SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, soruları yanıtladı. “Bursaspor benim için yalnızca mağlubiyet ya da galibiyet demek değildir” diyen Daum, yeşil beyazlı ekipteki son durum, transfer, alt yapı ve Fenerbahçe ile ilgili çok özel açıklamalarda bulundu. Bursaspor’a gelmesinin ilk nedeni olarak coşkulu taraftarı gösteren Christoph Daum, “Buraya gelme sebeplerimden biri taraftarlar. Bursaspor inanılmaz bir taraftara sahip. Son senelerde bu kadar başarılardan sonra beklentinin büyük olduğunu normal olarak karşılıyorum. Şampiyonluk yaşandı burada. Taraftar, bunu her zaman yaşamak istiyor. Taraftarımızın desteği çok büyük, ama sonuçlar gelmediği zaman da tepkileri de oluyor. Biz de kendimizden ve takımdan çok şey bekliyoruz. Tüm maçları analiz ediyoruz ve nasıl bir seviyeye getiririz ona bakıyoruz. Taraftarlar, yönetim, takım, birlikte biz bir aileyiz. Ama ailede de herkes hem fikir olmayabiliyor. Bazen problemler çıkabiliyor. Bu da gayet normal. Bursaspor benim için sadece bir mağlubiyet ya da galibiyet demek değildir. Bursaspor’u ne kadar sevdiklerini biliyoruz. Taraftarın mesajını aldık ve kesinlikle bu mesajı yerine getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

“DEVRİM YAPMAK İSTEMİYORUZ”

“Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam Bursaspor’da çıtayı yükseltti ve Anadolu devrimini gerçekleştirerek takımı şampiyonluğa ulaştırdı. Siz de yeniden bir devrim gerçekleştirmek istiyor musunuz?” sorusuna Daum, “Devrim yapmak istemiyoruz. Biz ne yapmak istiyoruz? Kesinlikle Bursaspor’u belirli bir seviyeye getirip istikrarı yakalamak istiyoruz. Bursaspor’un belirli bir yerde bulunması için bunları istikrar çizgisinde yapmak istiyoruz. Kısa zamanda devrim yapabilirsiniz ama bu kısa vadelidir. Uzun bir şey yaşamak istiyorsanız istikrarı yakalayacaksınız. Bunları Bursaspor’a vermek istiyoruz. Uzun vadeli şeyleri yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” yanıtını verdi.

“BENİM BEKLENTİLERİM ÖNEMLİ DEĞİL”

“Bursaspor’a geldiğinizde takım beklediğiniz gibi miydi?” şeklindeki soruyu yanıtlayan tecrübeli teknik adam, ” İki ay içerisinde takımımız iyi çalıştı. Çok daha iyi bir seviyeye geldiğini söyleyebilirim. Bursaspor’la ilgili benim beklentilerim önemli değil. Bir kere Bursaspor’u çalıştırmaya karar verdim. Bu durumda ‘Beklediğim gibi ya da beklemediğim gibi’ demek bize birşey getirmez. Bu takımı aldım ve belirli seviyeye taşımak zorundayım. Tabii ki Bursaspor’un ileride nasıl olacağı kesinlikle benim kafamda var. Ama bunu konuşmakla değil, önce sonuçları alarak göreceğiz. O zaman benim nereye getirmek istediğimi orada görürüz. Mevcut futbolcularımızı belirli seviyeye getirmek zorundayız. Buraya gelmek için nasıl çalışacaklarını onlara söylüyorum. Tabii ki kendi mevcut futbolcularımızı iyileştirme adına bunları yapmak durumundasınız. Ama seviye buraya kadar ise takviye de yapmak zorunda kalırsınız. Transferlerle takımı daha üst seviyeye getirmek zorundasınız” dedi.

