SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya’da top koşturduğu döneme ait vergi borcu nedeniyle bir süredir bulunduğu İtalya’da ihtar alan Arjantinli dünyaca ünlü eski futbol yıldızı Diego Armando Maradona’nın İtalyan devlet kanalında yaptığı hareket tartışma konusu oldu.

İtalyan devlet kanalı RAI’de geçen pazar akşamı bir televizyon programına katılan Maradona’nın, kendisine 39 milyon avro vergi borcu yönünde ihtar gönderen vergi dairesi Equitalia’ya yönelik hareketi tepki çekti.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Stefano Fassina, bir radyo programına katılarak, Maradona’nın hareketi için “Öyle sefil bir hareket ki inanıyorum dikkatle takip ediliyordur. 40 milyon avroluk vergi borcundan bahsediyoruz. Yasalara saygılı olmayı öğrenmesi iyi olur” dedi.

Başbakan Enrico Letta da yıldız oyuncunun hareketinin hiçbir şekilde hoş karşılamadığını söyledi.

Maradona’nın çıktığı programın sunucusu Fabio Fazio da, “Maradona bu hareketi yapmaktan kaçınabilirdi” diye konuştu.

Diego Armando Maradona’nın el hareketinin hedefindeki kurum olan Equitalia kaynaklarından basına yansıyan tepkide ise “Maradona’nın vergi mükelleflerince ödenen bir kamu kurumunda böyle bir jesti yapmasına izin verilmesinin saçma olduğu” ifade edildi.

Dünyaca ünlü yıldız golcü ise yaptığı hareketin saldırgan bir tutum olmadığını hiciv amacıyla yaptığını savunarak, “Ben vergi kaçakçısı değilim. Cuma akşamı bana, kızımın yanında yargı kararı olmadan bu tebliği yaptılar” ifadesini kullandı.

Arjantinli eski futbolcu Maradona, birtakım etkinliklere katılmak için geçen hafta geldiği İtalya’da, 1984 ve 1991 yılları arasında iki Serie A şampiyonluğu kazandırdığı Napoli’de oynadığı dönemde vergi kaçırdığı gerekçesiyle borcunu ödemesi konusunda ihtar almıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:31,