SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Demir başarıya odaklandı

Trabzonspor'un başarılı oyuncusu Aykut Demir, Avrupa'da yollarına namağlup devam ettiklerini ve başarıyla ilerlemeleri gerektiğini belirtti.

Güncellenme: 13:48, 21/10/2013
Aykut Demir başarıya odaklandı

Aykut Demir, Trabzonspor Dergisi’nin ekim ayı sayısındaki röportajında transfer sürecini anlatarak, “Trabzonspor, uzun süredir benimle ilgileniyordu. Bu sezon başında ise ciddi girişimler yapıldı. Takımla birlikte Bolu kampındaydım. Sabah idmanı sonrası Başkanımız İbrahim Hacıosmanoğlu beni aradı ve ‘Hazırlan helikopter gönderiyorum. Seni kamptan alacağız’ dedi. Şaşırmıştım. Sonrasında başkanımız esprili bir dille devam ederek, ‘Komando olduğun için sana helikopterden halat atacaklar, sen yukarıya tırmanırsın’ yorumunu yaptı. Apar topar eşyalarımı toplayarak yola çıktım” dedi.

Trabzonspor’a transfer haberini duyunca çok mutlu olduğunu ifade eden Aykut Demir, şöyle devam etti:

“Üstelik helikopterle kamptan alınmam bana verilen önemi gösteriyordu. Helikopterle İstanbul’a gittik. Ardından özel jetle Trabzon’a geldik. Taraftarımız beni güzel karşıladı. Kısaca film gibi bir transfer oldu. Heyecan ve mutluluk verici bir transfer gerçekleşti. Gençlerbirliği’nde de Trabzonspor’un maçlarını takip ediyordum. Kampta arkadaşlarla maç izlerken Trabzonspor gol atsa ben havaya sıçrıyordum. Takım arkadaşlarım şaşkınlıkla bana bakıyordu. İçimdeki Trabzonspor sevgisi bambaşka” diye konuştu.

Aykut Demir, Avrupa’da başarılı bir sezon geçirdiklerini kaydederek, “Avrupa’da namağlup yolumuza devam ediyoruz. Aynı ciddiyet ve başarıyla ilerlememiz gerekiyor. Lige Beşiktaş ve Akhisar Belediyespor mağlubiyetleriyle şanssız başladık. O mağlubiyeti takımın yeni oluşuna bağlıyorum. Kazaydı diyebilirim. Sonrasında toparladığımızı düşünüyorum. İnşallah ligde istediğimiz üst sıralarda yer alacağız” dedi.

Avrupa’daki rakiplerin zayıf olduğundan bahsedilmesine ilişkin de Aykut, şunları belirtti:

“Rakibin büyüğü küçüğü olmaz. Geçen sezon zayıf bir takıma elendiğimiz unutuluyor. Bu yorumları yapanlar Trabzonspor’un başarısını istemeyen kişilerdir. Limassol takımı Avrupa Ligi’nde gruplara kalmayı başaran bir takım. O noktaya havadan inmedi. Milli takımımız da çok küçük ülkelere yenilmiş, puan kaybetmiştir. Bir de büyük diye adlandırılan bir takımı yendiğinizde bu sefer, ‘B takımla oynadı, as oyuncular yer almadı’ eleştirileri yapılıyor. Niyet çok önemli. Amaç eleştirmek olunca her zaman bir sebep bulunuyor. Bu nedenle bu yorumlara itibar edilmemesi gerekir.”

Türk milli takımını seçmesi

Milli takım konusunda ülke seçme gibi bir durum oldu mu şeklindeki bir soru üzerine Aykut, “Hollanda basını da bu yönde bana sorular soruyordu. Benim cevabım ise her zaman Türkiye oldu. Çünkü benim damarlarımda kırmızı beyaz kan akıyordu. Hollanda için oynayamazdım. Ailem bile bu kadar sert şekilde kestirip atmamam gerektiğini söyledi ama ben kararımı vermiştim. Milliyetçi bir insanım. Milli takım söz konusu olduğunda akan sular duruyordu. Hatta milli takım kamplarına mesafenin uzaklığı nedeniyle bazı arkadaşlarım mazeret gösterip gitmek istemiyordu ama ben o yolu büyük bir zevkle gidiyordum” yanıtını verdi.

Her futbolcunun eksikliklerinin olabileceğini söyleyen Aykut Demir, “Kimse tamam değildir. Her zaman daha iyiyi zorlamak gerekir. Messi bile daha iyi olmak için çalışıyor. Benim de mantalitem bu” diye konuştu.

“Sert bir insan değilim”

Aykut Demir, sert olup olmadığı yönünde kendisine çok soru sorulduğunu ifade ederek, ” Aslında sert bir insan değilim. Maç içinde tamamen işime konsantre oluyorum. Karadeniz insanının hırçınlığı, azmi, sertliği ve ciddiyeti var. Bir de adı üzerinde savunma oyuncusuyum. Savunmam lazım. Saha dışında ise ağırbaşlı bir insanım” dedi.

Kick boks tutkusunun Hollanda’da başladığını söyleyen Aykut Demir, şöyle devam etti:

“Hollanda’da kick boks oldukça yaygındır. Arkadaşlarımın çoğu bu sporu yapıyor. Futbol benim önceliğim ama kick boksu seviyorum. Faydasını da gördüm. Hatta Gençlerbirliği Kulübü sırf benim yüzümden kick boks takımı kurdu. Ankara’da kick boks yapıyordum. Evimde kum torbası, eldiven ve diğer malzemeler vardı. Oynadığımız bir maçta çift sarıdan kırmızı kartla oyundan atıldım. Sonraki gün bir yöneticimiz beni odasına çağırarak, ‘Oğlum sen boks mu yapıyorsun? Artık yapma. Maçta adamlara tekme tokat dalıyorsun’ dedi. Sonra aynı yönetici birkaç ay sonra kulüp bünyesinde kick boks takımı kurdu. Çünkü bu sporun bana çok faydası oldu. Yöneticiler altyapıdaki oyuncuların mutlaka bu sporu yapması gerektiğini söylediler. Burada da fırsat buldukça yapmaya çalışacağım.”

Aykut, Trabzon’da yaşadığı ilginç bir anısını da anlatarak, “Geçtiğimiz sezonun sonunda buraya tatil amaçlı geldim. Arabayla kırmızı ışıkta durdum. Beni tanıyan birisi kendi aracından inerek, kapımı açtı ve ‘Bu sene bize geliyorsun değil mi?’ diye sordu. Bu duruma çok şaşırmıştım” ifadelerini kullandı.