“KALİTELİ FUTBOLCU BULMAK ZOR OLUYOR”

Devre arası transfer dönemine bakıldığında çok kaliteli futbolcular bulmanın zor olduğunun altını çizen Christoph Daum, “Devre arasında yapılan transferlere baktığınız zaman çok kaliteli futbolcu bulmak zor oluyor. Takviye yapabilirsiniz ama sezon başındaki gibi büyük devrim yapamazsınız. Mevcut futbolcuların mukaveleleri devam ediyor ve kaliteli futbolcuları almak zorlaşıyor. Bunu göz ardı etmemek lazım. Mesuliyetiniz var. Bu kadroyla çalıyıyorsunuz. Futbolcuya da ‘Sen git, buraya kadar’ diyemezsiniz. Saygıdan dolayı olmaz. Sezon başı yapılan transfer ve devre arası yapılan transferle kıyasladığınız zaman daha zor durumdasınız. Bizim çalışmalarımız yönetimimizle, scouting ekibimizle ilgili. Bunların hepsini birleştirip, iyi bir çalışma yapıp onları ön plana çıkarmak istiyoruz. Scouting takımımız çok iyi. 2 ay içinde inanılmaz bir çalışma içindeler. Bunları isimlerle bizlere gösterdi. Bursaspor’un geleceği için büyük adımlar atacağız” şeklinde konuştu.

“KIRGINLIK AKLIMA GELMİYOR”

“Fenerbahçe’ye kırgınlığınız var mı?” şeklindeki soruya Daum şu yanıtı verdi: “Hayat her zaman bir şeyleri başarabilme açısından dolu doludur. Devamlı bir beklenti vardır. Gerçek yaşamda cennet yoktur. Hayatımız boyu bu bir öğrenme dönemidir. Tüm hayatımız öğrenmekle geçer. Problemleri çözmekle geçer. Belirli taşları belirli yerlere getirmekle geçer. Kötü şeyler aldığınız zaman aklınızda kalan bir şey olduğunda önce kendime soruyorum. ‘Benim elimde ne vardı, ne yaptım, neler olabilirdi?’ diye kendime soruyorum. Benim kontrol edebileceğim, benim sonuçlandırabileceğim bir şey varsa onları yaparım. Diyelim ki ben değiştiremiyorum, benim açımdan güzel bir şey değil, mantıken bunları düşündüğümde doğrudur diye, acım da olsa bunları kabul ederim. O kadar güzel şeyler yaşadım ki Fenerbahçe’de. Kırgınlık orada aklıma gelmiyor. Kırgınlık benim için önemli değil. Benim için yaşanan güzel şeyler daha önemlidir. Fenerbahçe’den dönmek zorunda kaldığımda insanlardan Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı, o kadar çok telefon geldi ki. İnanılmaz bir sevgi. O yüzden bunlara da çok sevindim. Kendim bile şaşırdım. Gerçekten çok teşekkür etmek istiyorum. Burada inanılmaz şeyler yaşadım. Hangi taraftar olursa olsun bu sevgiyi gördüm. Bunlara nasıl karşılık veririm onu düşünüyorum.”

“TÜRKİYE İLE DAHA DA BİRLEŞTİRECEK”

Teknik Direktör Christoph Daum, oğlu Marcel için Almanya’da yaşayan Türk bir ailenin Filiz isimli kızlarını istedi. “Gelinimiz Filiz hanım bizi Türkiye ile daha da birleştirecek” diyen Daum, “Türkiye bizim ikinci vatanımız. Bunu hep söylüyorum. Gelinimiz Filiz hanım daha da Türkiye ile bizi birleştirecek. Filiz ve Marcel’in adına herkese teşekkür etmek istiyorum. Tebrikleri aldık” diye konuştu.

“ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORUM”

Türkiye’yi ve Türk insanını bu kadar çok seveceğini hiç tahmin etmediğini söyleyen Daum, “Rüyamda görmüş olabilirim ama bunun gerçek olacağını hiç tahmin etmiyordum. Almanya’da benim Türk arkadaşlarım oldu. Ama buraya geldikten sonra arkadaşlıkların çok farklı olduğunu gördüm. Bunun adına aşk diyebilirim. İlişkinin tamamen derinleşmesindeki olaylardan, kültürüyle, diniyle olsun onlarla çok fazla ilgilendim. Mustafa Kemal Atatürk’ü çok seviyorum. Hakkında okuduğum çok şey var. İslamiyete duyduğum saygıyı söyleyebilirim. Sayın Başbakanımızla da ilişkimiz çok iyi. Öğrendikçe, insnlarla ilişkimiz daha ilerledikçe bu sevgi büyük boyuta geldi” dedi.

