SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir efsane daha aramızdan ayrılınca o bilindik tartışma yeniden başladı. Kadir Özcan, hoşsohbet, dobra, pozitif düşünen bir spor adamıydı. 1461 Trabzon'un başında olmasaydı, cenaze töreni bu kadar yankı bulmazdı! Cemil Usta, 2003 yılında Trabzon'da sokakta yürürken öldü, cebinden bugünkü parayla 5 TL çıktı. Dozer Cemil, rahmetli Kadir Özcan'dan daha öndeydi; çünkü takımın kaptanıydı. Çünkü, “BEN TRABZONSPOR KAPTANIYIM, PARA İÇİN BAŞKA BİR TAKIMIN KAPTANIN ARKASINDAN SAHAYA ÇIKAMAM” diyerek, büyük paraları, şanı, şöhreti reddeden bir isimdi.

KAÇ kişi Dozer Cemil'i ve bu sözünü hatırlıyor?

Liverpool'u yenen Trabzonspor'u bilirler ama o tek golü atanın Cemil Usta olduğunu kaç sporsever, Trabzonsporlu bilir?

ARADAN 10 koca sene geçti, Trabzonspor, efsanelerini yine bir ölüm haberiyle hatırladı. Hemen ağıtlar, yazılar, diziler… Bizde vefa öldükten sonra gösterilir.

Ölene kadar değer bilinmez!

Ölünce dünyanın en kıymetlisi olur. Hayattayken bizim Kadir, bizim Cemil, vefatından sonra efsane.

Mezarını bilmezler

Efsane lafı da dile dolanıp, bir kandırmacadan öteye gitmez. Kulüp, camia, gerçek anlamda hizmet eden bu insanlara bir şey veremediği için ‘EFSANE' diyerek kendini, taraftarını, onları kandırdığını sanır. Ben biliyorum, onlar kendilerine böyle hitap edilmesinden çok, Trabzonspor vitrininde görünmek isterler. Efsaneden çok spor adamı kimliklerini önemserler.

TRABZONSPOR ve diğer büyük kulüpler, yabancı sıradan oyunculara milyon dolarları döker, havaalanında binlerce kişiyle karşılatır ama Metin Oktay'ın anmasına mezarında 10 kişi ya olur ya olmaz.

Trabzonspor camiasından kaç eski yeni yönetici Cemil Usta'nın mezarının yerini bilir? Birkaç gazeteci dışında bilen yoktur. Bu haldeyken efsane şöyleydi, efsane böyledi. Kadir Özcan bu iltifatları yaşarken duymayı hak ediyordu. Şimdi ne söyleseniz nafile.

TRABZON'DA yönetimler gelir gider, bu efsane dediğimiz eski oyuncular da gelir gider. Bir şekilde yerlerini bulamadılar kulüpte. Şenol Güneş de buna dahil. Bazı yönetimlerce aforoz edildiler. Kulisçi, bölücübile bulundular. Serdar Bali eski futbolcudur ve kendisinin önderliğinde Profesyonel Futbolcular Derneği kurulmuştur. Şimdiki başkanı İlyas Akçay. Ancak orası da bir şekilde kulüple eski oyuncular arasında köprü olamamış o bütünleşmeyi sağlayamamıştır.

Sadece avuntu…

BiZİM efsanelerden anladığımız şudur; ismini basın tribününe, kapalıtribünün köşesine, sokağa, caddeye verdik mi TAMAM! Yeniler olarak görevimizi yapmışızdır. Siyah bant ve 1 dakikalık saygı duruşuyla her şey hallolur. Taraftarımızı, vicdanımızı bu şekilde bir güzel kandırırız. Ama bir an gelir o vicdan öyle kanar ki! An gelir, Kadir Özcan gider, vicdanın kanar, ne yapsan boşuna. Gelmez bir daha Dozer Cemil, Kadir Özcan, Hayri Gür! Sen 1 dakikalık saygı duruşuyla, siyah bantla, tribüne adını vermekle avunur durursun!