdilerde Chelsea'yi çalıştıran dünyanın saygın hocalarından Jose Mourinho, bir önceki Chelsea döneminde bu uygulamaya sık sık başvuruyordu. Takımına tıpkı Ersun Yanal gibi agresif bir futbol oynatan Portekizli hocanın bu çalışmadaki amacı, ekibinin eksik kaldığı dakikalar için B planını hazırlamaktı.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK

Yayınlanma Tarihi:07:50,