“TÜRK VATANDAŞLIĞI İÇİN GİRİŞİMİM OLDU”

“Türk vatandaşı olmayı düşündünüz mü?” sorusuna Daum, “Böyle bir girişim bile oldu. Türk vatandaşı olmak istiyordum. Almanya çifte vatandaşlığı kabul etmedi. ‘Türk vatandaşı olursanız Alman vatandaşlığını bırakacaksınız’ dediler. Ben istedim ama orada ailem var. Onları bırakmak zorunda kalabilirdim. O yüzden olmadı. Ama çok istedim” cevabını verdi.

“İYİ HOCA İYİ FUTBOLCULARI ORTAYA ÇIKARIR”

Almanya’da 20 yıl önce alt yapıyla ilgili değişim olması gerektiğini söylediklerini ve bu değişimin olduğunu belirten Daum, “Almanya’da alt yapı hocalarımızı çok daha iyi duruma getirdik, onlara farklı şeyler öğrettik. Öğrenimleri açısından bir devrim yapıldı. Benim kendi fikrim kesinlikle iyi eğitilmiş hocalar, çok iyi eğitilmiş futbolcuları ortaya çıkarır. Almanya’da bir zorunluluk getirildi. 1’inci ligden 4’üncü lige kadar olan takımlarda alt yapı tesisleşme ve buraya yönelik çalışmalar zorunlu hale getirildi. Alman Futbol Federasyonu da parasal yardım yaptı. Oradaki hocalar da denetleniyor federasyon tarafından. Almanya’da genel olarak 2000 yılında bu devrim yapıldı. Alt yapıya yönelme oldu. Ondan sonra ortaya çıkan futbolcuların Almanya’da sayısı belli. Kesinlikle bunun Türkiye’de yapılabileceğine inanıyorum. Büyük bir potansiyel var. Eğer bu yeteneklere siz iyi bir eğitim verebilirseniz çok farklı olur. Avrupa’da oynayan futbolcularla buradaki Türk futbolcuları entegre ettiğiniz zaman iyi bir duruma gelebilirsiniz. Hollanda’nın, Belçika’nın nüfusuna bakın. İlk 10’a giren takımlar içindeler. Baktığınızda alt yapıya yöneldiler. Alt yapıya yönelirseniz o sonucu görürsünüz” diye konuştu.

“ALT YAPIYLA TOPLANTI YAPACAĞIZ”

“Bursaspor alt yapısı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna Daum, “Bursaspor alt yapısının bu kadar iyi çalıştığı için herkese teşekkür etmek istiyorum. Enes gibi Batuhan gibi alt yapıdan yetişen futbolcuları gördüğünüz zaman Bursaspor’un alt yapısının nasıl olduğu ortaya çıkıyor. Bu futbolcularımıza idmanlarda baktığımda bazı detaylar üzerinde çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Alt yapımızla bir toplantı yapacağız. Bu konuları görüşeceğiz. Böyle yetenekleri, özel idmanlarla, daha iyi eğitim vererek, daha iyi yerlere nasıl getirebileceğimizi konuşacağız. Futbolun dışındaki eğitimleri de çok önemli. Kulübe büyük görev düşüyor. Karakter eğitimi diye bir şey vardır. Bunları da vermemiz gerekiyor. Futbolcu çok erken yaşta medyanın karşısına çıkıyor, bunların karakter açısından da eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim; futbolla belli bir yere gelebilir, çok yeteneklidir, fakat orada da şansa ihtiyacı olur. Ama eğer detaylı şekilde bu futbolcuyu eğitirseniz bu futbolcu çok daha farklı seviyeye gelebilir” cevabını verdi.