SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kadın Tenisçiler Birliği’nin (WTA) 22-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek sezon sonu turnuvası TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul’da kuralar çekildi.

İstanbul’da üst üste 3. ve son kez düzenlenecek şampiyonanın Polat Renaissance Otel’de yapılan kura çekimine, WTA Başkanı Stacey Allaster, Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Osman Tural ile şampiyonada mücadele edecek sporcular katıldı.

Kura çekimi, teklerde yarışacak sporcuların sahneye çağrılmasıyla başladı. Sırasıyla Alman Angelique Kerber, Sırp Jelena Jankovic, İtalyan Sara Errani, Çek Petra Kvitova, Çinli Li Na, Polonyalı Agnieszka Radwanska, Belarus’tan Victoria Azarenka ve ABD’li son şampiyon Serena Williams, podyuma çıkarak izleyicileri selamladı.

Tenisçiler, İstanbul’da olmaktan mutlu olduklarını ve iyi bir turnuva geçirmeyi dilediklerini belirttiler.

Kura çekiminde açılış konuşmasını yapan TTF Başkanı Tural, bu sene şampiyonanın 3. kez düzenlendiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Kazanmak sporun doğasında olan bir olgu. Bununla beraber spor, kardeşliği de doğasında barındırıyor. WTA ile anlaşma yaparken, İstanbul’un dünyanın başka bir yerine benzemediğini ve farklı olacağını söylemiştik. Bunu geçtiğimiz 2 yılda kanıtladık. İstanbul, geçen yıl 73 bin kişiyle seyirci rekoru kırdı. Bu sene 73 bin olan seyirci rekorumuzu, 100 binle kırmak istiyoruz.”

Organizasyonun Türk tenisine çok şey kazandırdığını vurgulayan Tural, “Bu şampiyona sayesinde ülkemizde tenis daha tanınan ve önemsenen bir spor haline geldi. Burada sponsorlarımızın katkısı da çok büyük” dedi.

WTA’nın 40. yılını kutlayan Tural, tenisçilere başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

 Allaster: “İstanbul’da muhteşem iki yıl geçirdik”

WTA Başkanı Allaster ise son 2 yıldır İstanbul’da çok iyi misafir edildiklerini ve 40. yıllarını kutladıkları için gurur duyduklarını dile getirdi.

Allaster, kariyeri boyunca yaşamadıklarını İstanbul’da gördüğünü anlatarak, “Kariyerim boyunca oyuncuların taraftarlarına koşup sarıldığını görmedim ama burada yaşandı. Sezon sonuna geldik. İstanbul’da çok muhteşem 2 yıl geçirdik. Başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, federasyon başkanı Osman Tural’a teşekkür ederim. Eski federasyon başkanı Ayda Uluç’a da teşekkürler. Bu kişiler olmasaydı bunların yapılması mümkün olmazdı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tenis sevgisini aşılamak istediklerini belirten Allaster, bunu başardıkları için çok mutlu olduklarını kaydetti.

Konuşmanın ardından Allaster, TTF Başkanı Tural’a, İstanbul siluetinin üstünde geride kalan iki şampiyonayı birinci bitiren sporcular Petra Kvitova ile Serena Williams’ın fotoğraflarının olduğu tablo hediye etti. Tural’a hediyesini son şampiyon Williams verdi.

Turnuvanın sponsorlarından Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi ise tenisin Türkiye’ye yayılması için yardımcı olmak istediklerini dile getirdi.

 Kuralar

Kura çekimine dünyanın 1 numarası Serena Williams ile 2 numarası Viktoria Azarenka seribaşı olarak katıldı.

Kura çekiminde, 8 sporcu 4’erli iki grupta yer alırken, grup renkleri 2 yıldır olduğu gibi Türk bayrağını sembolize etti.

Kura çekimi sonunda, Kırmızı Grup’ta Serena Willams, Agnieszka Radwanska, Petra Kvitova ile Angelique Kerber eşleşirken, Victoria Azarenka, Li Na, Sara Errani ve Jelena Jankovic, Beyaz Grup’ta yer aldı.

Kura çekiminin ardından, tüm tenisçiler, basın mensuplarına poz verdi.