SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İlk adım

24 Ekim 2013

Galatasaray adına Avrupa futbolunun iki devinin bulunduğu grupta ilk ikiye girmek artık hayal değil. Turnuvaya evinde Real Madrid hezimetiyle başlayan sarı-kırmızılılarda bir anda moraller alt-üst olmuştu. Ancak Torino'daki 2-2'lik skor işleri tam tersine çevirdi. Juventus deplasmanında elde edilen beraberlik herşeye yeniden başlamak anlamına geliyordu. Ve Cimbom'un önünde çok büyük bir fikstür avantajı vardı. İki Kopenhag maçı ve Juventus ile İstanbul'da oynanacak karşılaşmadan alınacak toplam 7 puan gruptan çıkmak anlamına gelecekti. Aslan ilk adımı TT Arena'da başarıyla ve çok görkemli bir skorla attı.

Kopenhag zaten gruptaki en zayıf halkaydı. Kuralar çekilirken Danimarka ekibinin sosyal medyada yankı bulan “İşte şimdi bittik” tarzındaki serzenişlerinden oluşan video da bunun en büyük göstergesiydi. Posası çıkmış Olaf Mellberg'in kaptanlığını yaptığı konuk ekipte kaydadeğer ve göze çarpan bir futbolcu yoktu.

Sahanın iki yıldızı vardı. Daha ilk andan itibaren topa basan ve istekli görüntüsüyle hem takım arkadaşlarını hem tribünleri ateşleyen Melo ile bir süredir formasından uzak kalan Eboue… Özellikle Melo'ya bir parantez açmak lazım. Brezilyalı'nın geldiği günden bu yana müthiş katkısı sürüyor. Eğer sezon başında Melo gidip yerine Wellington gelseydi G.Saray bu işten açık ara zararlı çıkardı.

Mancini'nin numarası

Sneijder'in golü klasına yakışır bir vuruşla geldi, portakal serisi devam ediyor. Maç öncesi herkesin aklında “Dany solbek oynayabilir mi?” sorusu vardı. Mancini numarasını yaptı ve ağır Riera'nın yerine daha atletik özelliklere sahip, çabuk bir futbolcu olan Kamerunlu'yu tercih etti. Dany de kendi bulunması gereken bölgenin tam tersinde sağ uçta ilk golün ortasına imza atarak, ekstra bir katkı sağladı.

Burak'ın yeniden kendini bulması için dün gece bir gole ihtiyacı vardı. Ama bir türlü beklenen vuruşu yapamadı. Milli oyuncu topla buluştuğu zaman eveliyor, geveliyor, bocalıyor. Özgüveni dip yapmış durumda. Belli ki, kimyası bozulmuş ve kolay kolay kendine gelemeyecek gibi gözüküyor. Bernabeu'dan gelen Real'in galibiyet haberi bütün dengeleri Galatasaray'ın lehine çevirdi. Özellikle Kopenhag'daki rövanş artık Cimbom için bir kırılma noktası niteliğinde olacak. Dünkü farklı galibiyet deplasmandaki maçın kolay geçeceği anlamına gelmez. Futbol her türlü sonuca açık bir oyun. İstanbul'daki skorun etkisinde kalmamak, temkinli olmak gerekir. Danimarka ekibi sahasında biraz da gurur mücadelesine çıkacak.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek