SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi J Grubu üçüncü maçında yarın sahasında Polonya’nın Legia Varşova takımıyla karşılaşacak Trabzonspor’un teknik direktörü Mustafa Akçay, rakiplerine karşı favori olarak başlayacakları müsabakayı favori olarak bitirmek istediklerini söyledi.

Akçay, karşılaşmanın oynanacağı Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Polonyalı oyuncu Adrian Mierzejewski ile düzenlediği basın toplantısında hem kendileri hem de Legia Varşova için önemli bir geçiş maçı yapacaklarını belirterek, mübakayı kendi lehlerine çevirmek için oyun içinde farklı stratejilerle oynayabileceklerini belirtti.

Art arda Legia Varşova ile grupta iki karşılaşma oynayacaklarını dile getiren Akçay, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla puan olarak son iki maça avantjımızı taşımak istiyoruz. Rakibimizi grupta aşağıda tutmak önemli bir stratejik eylem olacaktır. Bunu unutmayacağız ancak riskleri yüksek alacak takımın Varşova olacağını düşünüyorum. Biz bu rakibimiz eylemlerini dikkatlice takip edeceğiz.Oyuncularımızın bu maça kafa ve fiziksel olarak çok hazır olduklarını düşünüyorum. Çok koşan, disiplinli mücadele eden bir rakip olduğunu biliyoruz. Rakibe saygı duyup dikkatlice onu takip edip mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı

‘Colman’ı riske etmeyeceğiz’

Akçay, sakatlıkları bulunan oyunculardan Colman’ı Legia Varşova maçında riske etmeyeceklerini, Giray’ın ise 18 kişilik maç kadrosunda yer alabileceğini, bunun maç saatinde belli olacağını söyledi.

Bir gazetecinin karşılaşmanın favorisi hangi takım şeklindeki sorusu üzerine Akçay, ” Şu anda grupta 4 puana sahip olan Trabzonspor, puanı olmayan Legia Varşova’ya göre favori gözüküyor ama maç içerisinde her şey olabilir. Biz bunları tamamen lehimize çevirmek için favori gözüktüğümüz müsabakayı favori olarak bitirmek istiyoruz” dedi.

“Saldırgan oynayabilirler”

“Legia Varşova’nın grupta hiç puanı yok. Bu sizi ürkütüyor mu” biçimindeki soru üzerine Akçay, “Tabi, sonuçta rakip cahil cesareti diye tabir ettiğimiz aşırı saldırganlık örnekleriyle risk alarak oynayabilir. Bu bir rakip futbol takımımın istediği oyun tarzı değildir. Sonuçta siz bu tür durumlarda sahadaki duruşlarınızda da bir denge oluşturursanız işiniz de kolaylaşabilir” ifadelerini kullandı.

Savunma güvenliğini ön planda tutan bir takım olarak Legia Varşova’nın risk almasının avantaj olabileceğini de söyleyen Akçay, “Ama Sivasspor maçındaki gibi gidip gole çeviremezseniz rakibin risk alması, saldırganlığı sizin lehinize yerine onun lehine döner. Önemli olan bu süreçte sonucu değiştirecek hamleler yapabilmektir” diye konuştu.

Legia Varşova’nın takım oyunu oynayan, komple taktiksel eylem yapan bir takım olarak öne çıktığını söyleyen Akçay, “Öne çıkan, ikinci ve üçüncü bölgede sonuç değiştirebilen oyuncuları var. Dhalishvili ve Pinto gibi oyunculara önlem almak yerine dikkatlice izleyeceğiz” dedi.

Akçay, konuşmasının başında hayatını kaybeden 1461 Trabzon Teknik Direktörü Kadir Özcan için başsağlığı diledi.

“Umutlu bir sonuç bekliyorum”

Adrian ise yarın bir Polonya takımıyla oynayacakları için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “İyi bir atmosfer bekliyoruz. Umarım stadyum dopdolu olacak ve iyi bir karşılaşma oynayacağız” dedi.

Karşılaşmanın kendisi ve Trabzonspor Kulübü için çok önemli bir karşılaşma olacağını belirten Adrian, “Önemli bir kulüp olduğumuzu göstermek istiyorum. Bu hayatımın maçı olmayacak ama kariyerimde önemli bir nokta olacak. Bu maç gruptan kimin çıkacağını gösterecek bir maç. Önemli ve zor bir karşılaşma olacağı inancındayım” diye konuştu.

Ligde Fenerbahçe ile oynadıkları karşılaşmanın kendileri için çok zor olduğunu, Sivasspor karşısında da 30 dakika eksik oynadıklarını kaydeden Adrian, “Bu maç için çok umutluyum. Umutlu bir sonuç bekliyorum. Trabzonspor benim için çok önemlidir. Gruptan çıkmamız bizim için çok önemli” ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:20:22,